Liczba szkód a cena OC  - zdjęcie
25.02.20, 12:38

Liczba szkód a cena OC 

2

Cena OC samochodu jest uzależniona od wielu czynników. Istotne są m.in. wiek kierowcy, jego doświadczenie za kółkiem, miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny czy fakt posiadania dzieci. Jednak elementem, który w ogromnym stopniu wpływa na ostateczną kwotę składki jest liczba szkód. Dlaczego i jakie ma znaczenie oraz jak prezentowała się sytuacja w ubiegłym roku? Oto, co warto wiedzieć.

Bezwypadkowa jazda: marzenie każdego kierowcy

Każda, nawet najmniejsza kolizja drogowa powoduje problemy dla kierowcy. Pojawia się konieczność naprawienia pojazdu, a co za tym idzie – ryzyko jego utraty na czas pobytu w serwisu i koszty. Ubezpieczenie OC ogranicza je w sytuacji, gdy to Ty jesteś sprawcą wypadku. W takiej sytuacji koszty, jakie poniósł poszkodowany w trakcie kolizji drogowej, są regulowane z Twojej polisy – taki jest obowiązek ubezpieczyciela.

Jeśli jednak spojrzysz na tę sytuację z perspektywy towarzystw ubezpieczających, to… bardzo szybko zrozumiesz, że w ich interesie jest, aby wypłacać jak najmniej odszkodowań. I dlatego przy ustalaniu wysokości składki biorą pod uwagę ryzyko, jaki dany kierowca generuje dla firmy. Im wyższe prawdopodobieństwo, że będzie sprawcą kolizji drogowej, tym większą trzeba go obciążyć sumą do zapłaty przy wykupie ubezpieczenia.

Jak zatem możesz się domyślić, czysta historia wypadkowa jest wysoko punktowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe i nagradzana niższą składką OC. A co, jeśli zdarzyło Ci się być sprawcą kolizji?

Jak liczba szkód wpływa na cenę OC?

Liczba wywołanych przez ubezpieczającego się kierowcę szkód ma ogromny wpływ na ostateczną wysokość składki OC. Udowadniają to również dane statystyczne, które wskazują, że to właśnie posiadacze czystej historii wypadków płacą średnio nawet kilkaset złotych mniej niż pozostali.

Warto jednak wiedzieć, że wiele zależy nie tylko od tego, że na koncie klienta pojawił się jakiś wypadek. Istotne jest również to, ile było takich szkód wymagających likwidacji. Rachunek jest prosty: im więcej, tym wyższa cena ubezpieczenia. W przypadku trzech lub więcej kolizji ostateczna wysokość składki może być nawet o ponad 200% wyższa niż dla kierowcy podobnego pojazdu, któremu kolizja się nie zdarzyła.

To zatem kolejny powód, dla którego poruszając się po drogach warto zachować szczególną ostrożność.

Czy da się obniżyć wysokość OC, gdy ma się na koncie wywołanie szkody?

Uzyskanie niższej wysokości składki na OC nawet ze „splamioną” historią wypadkową jest jak najbardziej możliwe. Trzeba bowiem pamiętać, że każda firma ubezpieczająca samodzielnie określa zasady, na jakich wylicza wysokość kwoty do uiszczenia przez konkretnego kierowcę. Różnice między ofertą dwóch ubezpieczycieli mogą wynieść nawet kilkaset złotych lub więcej!

Dlatego zwłaszcza, jeśli obawiasz się zwyżki za wypadek, sprawdź ubezpieczenie samochodu w internetowym kalkulatorze ubezpieczenia OC. Tu w kilka minut sprawdzisz, który ubezpieczyciel zapewni Ci najniższą składkę OC. Warto skorzystać z tego rozwiązania – zwłaszcza, że sam zakres podstawowego ubezpieczenia OC regulują przepisy prawa i jest taki sam w każdym towarzystwie.

Komentarze (2):

Micha\305\2022020.02.26 11:21
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
Ogladaj Hit- Bad Boy2020.02.25 16:10
Oglądaj Hit- Bad Boy (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.