Mariusz Kamiński wreszcie dekomunizuje służby - zdjęcie
16.05.19, 10:00screenshot twitter - MSWiA

Mariusz Kamiński wreszcie dekomunizuje służby

23

Minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński złożył projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych, który może być końcem karier nawet dla kilkunastu tysięcy osób, które dziś pracują w służbach specjalnych oraz wojsku.

Jak informuje „Dziennika Gazeta Prawna”, nowe rozwiązania mają dotyczyć między innymi odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa, które umożliwia dopuszczenie do pracy lub służby związanych z dostępem do informacji objętych klauzulą „poufne” lub wyższej w przypadku osób, które były zatrudnione lub współpracowały z organami bezpieczeństwa „[…] o których mowa w art. 2. ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa wewnętrznego państwa z lat 1944-90”.

Wspomniany projekt procedowany jest trybie pilnym. Dziennik podkreśla, że regulacja ta idzie znacznie dalej niż weryfikacja przeprowadzona w służbach na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. "DGP" podkreśla, że to właśnie minister Kamiński 26 kwietnia skierował pismo do sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów, w którym ów projekt przekazuje do rozpatrzenia „z pominięciem pozostałych etapów procesu legislacyjnego określonych Regulaminem Pracy Rady Ministrów”.

Jak donosi Dziennik, powodem ma tutaj być „[…] pilne dostosowanie obecnych rozwiązań do obserwowanych w ostatnim okresie zmian i występowania nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, w tym dla informacji niejawnych”.

Wyjaśnia, że oznacza to, iż byli pracownicy komunistycznych służb specjalnych nie otrzymają automatycznego przedłużenia wspomnianego poświadczenia dopuszczającego do tajemnic państwowych. Bez względu na to, czy zostali pozytywnie zweryfikowani po upadku PRL i pracowali choćby w policji, UOP czy dyplomacji.

Zakładana data jej wejścia w życie to 1 października 2019 roku.

dam/PAP,DGP

Komentarze (23):

