Macierewicz: Polska jest bezpieczna, Polska jest niepodległa - zdjęcie
13.05.16, 14:50(zdjęcie ilustracyjne)

Macierewicz: Polska jest bezpieczna, Polska jest niepodległa

– Dzisiaj, w dniu rozpoczęcia budowy bazy, w przeddzień wielkich ćwiczeń Anakonda, które będą największymi ćwiczeniami, jakie miały miejsce możemy powiedzieć, że Polska jest bezpieczna, Polska jest niepodległa, że Polska wraz z sojusznikami ma gwarancje, że nigdy obca agresja nas nie dotknie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz z okazji uroczystości rozpoczęcia budowy amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej na terenie polskiej bazy w Redzikowie.
 

W uroczystości rozpoczęcia budowy wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, szef MSZ Witold Waszczykowski oraz przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych. 

Zlokalizowana pod Słupskiem amerykańska tarcza antyrakietowa ma być wyposażona w nowoczesny radar i rakiety, które będą w stanie zniszczyć nadlatujące pociski balistyczne. Instalacja w Redzikowie ma zostać włączona w natowski system obrony przeciwrakietowej oraz chronić europejskich sojuszników USA. 
 
Szef MON podkreślił, że to naprawdę ważny dzień "dla Polski, dla NATO, dla Europy". Jak dodał, to również ważny dzień dla pokoju w Europie i na świecie, a także dla polskich wysiłków, aby uzyskać, jak największe gwarancje dla bezpieczeństwa militarnego. – Rząd premier Beaty Szydło i formacja polityczna, którą reprezentuję czekała na ten moment ponad osiem lat, bo ponad osiem lat temu byliśmy już bardzo blisko tego, by zawrzeć porozumienie o tym, że amerykańska baza antyrakietowa będzie budowana właśnie tu, w Redzikowie. Właśnie po tych ośmiu lat stajemy tutaj w momencie, kiedy tamte plany, nadzieje i dążenia stają się faktem – powiedział.
 
Antoni Macierewicz zaznaczył, że głównym motywem, przyczyną i celem polskich wysiłków była obrona oraz zwiększenie bezpieczeństwa Polski i naszych sojuszników. Minister wyraźnie stwierdził, że nie miały one nigdy i w żadnej mierze na celu jakiegokolwiek zachowania agresywnego wobec kogokolwiek. – Dążyliśmy tylko do tego, aby żyć, pracować, rozwijać nasze państwo w pokoju i bezpieczeństwie po latach zaborów i prześladowań (…) chociaż naszym celem jest wyłącznie obrona, to w związku z tą obronną bazą, jak i innymi obronnymi działaniami odzywają się głosy i działania agresywne, wymierzone w nasze bezpieczeństwo – dodał.
 
Obietnicę budowy tarczy złożył w 2007 r. prezydent USA George Bush w rozmowie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wokół bazy w Redzikowie ukończono już budowę specjalnego, trzyczęściowego ogrodzenia zawierającego zaawansowane systemy elektroniczne oraz monitoring.

za: telewizjarepublika.pl