Marian Banaś wydał oświadczenie - zdjęcie
04.12.19, 11:28(fot. screen)

Marian Banaś wydał oświadczenie

51

 - Byłem gotów złożyć urząd prezesa NIK – ogłosił Marian Banaś w oświadczeniu, które znalazło się na stronie NIK.

„Wobec pojawiających się w mediach różnych doniesień związanych z moją działalnością, ale przede wszystkim powodowany troską o przyszłość NIK, pragnę oświadczyć, że byłem gotów złożyć urząd prezesa NIK. Z przykrością stwierdziłem jednak, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej” –mówi Banaś.

Jak podkreśla, NIK jest jedną z najważniejszych urzędów państwowych i cieszy się „niekłamanym autorytetem”. Dodał, że „jako prezes nie może pozwolić”, by stała się „przedmiotem politycznych rozgrywek i targów”. Powiedział, że wątpliwości związane z jego przeszłością są „kłamliwe i krzywdzące”.

 – Jeśli zajdzie taka potrzeba, jestem gotów zrzec się immunitetu prezesa NIK – powiedział. 

– W poczuciu odpowiedzialności za NIK będę kontynuował powierzoną mi przez parlament misję – podsumował Banaś.

 PEŁNE OŚWIADCZENIE SZEFA NIK MARIANA BANASIA:

 

Szanowni Państwo,

wobec pojawiających się w mediach różnych doniesień związanych z moją działalnością, ale przede wszystkim powodowany troską o przyszłość Najwyższej Izby Kontroli pragnę oświadczyć, że byłem gotów złożyć urząd prezesa NIK. Z przykrością stwierdziłem jednak, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej. Najwyższa Izba Kontroli jest jednym z najważniejszych urzędów państwowych, który cieszy się niekłamanym autorytetem.

Jako prezes Izby nie mogę pozwolić, by stała się ona przedmiotem politycznych rozgrywek i targów. Nie! Na to zgody nie będzie!  Pragnę podkreślić, że zostałem powołany na urząd prezesa NIK z zachowaniem wszystkich procedur. Tylko stabilne kierownictwo jest w stanie zapewnić prawidłową pracę Izby i wypełnianie jej konstytucyjnych obowiązków. 

Nigdy nie mówiłem o sobie, że jestem człowiekiem wolnym od błędów. Nie podkreślałem działalności w opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. Wręcz przeciwnie, kiedy odrodziła się  Rzeczpospolita stałem się lojalnym i rzetelnym urzędnikiem pracującym dla dobra Ojczyzny. Nie wikłałem się również w partyjne rozgrywki. Dziś pojawiły się wątpliwości związane z moją przeszłością. Uważam je za kłamliwe i krzywdzące. Deklaruję, że jestem gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych i wyjaśnić wszelkie ich wątpliwości.

Jeśli zajdzie taka potrzeba jestem gotów zrzec się  immunitetu prezesa NIK. Jednocześnie będę zdecydowanie stawał w obronie mojego dobrego imienia i mojej rodziny.

Szanowni Państwo,

Najwyższa Izba Kontroli z jej stuletnią historią wpisała się w tradycję państwa polskiego, cieszy się dużym zaufaniem  społecznym. Moim zadaniem, jako prezesa NIK jest zapewnienie dalszego stabilnego działania Izby, wolnego od wszelkich politycznych nacisków i gier. Przypominam, że podwaliny pod nowoczesną ideę niezależnej kontroli państwowej położył już w latach 90. prezes Izby śp. Lech Kaczyński. W pełni zgadzam się z taką filozofią funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli.

Dlatego w poczuciu odpowiedzialności za Najwyższą Izbę Kontroli będę kontynuował powierzoną mi przez Parlament misję.

Na zakończenie pragnę bardzo serdecznie podziękować za liczne e-maile, telefony ze słowami wsparcia i otuchy od wielu Polaków.

