Jak Polacy uczyli się zabijać Żydów na Podlasiu. Paszkwil Tryczyka - zdjęcie
05.10.15, 10:33Mistrz szkalowania Polski Gross i jego uczeń Tryczyk

Jak Polacy uczyli się zabijać Żydów na Podlasiu. Paszkwil Tryczyka

18

Filozof dr Mirosław Tryczyk napisał książkę, w której oskarża Polaków o mordowanie Żydów w czasie wojny. Tryczyk jest znany ze wspierania postulatów lewicy i środowisk LGBT. Przedstawia się jako „miłośnik słowiańskiego wschodu”.

Książka nie trafiła jeszcze do księgarni, ale Mirosław Tryczyk opowiedział już w wywiadzie dla „Dziennika” o jej zawartości. Jak przekonuje, podczas wojny Polacy z Podlasia z własnej inicjatywy zaczęli masowo mordować Żydów, a do zbrodni podżegali księża i nauczyciele. Zdaniem filozofa zdarzało się, że Niemcy chronili Żydów przed Polakami. Tryczyk mówi, że impulsem do napisania książki były antysemickie poglądy jego ojca i dziadka. Traczyk mówi takie oto rzeczy: "Trzeba pamiętać o tym, że wschód II RP, a zwłaszcza tereny obecnego Podlasia zarówno po obecnej polskiej jak i białoruskiej stronie granicy, był zdominowany przez środowiska narodowe. To widać w statystykach, wynikach wyborów, składach rad gminnych i miejskich z lat 30. ubiegłego wieku z tego terenu. W Jedwabnem oraz miasteczkach wokół niego przeważały nastroje, które określiłbym jako skrajnie narodowe. We wsiach zwolennicy Obozu Narodowo-Radykalnego dokonywali zamachów bombowych na Żydów. Organizowano marsze antyżydowskie, bojkoty sklepów, oblewanie naftą produktów i bicie Polaków, którzy kupowali w sklepach żydowskich. Warto przypomnieć, że już w latach 30. policja powstrzymała pogrom w Radziłowie. Te akcje narodówki były powszechne. Do tego dochodziły tzw. akcje wychowawcze, ale w tym negatywnym znaczeniu tego słowa. Świadectwa, do których dotarłem, mówiły na przykład, że na lekcjach religii dzieciom kazano trzymać bułkę w zębach przez całą lekcję - za karę, bo ją kupiły w żydowskiej piekarni. Opowiadano dzieciom, że Żydzi są odpowiedzialni za śmierć Chrystusa".

Podobnie jak Jan Tomasz Gross Mirosław Tryczyk nie jest z wykształcenia historykiem. Dotychczas występował w mediach jako zwolennik postulatów lewicowych partii (np. Twojego Ruchu Janusza Palikota) oraz środowisk homoseksualnych. Zabierał też głos w sprawie kibiców piłkarskich. Krytykował m.in. zorganizowane przez wrocławskich fanów futbolu obchody ku czci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Traczyk atakuje również polski kler: "Współcześni badacze historii Kościoła na tamtym terenie podkreślają nasycenie lokalnego kleru poglądami narodowymi i nacjonalistycznymi. Gdy już trwały rozciągnięte w czasie pogromy, tak jak np. w Radziłowie, ksiądz Aleksander Dołęgowski bardziej podsycał te nastroje niż je tonował. Chociaż nie należy przy tym zapominać o postawie księdza Bolesława Czarkowskiego z Brańska, który wyraził swój głęboki sprzeciw wobec nastrojów antysemickich i pogromowych, co chyba zadecydowało, że pogromu w Brańsku nie było. Ale to też pokazuje, jaki był wpływ miejscowego kleru na rozwój wydarzeń. Mógł on podsycać nastroje, ale mógł je też tonować. W 14 badanych przeze mnie miejscowościach dominowała niestety ta pierwsza postawa".

Tryczyk przedstawia się jako „miłośnik słowiańskiego wschodu”. W kwietniu br., kiedy do Polski usiłowali wjechać członkowie rosyjskiego gangu motocyklowego „Nocne Wilki”, Tryczyk wyśmiewał na swoim blogu osoby blokujące przejazd. Twierdził, że w tej sprawie wybuchła „absurdalna medialna histeria”.

KJ/dziennik.pl/culturovo.pl/twitter.com

Komentarze (18):

