"Między ministrem obrony narodowej a prezydentem na pewno nie ma konfliktu. Nieporozumienia pojawiają się na szczeblach niższych"- powiedział w "Salonie politycznym Trójki" minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. 

Polityk mówił nie tylko o tarciach pomiędzy nim a prezydentem, ale również odniósł się do swojej niedawnej wypowiedzi na TVP1 o odparciu rosyjskiego cyberataku.

"Na moim biurku co tydzień dostają raport dotyczący cyberzagrożeń. Istnienie takiego raportu nie jest żadną sensacją"- podkreślił szef MON. Jak poinformował, chodzi o wzmożone ataki na serwery zarówno kierowanego przez niego resortu, jak i inne organy. 

"Była próba zainfekowania komputerów i trwałego pozyskiwania informacji. Na zewnątrz użytkownik nie zorientowałby się, co się dzieje, ale chodziło o pozyskiwanie informacji przez wielu pośredników prosto do centrali rosyjskiej"- mówił minister, który podkreślił na antenie radiowej "Trójki", że to zagrożenie wzrasta, zarówno w kwestii częstotliwości, jak i zasięgu.

Prowadzący, Paweł Lisicki zapytał szefa MON również o aneks WSI, który zdaniem ministra powinien zostać ujawniony. W ocenie Macierewicza, sprawa jest "niesłychanie trudna", ponieważ w 2008 r. zapadła w tej sprawie decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował możliwość jego publikacji. W myśl tej decyzji ujawnione mogą zostać jedynie osoby na najwyższych stanowiskach. 

"Jak wiadomo, ustawa mówi, że prezydent publikuje raport. Oczywiście może zwracać uwagę na kwestie, które powinny być inaczej ujęte, ale ustawa nie przewiduje możliwości nieopublikowania raportu przez prezydenta"- powiedział Macierewicz, mając na myśli ustawę zakwestionowaną przez TK w 2008 r. 

Zapytany o relacje z prezydentem Andrzejem Dudą, minister obrony stwierdził, że ich stosunki są "normalne" i wyglądają dokładnie tak, jak są opisywane w Konstytucji. W wymiarze medialnym bywa jednak zupełnie inaczej. 

"Czasami na skutek różnych niezręczności, czasami na skutek nadpobudliwości interpretacji  tych zachowań próbuje się wykreować taka wizja konfliktu. Żadna ze stron nie przekracza swoich kompetencji, uprawnień. Trwa dyskusja nt. systemu kierowania i dowodzenia armią. (…) Myślę, że rychło zakończy się porozumieniem"- powiedział gość Polskiego Radia.

yenn/PolskieRadio.pl