Marian Banaś
Prezes Najwyższej Izby Kontroli

 

bz/NIK

Komentarze (51):

72019.12.4 20:21
W SADZIE to przegrał Szeremietiew !!!! Banas na prezydenta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Piotr Walentynowicz2019.12.4 18:59
Faktycznie, brzmi trochę jak Jaruzelski wprowadzający stan wojenny...ale to jest ok...bez względu na rzeczywisty stan pokazał "dobrej zmianie" gdzie jej miejsce w szeregu...a szkoda bo jeszcze do października 2019 wierzyłem w "dobrą zmianę" teraz już nie mam złudzeń...
Dominos2019.12.4 16:49
Nie wiem kto to jest i o co chodzi, ale POLAKI widze w formie!
AAAtomek2019.12.4 16:49
Miło patrzeć jak władza mafijna dojnej zmiany krwawo wycina się w walce! Chcemy więcej, haków, filmów, dokumentów! wasz Suweren
janusz2019.12.4 15:37
p banas zapomnial o takim paragrafie kk ktory za ulatwianie nierzadu - kuplerstwo wystarczy aby go odwolacz urzed prezesa nik
mordechaj2019.12.4 15:30
Sprawa Mariana Banasia to kolejny atak grupy Mateusza Morawieckiego (raczej struktury, której reprezentantem jest Morawiecki) na ludzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego w celu przejęcia władzy w PiS. Wyeliminowany został już M. Kuchciński czy M. Suski. Teraz przyszedł czas na M. Banasia. Następny w kolejce jest Mariusz Kamiński, chyba, że zmieni front.
aspiring educationalist2019.12.4 15:25
#muremzabanasiem Kto z PiSu wymyślił żeby się mścić na synu Banasia? Prezes? Premier? Marszałkini Witek? To moralne zbydlęcenie będzie zapamiętane niezależnie od poglądów politycznych!
JONASIK2019.12.4 21:01
W przedszkolu ktoś podprowadził rękawiczki wnuczkowi Bananasia. Tam też działają tajni mściciele z PiS ( Podpir..ć i Spierd..lać) ????
fgewqgqe2019.12.4 15:25
Niech Witek anuluje Banasia i po krzyku...
JONASIK2019.12.4 15:19
Trzeba koniecznie zrepolonizować te TVNy. Zobaczcie co narobili. Porządny człowiek, Bananaś, ma zły humor. Prezes podobno od kilku dni nie głaskał kota. Kamiński podobno został wczoraj w pracy całe 15 min dłużej. Takie straty z powodu jednego głupiego materiału w TVN. Zrepolonizować i po krzyku.
442019.12.4 15:11
masz tupet odbudujesz to co zniszczylec ,przez pomowienia i fabrykowanie zarzutow , czemu zniszczylec szkoly prywatne nowoczesne , uczyly tysiace dzieci .Ty nie masz krzty honoru
Janwid2019.12.4 14:59
# 1450 ...Roszada... Bądżmy cierpli kochani Tym razem się dokonuje Roszada długa, która Tęczowe pionki Zdejmuje. Nie wszystkie ruchy na szachownicy Są zrozumiane przez obserwatorów. Nie sa rozumiane przez obserwatorów Tylko dlatego bo się nie wczuwają w ruchy, Które mogą sprowokować podmuchy. Autor Janwid.Dec.12/2015. ///.
Agnieszka2019.12.4 14:25
Barwo Banaś!!! BANAŚ NA PREZYDENTA!!! Wreszcie facet z jajami, co w kaszę partyjniakom nie daje sobie dmuchać, bo POLSKA NIE RÓWNA SIĘ ŻADNA PARTIA i niech się tego w końcu pisiaki nauczą!!!!
Klapaucjusz2019.12.4 14:18
Czyli "nie mamy pana płaszcza i co pan nam zrobi"?
Banaś Miażdży Państwo Prawa i Sprawiedliwości 2019.12.4 13:58
PiSoburdel
Polak2019.12.4 13:49
No i pisowska zasada obrony świętych krów przynosi efekty.
Agnieszka2019.12.4 14:27
To peowska zasada. PiS-owska to wyrzucanie za burtę nawet najlepszych i najniewinniejszych jak "wizerunek partii" może ucierpieć. Przeceniasz ich przyzwoitość.
Polak2019.12.5 7:48
