Mariusz Błaszczak: USA podtrzymują wszystkie zobowiązania wobec Polski - zdjęcie
27.06.19, 19:41(fot. flickr/Grzegorz Jakubowski/ KPRP )

Mariusz Błaszczak: USA podtrzymują wszystkie zobowiązania wobec Polski

6

Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował sojuszników z NATO o szczegółach zawartej dwa tygodnie temu umowy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi. Szef resortu  rozmawiał o tym w czasie zakończonego w Brukseli posiedzenia ministrów z krajów Sojuszu.

Według dokumentów podpisanych przez prezydentów USA i Polski 12 czerwca, do Polski ma przyjechać dodatkowych tysiąc amerykańskich żołnierzy. Powstanie też specjalna infrastruktura dla nowych wojsk, a także baza logistyczna.

Stany Zjednoczone utworzą też w Polsce dowództwo na poziomie dywizji. Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w Brukseli, że rozmawiał o szczegółach dokumentu z ministrami z innych krajów NATO

Polityk twierdzi, że inne kraje, zwłaszcza państwa bałtyckie, pozytywnie przyjęły informacje. - Reakcje są pozytywne dlatego, że obecność wojsk Stanów Zjednoczonych wzmacnia NATO, obecność w Europie, na wschodniej flance, a więc odstrasza ewentualnego sojusznika. W ten sposób zapewniamy bezpieczeństwo Polsce, zapewniamy bezpieczeństwo państwom wschodniej flanki NATO i całemu Sojuszowi - dodał minister.

"USA podtrzymują wszystkie zobowiązania wobec Polski"

W czasie spotkania w Brukseli Mariusz Błaszczak rozmawiał też z Markiem Esperem, który od dwóch dni pełni obowiązki amerykańskiego sekretarza obrony.

Polski minister miał usłyszeć, że choć doszło do zmian personalnych w Pentagonie, to USA podtrzymują wszystkie zobowiązania wobec Polski. - Usłyszałem, że zmienił się lider, ale nie zmieniła się misja, a więc realizujemy dalej to wszystko, co rozpoczęliśmy w ubiegłym roku - powiedział Mariusz Błaszczak polskim dziennikarzom w Brukseli.

W ramach współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi Polska chce też kupić co najmniej 32 nowoczesne myśliwce F-35 na potrzeby wojska.

 bz/IAR

Komentarze (6):

guess who2019.06.28 4:18
Polipwdoopie, get some sleep asshole, you're mumbling.
anonim2019.06.28 2:17
za ile?
ardo2019.06.28 6:43
Na pewno mniej niż sowiecka okupacja.
Mirek2019.06.27 23:53
Dzisiaj zaczynają się z Polską liczyć . My Polacy mamy ogromne szczęście że PiS przejął władzę bo gdyby dalej rządziło PO - PSL z Tuskiem to Polska byłaby rozkradziona ze wszystkiego a Polacy pracowaliby w Reichu u Niemca . Dlatego głosowałem i będę głosował na PiS .
nie tak dawny wykladowca2019.06.27 19:57
Maładiec Błaszczak. Było kategoryczne zalecenie z ambasady by w wypowiedziach dla mediów nie używac określenia "Fort Trump" i Błaszczak zalecenie wykonał.
Mirek2019.06.27 23:57
Z takim rozumem jak twój to mogłeś "wykładać" kostkę brukową .