Funkcjonariuszom CBŚP z Białegostoku udało się wykryć i zlikwidować pierwszą w kraju, profesjonalną uprawę haszyszu. W przeprowadzonej wspólnie z policjantami z Białej Podlaskiej (Lubelskie) akcji  likwidacji uprawy, odnaleziono też 2 kg tego narkotyku oraz zabezpieczono 42 kg marihuany.

Magazyn narkotykowy był zlokalizowany na ukrytej posesji w miejscowości Dąbrowica Duża (Lubelskie) - jak poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz. Przestępstwo wykryto na skutek działań funkcjonariuszy CBŚP z Białegostoku, którzy pozyskali informacje o wytwarzanych tam i przechowywanych środkach odurzających.

Na jednym z gruntów rolnych odkryto posesję, zamaskowaną dwumetrowym wałem ziemnym. Przy bramie wjazdowej była zainstalowana foto-pułapka pozwalająca na kontrolowanie terenu. Funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli na miejscu plastikowe beczki wypełnione marihuaną. Duża część narkotyków była już zapakowana w worki i przygotowana do dalszej dystrybucji.

Dwaj zatrzymani w mieszkaniach w Białej Podlaskiej to bracia: Artur (37 l.) i Daniel G. (36 l.), znani policji i wielokrotnie notowani za przestępczość narkotykową. Jak ustalili funkcjonariusze, to ci właśnie męzczyźni zaadaptowali posesję do uprawy i produkcji narkotyków.   

Oprócz 42 kg marihuany, policjanci zabezpieczyli tam też blisko 2 kg haszyszu i oprzyrządowanie do jego produkcji: prasę do wyciskania, formę i środki chemiczne. „Jak do tej pory, w Polsce nie odnotowano tak profesjonalnej uprawy haszyszu” – poinformowała komisarz Hamelusz.

Na wniosek prokuratury, sąd aresztował podejrzanych na trzy miesiące.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej. Zatrzymanym mężczyznom postawione zostały zarzuty wytwarzania środków odurzających. Grożą im nie mniej niż trzy lata więzienia.

ac/cbsp.policja.pl/Fronda.pl