Kuchciński, Kaczyński, Ziobro i wielu innych działaczy sugerują coś odwrotnego.
Awruk2019.12.4 13:25
PISOWSKA KASTA!!!
SutenerKatolickiCzerpieSiłęZeSzturmuModlitewnego2019.12.4 13:24
Sutener nie może być mięczakiem. Zginąłby po tygodniu prowadzenia interesów. Własne dziwki zadusiłyby go majtkami, beztrosko chrapiącego. Sutener musi być zawsze czujny, zawsze na nogach, stale krążyć w rewirze. Dziwom zaglądać w krocza i do torebek, kasować gotówkę osobiście, ani grosza nie darować. Za najmniejsze przewiny i odstępstwa lać dziewuchy po twarzach i kopać w żebra. A pyskatym wybijać zęby. Dla niektórych klientów to nawet atut. Sutener musi pokazywać, że się poświęca, ze pracuje więcej niż jego dziwy, że one przysypiają od nadgodzin a on ma oczy szeroko otwarte. Z troską i dla dobra instytucji. którą dogląda. Dokładnie tak, jak Marian Banaś.
Agnieszka2019.12.4 14:31
Nie chwal się już tym swoim bogatym doświadczeniem w branży. Nikomu się nie chce poznawać tajników twojego zajęcia - nic w tym ciekawego. A ostatnie zdanie to się w psychologii zjawisko "projekcji" nazywa.
anonim2019.12.4 13:19
Ponieważ sytuacja jest zagmatwana i niejasna, należy uznać tę decyzję za słuszną. Rozstrzygną prawnicy, a nie dziennikarze i tym ostatnim radzę się wstrzymać z mądrowaniem do czasu orzeczenia sądu! Bo potem mogą być procesy o zniesławianie.
jozef2019.12.4 12:52
No to teraz plan B, szturm modlitewny w Radiu Maryja.
442019.12.4 15:19
w tym tzw katolickim radyjku wazne jest kasa a reszta to dotatek figowy jak u ewy
Staszek2019.12.4 12:49
I bardzo dobrze panie prezesie,tak trzymać.POpaprańce odwołały by najchętniej cały Rząd i wszystkich, nie ich urzędników. A co oni wyprawiają oszuści i szuje jakich mało . Co wyprawiają sędziowie ich kumple. Niech PIS się tak nie pieści z nimi,bo nigdy nie zerwie z przeszłością tych Komuszych synów.
Marek2019.12.4 12:43
Potwierdza się stara ludowa prawda. Wszystkie kurduple są szalenie zażarte. Ciekawe który wygra.
Glaudiusman2019.12.4 12:38
Popieram Prezesa NIK Banasia w 100%
stm.2019.12.4 12:33
Cieszy mnie, że p. Banaś się nie poddaje. Sprawa ta podobna jest do sprawy " ustawki"na Romualda Szeremietiewa: Jest nawet ta sama (k..a) atakująca,,dziennikarz śledczy'' tvn. Po chyba 10 latach Szeremietiew został przez sądy uniewinniony a te kanalie redaktor i komorowski niby prezydent nie przeprosili. Pan Romuald Szeremietiew jest bardzo uczciwy człowiek, bo gdyby na mnie trafiło, do końca życia o tym fakcie te gnoje by pamiętały i nigdy by krzywdy nikomu nie wyrządzili....A w jaki sposób; przykładów dość:historia magistra vita. PS. komorowski oświadczył ,że jak Szeremietiew wygra w sądzie to on wycofa się z polityki.Jak widać nie dotrzymał słowa a przegrał jeszcze z Sumlijskim - normalny śmieć.
Marek2019.12.4 12:46
jest malutka różnica. Banasia chce wydymać sam naczelnik.
Katolik2019.12.4 12:58
Pomimo, że nie lubię kumuchów to uważam, że równi brzydko potraktowano Józefa Oleksego
Agnieszka2019.12.4 15:09
