Wojska rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad hutą Azowstal - ostatnim bastionem obrony Mariupola, w którym przez tygodnie bronili się żołnierze Pułku Azow, do których później dołączyła ukraińska piechota morska.

"Ostatnia grupa obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, złożyła broń i wojska rosyjskie kontrolują teraz cały teren zakładów" - podała agencja Reuters, cytując w tym zakresie komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony.

Łącznie broń złożyło 2349 ukraińskich żołnierzy, z czego 531 ostatniej doby.

"Podziemne instalacje kombinatu, w których chronili się bojownicy przeszły pod pełną kontrolę wojsk rosyjskich" - podaje Reuters.

Jeszcze wczoraj dowódca Pułku Azow ppłk Denys Prokopienko informował, że trwa wynoszenie zwłok poległych żołnierzy i cywilów z Azowstalu.

-Stale podkreślaliśmy, że trzy najważniejsze warunki dla nas brzmią: (ewakuować) cywilów, rannych i zwłoki  - mówił wczoraj Prokopienko.

Nie wiadomo, jaki los spotka żołnierzy Pułku Azow. Za ich potraktowanie zgodnie z międzynarodowymi standardami osobiście poręczył Putin. Mowa jest także o wymianie żołnierzy Azowa na rosyjskich jeńców wojennych, którzy dostali się w ręce Ukraińców. 

jkg/rp