anonim2015.10.5 10:09
Przykład idzie z góry. Skoro prezydent może szkalować swój kraj, to i pisarze mogą.
anonim2015.10.5 10:25
Taa... Picie szampana z Putinem faktycznie nazwać można budowaniem prestiżu Polski.
anonim2015.10.5 10:42
Te, ogórek, weź ty się skrój do końca i poszukaj sobie podobnych idiotów gdzie indziej.
anonim2015.10.5 10:44
Różne krzywdzące osądy postępowania Polaków względem Żydów w czasie wojny idą po linii niemieckiej polityki historycznej usiłującej wskazać tzw. "winowajcę zastępczego". Tzw. "naziści" nie byli przecież kosmitami - prawda ?
anonim2015.10.5 10:58
Jako "miłośnik słowiańskiego wschodu" mający korzenie ze wschodu,twierdzę na podstawie opowiadań moich rodziców, krewnych /Nowa Wilejka, Wilno, Grodno, Szczuczyn,......,/ pojęcie antysemityzmu tam w owym czasie nie funkcjonowało.........
anonim2015.10.5 11:07
Credo. Usiadłbyś przy jednym stole z mordercą swojej matki? I pił z nim szampana?
anonim2015.10.5 11:30
Facet tak się zna na historii jak na funkcji odbytu.
anonim2015.10.5 12:40
Zaprzańcy są w każdym narodzie. Przy okazji chcę podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi trolli buszujących po prawicowych forach. Znikają starzy i pojawiają się nowi. Tak można sadzić, ale chyba tak nie jest. To są ci sami osobnicy tylko dla niepoznaki przyjmują nowe nicki. Dotyczy to na przykład nowego trolla pod nickiem "następca drożdżówki". Co się stało z Piogalem, krzyszt, sstaszkiem? Czyżby przenieśli się na etat do Instytutu Prezydenta Bronisława Komorowskiego i to na nich wydał 110 tysięcy złotych na nagrody?
anonim2015.10.5 12:50
AMC. Zmiany nicków nie są dobrowolne. Są wymuszone przez administratorów, usuwających niewygodne treści i osoby. Serio, nie za wszystkim kryją się spiski.
anonim2015.10.5 13:06
Jeżeli w tamtych czasach tak było jak pisze Tryczyk to nie z powodu, że byli Żydami.Wszystkich zdrajców źle traktowano.
anonim2015.10.5 13:35
@następca drożdżówki Porozmawiajmy poważnie. Może Pan wygłaszać swoje opinie, ale nie może Pan powtarzać michnikowskich kłamstw. Tymczasem już wiele razy powtórzył Pan kłamstwo, że Prezydent Duda szkalował swój kraj. Jeśli PAD powiedział coś złego to nie o Polsce, tylko o kraju rządzonym przez szajkę opryszków i nieudaczników. Prawo do wolności słowa nie znaczy do wolności głoszenia kłamstwa. O tym co jest prawdą a co kłamstwem nie może decydować jakiś Michnik czy Lis, bo powtarzają za nimi bez zastanowienia czytelnicy ich medialnych komentarzy zawsze wrogich Polsce.
anonim2015.10.5 13:36
brak reakcj panistwa na durnote wymyslana przez zboczkow
anonim2015.10.5 15:58
https://www.youtube.com/watch?v=qhd0KvtXqKA - wystarczy porównać - widać jaka jest skala antypolonizmu w Polsce oraz bezkarności Żydów. Co mamy w Polsce obecnie ? Mamy kontynuację napaści Żydów na Naród Polaków. Wy macie jąkanie w buzi, gdy chcecie powiedzieć prawdę o Żydach, a Żydzi mają brak skrupułów, aby wywieźć wagony Polaków do żydowskich gułagów zagłady. Dalej drodzy niewolnicy ignorujcie wasze rany, dalej mówcie, sobie "nie stwierdzę, że ten pan jest Żydem, bo to antysemityzm". A tym czasem natura nam nakazuje bronienie swojego narodu - bezwzględne, gdy chodzi o nasz kraj - to też musi być położony kres skrępowania na jakiejkolwiek linii obrony naszego narodu. Jeżeli ktoś szkaluje Polaków i ten ktoś jest Żydem, to wręcz trzeba wskazać, że "on jest Żydem". Trzeba wskazać, aby w następstwie szybko wezwać ambasadora Żydów do wytłumaczenia się. W rezultacie otrzymamy przybliżony stosunek reszty Żydów, czy pokrywa się on tym szkalowaniem. No niestety, ale Polacy mają przetrącony kark i są na wyginięciu.
anonim2015.10.5 16:01
AMC - to nie są zaprzańcy, to są Żydzi. Tacy sami jak Lewertow vel geremek, czy szechter vel michnik.
anonim2015.10.5 16:27
@następca drożdżówki Paź 5, 2015, 11:07 rano „Credo. Usiadłbyś przy jednym stole z mordercą swojej matki? I pił z nim szampana?” A który prezydent pił szampana z mordercą swojej matki?
anonim2015.10.6 10:39
@ Max49 Kiedyś czytałem historię pewnego żyda - mieszkańca Jedwabnego, który nie zginął w pogromie bo wówczas wyjechał do innego miasta (postaram się poszukać źródła). A mnie to najbardziej dziwi, że po masakrze w Jedwabnem nadal żył sobie kilka lat wśród tych mieszkańców :) Znał każdego mieszkańca tej wsi i nie bał się wśród nich mieszkać mimo, że doskonale wiedział co się tam wydarzyło. Czy gdyby to była sprawka wyłącznie Polaków tam mieszkających to zgodziłby się mieszkać z katami swoich współwyznawców?
anonim2016.04.27 22:20
Muszę się pochwalić że miałem wątpliwą przyjemność być, przez miesiąc, uczniem M. Tryczyka(zanim wydał książkę był nauczycielem etyki). Z lekcji tych można było wynieść wiedzę iż pan Tryczyk jest wojującym lewicowcem, co pokazywał twierdząc np. że islam jest religią miłości, w odróżnieniu od chrześcijaństwa(przykłady: Breivik i IRA). Na szczęście lekcje etyki/religi nie są już obowiązkowe wobec czego szybko zaprzestałem chadzania do Dr. Tryczyka
anonim2019.03.15 16:19
Dnia 7 lipca 1941 r. szajka wygnała wszystkich mieszkańców żydowskich na rynek, tam po uprzednim biciu zagnali ich do stodoły i tam wszystkich spalili. Jeszcze potem trwała obława i kogo złapali, zaraz zabijali. Gdy im brakło naboi do karabinów, zaczęli zabijać łopatami i tymi podobnymi rzeczami, ja wtenczas siedziałem ukryty i się ratowałem. Opis: relacja Izraela F., Żyda, mieszkańca Radziłowa.