Faktycznie trudno nie snuć analogii, bo historie wydają się podobne poza jednym - PiS nawet nie próbuje udawać przyzwoitości jak Komorowski, ze niby Banasia przeprosi jak się okaże niewinny. Oni zachowują się tak jakby byli pierwszymi zainteresowanymi usunięciem Banasia i nie trudzą się nawet, żeby udawać współczucie, życzyć powodzenia, mieć nadzieję na uniewinnienie i zapowiadać przeproszenie. Oni po prostu z wściekłością żądają położenia głowy pod topór i wściekli są, że ich życzenie nie zostało natychmiast spełnione. I tak się zachowują nawet te najgorsze ścierwa w tej partii, co pogrzebały jej przyszłość i może Polski dla swoich karier u koryta. Nie wiem kto w tym gorszy czy hipokryzja Komorowskiego udającego troskę o Szeremietiewa czy jej brak w PiS zastąpione hipokryzją, że o jakieś standardy chodzi, gdy jest jawnie bezwzględna walka o interes jakichś ludzi u koryta.
lady chapel2019.12.4 12:32
To już jest pewne: od 2020 roku ceny za prąd pójdą znacznie w górę. Co więcej, będziemy mieć najwyższe opłaty za energię spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Powodem drastycznej podwyżki za prąd jest decyzja podjęta przez rząd. Politycy chcą oprzeć proces wytwarzania energii w połowie na węglu. Podwyżki cen za prąd odczują wszyscy: wielkie fabryki, małe firmy, przedsiębiorcy i gospodarstwa domowe. Podwyżka cen za prąd dotknie nas wszystkich. Ile będzie kosztował prąd? Te liczby przerażają! Najdrożej ma być w latach 2020-2030. Jak podaje innpoland.pl Rachunki małych i średnich przedsiębiorców będą o 19,2 proc. wyższe niż w 2015 r. Gospodarstwa domowe będą musiały zapłacić o 22,3 proc. więcej, a prąd dla przemysłu podrożenie o 8,9 proc.
ZHzBB2019.12.4 21:34
O kosztach implementowania warunków polityki klimatycznej w całej UE, to ty zapewne nie słyszałeś. Bo, gdybyś słyszał, wiedziałbyś że takie - jeśli nie większe - podwyżki cen za energie elektryczną dotkną mieszkańców wszystkich państw UE. I to nie jedyny rachunek, jaki nam będzie trzeba zapłacić za nieodpowiedzialną politykę UE.
lady chapel2019.12.4 12:29
Dla przypomnienia https://youtu.be/wgypB8cZ5Wg
anonim2019.12.4 12:29
A pisałam dzień po wyborach , że Banaś nie poda się dymisji . Za dużo wie . A jak będą naciskać i go zmuszać to wszystko o nich wyśpiewa . To taki typ człowieka . Mściwy jak Kaczyński . Trafił swój na swego . Pisałam też , że to koniec PiS ? Pisałam .
Alojzy Cedzidło2019.12.4 12:41
To proroctwo czy marzenie Jak WY to wszystko wiecie . Ale skąd ta wiedza . Taka jakaś ,,objawiona "
442019.12.4 15:17
tez pisalem ze pancerny banas ma haki ,jest nie usuniecia , wykonczy to sc pisuarskie
Mateusz5552019.12.4 11:53
No i super.Ma w tyle PIS i POpaprańców.I niech trzepie ich ile się da,ale niech nie zapomina o żydowskich pokrętnych interesach w Polsce.Je mu bym zaufał.
Zbigniew2019.12.4 14:17
Widocznie wystarczy być anty polakiem aby dostać nagrode w Polsce Troska o Polske - Porozmawiajmy - Poleć innym https://onehappyfamily.ning.com/ Unia władza- Sedziowie władza- A rzad niema władzy: W jakim kraju my żyjemy!
man.of.Stagira2019.12.4 11:52
Brawo! Jest złamanie prawa? Jest mafijny SĄD. - na inny SĄD tzw. 'wymiaru niesprawiedliwości' nie stać 'Wasze Sądy' osądzą Koalicjo Ubywatelska
Beno2019.12.4 11:42
Byle utrzymać się przy korycie. Już nawet PiS oczekuje jego dymisji.
Alojzy Cedzidło2019.12.4 12:37
Nie wydawał bym wyroków ,panie ,,Beno " Trochę za wcześnie Zgoda . Pewno idzie o koryto . Tylko jeszcze nikt z poza elity nie wie czyje. Zainteresowanie Banasiem mówi bardzo dużo . A my wiemy niewiele. Byle tylko pan Banaś nie popełnił samobójstwa . Jak Sekuła . Strzałem w plecy .
