Liberałowie są ślepo posłuszni autorytetom - dokładnie tak, jak konserwatyści - zdjęcie
24.08.14, 09:13Liberałowie są ślepo posłuszni autorytetom (fot. Facebook)

Liberałowie są ślepo posłuszni autorytetom - dokładnie tak, jak konserwatyści

4

Według nowego badania liberałowie są w tym samym stopniu co konserwatyści podatni na przejawianie ślepego posłuszeństwa względem autorytetu. Jeden z autorów badania przyznaje, że wyniki go zaskoczyły, bo jak dotąd myślał, że to liberałowie są otwarci na świat, podczas gdy konserwatyści – zamknięci.

Jeremy Frimer, profesor psychologii na Uniwersytecie Winnipeg, napisał na łamach „Huffington Post”, że jest bardzo zaskoczony wynikami badań. Wcześniej sądził, że źródłem konserwatywnych poglądów politycznych jest „niewolnicze posłuszeństwo autorytetowi i tradycji”. „Gdyby tylko konserwatyści chcieli myśleć sami za siebie – tak jak robią liberałowie – to nie byłoby wojen i można byłoby postępować do przodu z życiem, rządem i rozwojem” – wspomina Frimer swoje dawne myśli.

Psycholog wskazuje, że w przeszłości badano w zasadzie wyłącznie postawy konserwatystów wobec autorytetów i na tej podstawie wyciągano wniosek o ich „ślepym posłuszeństwie”. Przyjmowano niejako a priori, że w przypadku liberałów jest inaczej. Tymczasem badanie profesora Frimera pokazało, że to mit.

Frimer przeprowadził wespół z dwójką innych uczonych badanie na temat stosunku osób o różnych poglądach do autorytetów liberalnych, ekologicznych i konserwatywnych. Wyniki pokazały, że podczas gdy konserwatyści zgadzali się z konserwatywnymi autorytetami, to liberałowie w tym samym stopniu – z liberalnymi. Jeżeli autorytet był neutralny, to w obu grupach poziom zgody z jego poglądami był podobny.

Teraz prof. Frimer wskazuje, że trzeba porzucić myślenie o liberałach i konserwatystach jako o „dwóch fundamentalnie odmiennych gatunkach psychologicznych”. „Dziś myślę o nich raczej jako o konkurujących drużynach. Liberałowie przeciwko konserwatystom” są jak fani jednej drużyny przeciwko fanom drugiej drużyny. „Każda strona ma swoją flagę, której ślubuje wierność. I każda strona ma swoje autorytety, którym trzeba być posłusznym” – pisze prof. Frimer. 

pac/christian post

Komentarze (4):

anonim2014.08.24 10:10
@man.of.Stagira: ale czasem jedynym dostępnym w danym temacie.
anonim2014.08.24 10:35
Prawda, niestety. Wystarczy zobaczyć na większość zwolenników Korwin-Mikkego: ktoś, kto ma inne poglądy, to głupek; lewak zawsze gada głupoty; prezes zawsze postępuje słusznie itp. I mówię to, choć kibicuję KNP. Niestety, ale niewiele się różnią nastawieniem od PiS-owców.
anonim2014.08.24 11:58
Fajna manipulacja. Rządzący liberałowie w Stanach Zjednoczonych(bo o nich jest to badanie) to w stu procentach chrześcijanie, a na zdjęciu do artykułu 'ATHEISM'. Taa...
anonim2014.08.24 15:07
@Bokobród: Prowadzący badanie nie uznałby zwolenników JKM za liberałów, bo za oceanem oznacza ono osoby o poglądach PO-SLD-TR. Zwolennicy JKM'a określeni zostaliby jako zwolennicy classical liberalism. Zazwyczaj politycy jednak mówią durnoty i Pan JKM ładnie to punktuje. Ja również kibicuję KNP, ale proszę się zastanowić czy lepiej głosować na kogoś z kim zgadzam się powiedzmy w 80% i są to konkretne rzeczy, czy też na kogoś kto mówi tak ogólnie, tak że zgadzam się z nim w 100%, ale są to same ogólniki z których nic nie wynika?