Mariusz Błaszczak: Rosja pręży muskuły na defiladzie, a prezydent RP spotyka się z głową najsilniejszego militarnie państwa - zdjęcie
25.06.20, 09:27Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Mariusz Błaszczak: Rosja pręży muskuły na defiladzie, a prezydent RP spotyka się z głową najsilniejszego militarnie państwa

12

-„Kiedy w Moskwie jest defilada wojskowa, na której pręży muskuły Rosja, a w tym czasie, równolegle prezydent Polski spotyka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych - czyli z głową państwa najpotężniejszego, jeżeli chodzi o zdolności wojskowe – no to niewątpliwie bardzo mocny sygnał dotyczący naszego bezpieczeństwa” – komentuje wczorajszą wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie szef MON, Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się wczoraj w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Donaldem Trumpem. Przywódcy rozmawiali na temat współpracy państw w kwestiach bezpieczeństwa militarnego, energetycznego i zdrowotnego, oraz na temat współpracy gospodarczej. Rozmowa prezydentów zakończyła się podpisaniem wspólnej deklaracji, która zakłada pogłębianie współpracy obronnej przez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych oraz rozpoczęcie nowego rozdziału we współpracy energetycznej przez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej.

Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone zmniejszą liczbę swoich żołnierzy w Niemczech. Część z nich ma zostać przeniesiona do Polski.

Spotkanie prezydentów komentował w programie #Jedziemy Michała Rachonia szef MON, Mariusz Błaszczak, który był członkiem polskiej delegacji w USA.

Jak ocenia minister obrony narodowej, decyzje podjęte w czasie wczorajszej wizyty są fundamentalne dla bezpieczeństwa Polski:

-„Bezpieczeństwo kojarzy nam się przede wszystkim z bezpieczeństwem wojskowym i tu mamy kontynuacje: te dwie deklaracje podpisane przez prezydentów Dudę i Trumpa w ubiegłym roku” – mówił.

-„Natomiast dziś padła bardzo istotna deklaracja ze strony prezydentów Dydy i Trumpa -włączenie polskich naukowców w proces powstawania szczepionki, która pozwoli uwolnić nas od groźby zakażenia koronawirusem” – dodał.

Minister Błaszczak podkreślał, że polskie bezpieczeństwo umacnia deklaracja Stanów Zjednoczonych w kwestii rozlokowania w Polsce swoich wojsk:

-„Jest też dowodem tego, że przynajmniej część tych żołnierzy zostanie w Europie, a obecność wojsk amerykańskich w Europie jest dobra dla bezpieczeństwa Polski, ale także całej Europy” – oceniał.

Przypomniał, że zgodnie z postanowieniem prezydentów z ub. roku, w Polsce będzie stacjonowało na stałe co najmniej tysiąc żołnierzy amerykańskich. Podkreślił, że Polska przygotowuje kolejne miejsca do stacjonowania wojsk USA. Wymieniając korzyści, jakie płyną z ich obecności, wskazał m.in. na możliwości przeprowadzania wspólnych ćwiczeń.

W rozmowie szef MON podkreślił, że Polska wypełnia swoje sojusznicze zobowiązania, przeznaczając na obronność 2 proc. PKB, co również na wczorajszej konferencji prasowej bardzo mocno podkreślał Donald Trump. Odnosząc się do tego, że prezydent USA nie wziął udziału w paradzie zwycięstwa w Moskwie, Błaszczak stwierdził, że „to jest bardzo silne przesłanie historyczne”:

-„Kiedy w Moskwie jest defilada wojskowa, na której pręży muskuły Rosja, a w tym czasie, równolegle prezydent Polski spotyka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych - czyli z głową państwa najpotężniejszego, jeżeli chodzi o zdolności wojskowe – no to niewątpliwie bardzo mocny sygnał dotyczący naszego bezpieczeństwa” – mówił.

Dodał, że jest to efekt skutecznej polityki prezydenta Andrzeja Dudy:

-„Druga kadencja prezydenta Dudy jest gwarancją tego, że Polska będzie bezpieczna” – podsumował.

kak/niezależna.pl

Komentarze (12):

najświeższe niusy z hamieryki2020.06.25 10:50
- Przyzwyczailiśmy państwa z Donaldem Trumpem, że podpisywaliśmy umowy, natomiast tym razem rzeczywiście żadnych umów nie było - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA. Politycy zamiast umowy przyjęli wspólne oświadczenie.
oficer LWP2020.06.25 10:06
co za tępy pisior, jak Polska zrobi defiladę to co to będzie żydowski sługusie, pod twoim dowództwem polski trep służ zażarcie żydom i judesejowi
oficer LWP2020.06.25 10:03
ilu polskojęzycznych trepów wysłałeś do Izraela aby bronili twoich żydowskich panów
ryszard2020.06.25 10:01
Po zniszczeniach jakie spowodowała pandemia, mamy do czynienia z swoistym nowym rozdaniem w ramach którego nastąpi także przegrupowanie rangi państw. Historia, dzięki staraniom Pana Prezydenta, dała nam, tą wizytą, szansę zajęcia miejsca wśród liderów, zaraz obok USA. Oby tylko opozycyjne warcholstwo tego nie zmarnowało!
kgb2020.06.25 10:01
ten żydowski pachoł gotowy jest żreć judesejskie guano na wizji, Błaszczak dlaczego obniżyłeś emerytury UBekom i SBekom Polakom a żydom nie? jest tu jakiś żyd z PIS, który to wyjaśni?
Anonim2020.06.25 9:55
W świetle wypowiedzi Pana Sachsa, nasuwa mi się takie skojarzenie. W jednym z programów na temat działalności szajki Epsteina, Clintona, jest mowa o tym, że ci sami ludzie, którzy pastwili się nad dziećmi, utworzyli również organizację pomocy wykorzystywanym dzieciom, ten sam numer telefonu. Oczywiście tylko po to, aby opanować przeciwników procederu. Zastanawiam się, czy takiej roli nie pełnił Pan Putin. Wykrycie i zneutralizowanie przeciwników NWO?
maria2020.06.25 9:54
Ma Pan mój głos Panie Prezydencie za wiele spraw ale przede wszystkim, za to, że wreszcie Polska jest szanowana. Dziękuję.
oficer LWP2020.06.25 9:59
za nie sprzeciwienie się żydo-amerykańskiej ustawie 447 też go szanujesz? jak tak to jesteś kolejną żydówką w Partii Interesu Syjonu otumaniającą tępego polskiego goja
ladychapel2020.06.25 9:38
Polska to zaiste przyklasztorna wioska nad rzeką. Przespacaruje się Polak z silnym bucem po wsi i czuje się przez to dumnym...
...2020.06.25 9:36
Nie przypadkowo termin wizyty w Ameryce został ustalony właśnie na ten czas.
יְהוּדִי2020.06.25 9:36
אתה נלחם ונראה.
żydowski2020.06.25 9:56
Walczysz i widzisz. -- to słowa skierowane do pachoła żydowskiego Błaszczaka czy tępego pisowskiego goja?