Agnieszka2019.12.4 14:35
Zgoda - 100% / 100%
Felek2019.12.4 17:31
PiS'owskie sluzby przeswietlily Banasia i wyszlo wiele nieprawidolowsci, powiazan z mafia vatowska i innymi szemranymi typami z hotelami na godziny. Calej prawdy sie pewnie nie dowiemy ale skoro rzadzacy nawet mowia ze Banas byl "umoczony" to jest cos na rzeczy. Skoro Morawiecki mowil o uwaleniu Banasia to znaczy ze nie ma pojecia o tym jak funkcjanuja instytucje prawa w Polsce. to NIK ibanas maja wladze do kontrlowania Premiera a nie na odwrot. Sprawa powinien sie zajc parlament i powinni go jak najszybciej odwolac.
JONASIK2019.12.4 11:40
Oglądałem film z oświadczeniem pana Banasia. Przez chwilę myślałem, że pan Prezes wprowadza stan wojenny na terenie całej Polski. Ten sam żołnierski styl mówienia, te same proste zdania. Brakowało tylko ciemnych okularów i munduru. Dotrwałem do końca. Na szczęście stanu wojennego nie wprowadził, alenie ma się co cieszyć bo wojna już jest. Wojna w PiS. Będzie dym, walka i ofiary. Ciekawie czy ludzie z miasta się włączą z porwaniami, bombami i strzałami snajperskimi :)
stm.2019.12.4 11:47
Myślę,że za dobrych czasów dobrze się żyło kosztem Polaków a teraz ryjek odcięto od koryta. Pozostało tylko bluzganie na lewo i prawo.
stanpio2019.12.5 4:49
Banaś jest niewinny, ale się uwikłał w walce z podstawionymi i zakamuflowanymi gangsterami podatkowymi - z rodowodem z WSI, czerwonej i zielonkawej burżuazji, skorumpowanych służb, mafii i lóż, a poprzyklejanymi do PO i Porozumienia Gowina, a i być może również do PiS. Przecież przez cztery lata zabrał im, to znaczy nie dał im ukraść z naszych podatków ok. 400 miliardów. Jeden zamach już na niego robili. Ale ćwiczył karate i chyba judo, więc jest twardym zawodnikiem i umie wykorzystać siłę przeciwników dla obalenia ich na glebę. Wydaje im się, że skromny miliardzik z tych 400, to tysiąc płatnych agentów – dla każdego po milionie i sprawa załatwiona. Sąsiad wynajmuje trzypoziomową willę za tysiąc złotych, bo najemca robi w niej remont, a Graś dostał od Niemca pałac za darmo! Jak PiS będzie oskarżał Banasia zanim zrobi to prokurator, to koniec z dobrą zmianą i zaufaniem do niej! Już widać, że wielu z PiS trzęsie portkami przed politycznie zorganizowanymi bandami sowiecko-lewackiej agentury i uwłaszczonej na majątku wspólnym burżuazji Jasnogrodu.
Alojzy Cedzidło2019.12.4 12:28
Kpij sobie ,kpij ,,Jonasiku " Śmiej się , śmiej . Ale to dopiero początek . Co to będzie jak sprawdzi się powiedzenie . ,,Ten się śmieje kto się śmieje ostatni" Obyś nim nie był.
JONASIK2019.12.4 12:51
Eeee tam, śmiałem się z komuchów, śmieję się pisiorków (jeden sort zresztą) i co? I ciągle się śmieję. Mam nadzieję, że jak przyjdzie mój czas, Bóg będzie miał ze mnie też ubaw. A za robotę na frądlu na pewno przybije mi 5.
Alojzy Cedzidło2019.12.4 13:28
Niech Pan , panie ,,Jonasiku , nie wchodzi w postać Stańczyka. bo on miał tylko strój błazna . głowę uczonego Pan pewno jest w pięknym garniturze .pracownika Farmy.
JONASIK2019.12.4 14:06
Garnitury są już od dawna passe w businessie. Uchował się chyba tylko sektor bankowy. MŚP, a nawet korpo pomyka teraz na większym luzie. A ja? A ja i anzug mam prosty, jak i głowę prostą.