Agnieszka2019.05.16 23:23
Inna sprawa, która budzi we mnie wątpliwości, to ten czas, gdy władza chce ukryć przed Polakami może już zrealizowane swoje machloje z USA i Izraelem wokół realizacji ustawy 447. Dzięki komuś te rzeczy wychodzą do opinii publicznej i bardzo dobrze. Może więc chodzi o to, żeby nie wychodziły i po cichu można było pozałatwiać wszystko jak np. Żydzi chcą? Młodzi i z nadania obecnych władz to jej raczej nie podskoczą jak ci starzy, co może jeszcze pod komuna dołki kopali. Nie wiem, co dziś myśleć o tych decyzjach, bo skoro już wszystko tak się pomieszało, że najwięksi patrioci ceniący niepodległość Polski zachowują się jak zdrajcy, to ci okrzyknięci największymi zdrajcami mogą być właśnie największymi patriotami. Skoro ci, co walczą w obronie Polski przeciw 447 zostali przez tzw. niepodległościowców okrzyknięci ruskimi trollami, to kto wie o co w tej decyzji braku dostępu do tajemnic chodzi. Nie kupuję już oficjalnych wyjaśnień.
Agnieszka2019.05.16 22:52
Nie znam się czy to koniec karier, ale jak to oznacza też odcięcie od wszelkich wyjaśnień i informacji najistotniejszych dla nich, pozostawienie samemu sobie na łaskę i niełaskę wyobraźni a może i obcych służb, to może być to początkiem obłędu dla niektórych pozostawionych w matrixie, który tworzyli innym. Pewnie niektórym by się przydało doświadczyć swojego "narzędzia pracy" na własnej skórze - niezależnie od tego czy zahaczyli o SB, bo może nawet młodszym z uderzeniami wody sodowej do głowy bardziej niż tym starszym. Nie wiem tylko czy to bezpieczne dla otoczenia, jeśli zostaną sami z własną wyobraźnią i ktoś zacznie nimi manipulować czy wręcz się bawić, bo ich poziom stresu i myślenia czarnymi scenariuszami wyższy niż u zwykłych ludzi, którzy nie funkcjonują w nastawieniu na wychwytywanie grożących niebezpieczeństw i na przykład czyjś wypadek to dla nich tylko wypadek bez dodatkowych pytań.
Polak2019.05.16 19:14
Niemożliwe, Kamiński wreszcie usuwa PiS z służb?
richard2019.05.16 18:57
BARDZO DOBRA DECYZJA!!!
Olej2019.05.16 12:35
Jądro ciemności ? A więc jednak ! Minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński złożył projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych, który może być końcem karier nawet dla kilkunastu tysięcy osób, które dziś pracują w służbach specjalnych oraz wojsku. Gdy się czyta i słucha o kilkunastu tysiącach bezpieczniaków rodem z komuny skóra cierpnie i włos się jeży. Jak Polsaka ma być wolna i bezpieczna wobec takich faktów ? Powstaje pytanie o sprawujących władzę, kto kim rządzi i gdzie są ośrodki decyzyjne władzy w Polsce ? Dlatego sytuacja jest jaka jest, dlatego odbieramy aberrację decyzji rządu i wykonawstwa urzędników, które się rozmywają. Panie ministrze Kamiński pan jesteś człowiek prawy ale czy skuteczny ? Po nich w służbach dawno nie powinien zostać ślad, a nawet zapach ! To dlatego minister Macierewicz stracił stanowisko, dlatego dzieją się różne dziwne rzeczy wokół ludzi jednoznacznie zwalczających komunę. Powiem na koniec g........o z tego będzie panie ministrze ! Wysadzą was z siodła i wtedy poznacie gdzie raki zimują.
adam2019.05.16 12:30
Nie wazne ile lat to trwalo ale pilnie wyj,,,, ta czerwono rozowa agenture
Edi2019.05.16 12:16
A ja UFAM PiS i Prezydentowi Dudzie - czytam historię polecam "DZIEJE POLSKI" prof Andrzeja Nowaka - SĄ SIŁY W EUROPIE I NA ŚWIECIE KTÓRE POLSKĘ CHCIAŁYBY W ŁYŻCE WODY UTOPIĆ ZA JEJ NIEUGIĘTOŚĆ W WIERZE KATOLICKIEJ, ZA JEJ WOLNOŚĆ I REPUBLIKAŃSKI SYSTEM OPARTY NA CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ - DLATEGO MUSIMY POSTĘPOWAĆ MĄDRZE I NIE DOPUŚCIĆ DO KOLEJNYCH ROZBIORÓW - TRZEBA SIĘ MODLIĆ OPATRZNOŚĆ CZUWA JEZUS JEST PANEM POLSKI A JEJ KRÓLOWĄ MARYJA - SURSUM CORDA !!
robaczek2019.05.16 14:32
są politycy na siecie ktorzy zawsze znajda odbiorcow na demagogiczne hasla: "Oni", "zagraniczne siły" "nam chca zabrac" itp. a "glupi narod wszystko kupi". ludzie!!! dajecie sie manipulowac jak dzieci. przez prawa i lewa strone. straszne to. tylko polski szkoda. teraqz to wyglada tak: malutcy wybrali malutkich. wstalismy z kolan i padlismy na ryj.
rdaneel2019.05.16 21:59
Komu ufasz bardziej niż rządowi? Reklamom na pornhubie że napalone mamuśki chcą uprawiać ze mną seks...
Glaudiusman2019.05.16 11:34
Lepiej późno niż wcale. Musimy pamiętać, że opozycja tego nie zrobi nigdy, bo przygarnia w soje objęcia wszystkich starych i nowych komuchów oraz agentów i zdrajców wszelkiej maści. To zdrada stanu i krata się należy.
Saki faki2019.05.16 11:29
Łał, po trzydziestu latach, brawo, refleks szachisty. Kolejna baja dla tepych wyznawców z cyklu: "co my tym komuchom nie narobimy".
Albert2019.05.16 10:59
A co robił przez ostatnie kilka lat oprócz pierdzenia w stołek i kompromitowania stanowiska ministra?
nie dla marksizmu2019.05.16 10:42
Jak manipulują skorumpowani dotacjami hunwejbini PiS z gazpol:https://www.youtube.com/watch?v=2DximBQaVEg
Moja Faja.2019.05.16 10:32
Dotknie to najbardziej ubeków - tych z lat 1944 - 56.
robaczek2019.05.16 10:30
czlowiek bez kregoslupa. przestepca rozlicza przestepcow. kpina z Polski.
robaczek2019.05.16 10:47
ale za co lapki w dół? przeciez tylko prawde napisalem. jak boli to lapka w dół? zaklamywanie rzeczywistosci nic nie da.
Marek2019.05.16 11:55
najbardziej boli ,że taki cymbał jak robaczek głupio wymądrza się i gada bzdury jak chcecie czytać komentarze takiego frajera jak robaczek to minus ciśnie sam,a pan Kamiński to jeden z lepszych ministrów i być morze najlepszy koordynator służb a jego kłopoty z rzekomym łamaniem prawa to właśnie krystaliczna uczciwość i dla tego ,że rzeczywiście chciał i chce rozliczyć przestępców na stołkach
robaczek2019.05.16 14:29
obrazaj mnie. spoko. nadstawie drugi policzek. ktora czesc mej wypowiedzi to te bzdury? twoja demagogiczna wypowiedz nie zmienia faktu ze jest przestepca. niewinnych sie ulaskawia? dla mnie kazdy urzednik ktory łamie prawo traci mandat do sprawowania jakiejkolwiek funkcji panstwowej. nie wazne z ktorej opcji jest. tyle. ale obrazaj mnie dalej drogi " głeboko wierzący chrzescijaninie".
anonim2019.05.16 18:46
Nie obraża Marek tylko pisze prawdę. Czyżbyś miał coś na sumieniu?
JR2019.05.16 18:43
Co boisz się o własną skórę? Przestępcę z Ministra Kamińskiego to zrobiła mafia, która okradała Polskę! Przestępcą zrobiły przyjazne i korzystające z "dochodów" tej mafii media, zresztą nie polskie. Osądzać kogoś to trzeba mieć dowody szanowny panie. Za fałszywe posądzenie i nazwanie przestępcą można pójść za kratki.
PiS=UWbis2019.05.16 10:29
30 lat po "upadku" komunizmu? W momencie gdy praktycznie wszyscy zainteresowani przeszli na emerytury wprowadzacie "w trybie pilnym" projekt ustawy...kto to kupi? Chyba tylko wyznawcy Jarosława Kaczyńskiego.
PiS=UWbis2019.05.16 11:42
Termin i tryb wskazują, że może chodzić o zablokowanie dostępów starym bezpieczniakom do informacji kompromitujących kler...
Marek2019.05.16 11:44
jest to zdecydowanie za późno to fakt ale lepiej późno niż wcale bo wielu (SB-beków czy z ludowego wojska)) pracuje w newralgicznych służbach i jest to chore bo już dawno powinni być poza resortem jeśli chcemy mieć sprawne i polskie służby tak jak to np.zrobili wiele lat temu ( jeszcze) Czechosłowacji