Maciek na wolności po 40 miesiącach. Interweniował Duda - zdjęcie
30.09.15, 14:55(fot. Twitter.com)

Maciek na wolności po 40 miesiącach. Interweniował Duda

2

Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił areszt kibicowi Legii Warszawa Maciejowi Dobrowolskiemu. Dobrowolski spędził za kratami prawie 3,5 roku. W jego sprawie interweniowała Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy i prokurator generalny Andrzej Seremet.

O zwolnieniu Macieja Dobrowolskiego poinformował na Twitterze Piotr Kucza. Mężczyzna został zatrzymany wraz ze "Staruchem" 28 maja trzy lata temu. Kibica obciążyły zeznania jednej osoby - świadka koronnego - handlarza narkotyków Marka H., ps. „Hanior”. Z jego zeznań wynika, że Dobrowolski brał udział w przemycie marihuany do Holandii. Nie potwierdzają tego jednak żadne dowody, ani zeznania innych świadków, w tym również świadków koronnych. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Onet.pl, kibic Legii będzie odpowiadał z wolnej stopy, a żeby wyjść na wolność, musi wpłacić 50 tys. złotych. Maciej Dobrowolski spędził w areszcie 40 miesięcy.

Jak wynika z dokumentów, do których dotarły "Fakty" TVN, Andrzej Seremet poparł inicjatywę Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, która interweniowała w sprawie Dobrowolskiego u ministra sprawiedliwości Borysa Budki i prokuratora generalnego.

W piśmie skierowanym do Seremeta urzędnicy Kancelarii Prezydenta poprosili o wyjaśnienia ws. kibica Legii. "Chcemy wiedzieć, czy i jakie działania zostały podjęte przez te organy w ramach przysługujących im kompetencji w sprawie Macieja Dobrowolskiego, w kontekście stosowania przedłużanego wielokrotnie tymczasowego aresztowania oraz przewlekłości postępowania, zarówno w tej i innych tego rodzaju sprawach" – tłumaczyli.

"W pełni podzielam zawarte w tym dokumencie stanowisko, że należy uczynić wszystko, co możliwe dla wyeliminowania problemu przewlekłości stosowania tymczasowego aresztowania" – napisał w odpowiedzi na list KPRP Seremet. 

Prokurator generalny skierował też pismo do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, która zajmowała się sprawą Dobrowolskiego. Seremet powołał się na orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczące "nieprawidłowości w stosowaniu tymczasowego aresztowania przez organy polskiego wymiaru sprawiedliwości".

Dobrowolski wyszedł z aresztu wczoraj po południu. Pojawił się też w siedzibie warszawskiej Legii, gdzie podziękował za wsparcie.

KJ/Telewizjarepublika.pl

Komentarze (2):

anonim2015.09.30 18:09
1/14 :)
anonim2015.09.30 20:16
Szacunek, Panie Prezydencie.