06.07.18, 15:49Zdj. Kancelaria Premiera, Flickr, domena publiczna, CC0

Lekarze rezydenci wracają do protestów? Minister zdrowia odpowiada

Lekarze rezydenci uważają, że rząd złamał swoją obietnicę. W związku z tym szykuje się ponowny protest. Sejm, głosami polityków PiS, odrzucił poprawki komisji zdrowia, z przyjęciem których opowiadali się młodzi lekarze.  Minister zdrowia, Łukasz Szumowski zapewnia natomiast, że porozumienie jest realizowane przez rząd. 

„Minister Zdrowia @SzumowskiLukasz i Rząd @pisorgpl zerwali porozumienie z Rezydentami @PR_OZZL. Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia. Przepraszamy pacjentów za to co nastąpi. Nie możemy już inaczej walczyć o normalność w systemie opieki zdrowotnej”- napisano na twitterowym profilu porozumienia lekarzy rezydentów. 

Pod koniec lipca ma dojść do spotkania wszystkich lekarskich organizacji. Wówczas zapadnie decyzja w kwestii formy protestu. Lekarzy, którzy mają już prawo do wykonywania zawodu, jednak nie mają jeszcze specjalizacji- czyli lekarzy rezydentów, jest w Polsce ponad 16 tysięcy. 

Pierwszy raz rezydenci protestowali na początku bieżącego roku, domagając się zwiększenia przez rząd nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. rocznie. W ramach porozumienia rząd zgodził się na podniesienie wydatków do 6 procent, jednak zdaniem młodych lekarzy, porozumienie zostało zerwane. 

Innego zdania jest szef resortu zdrowia. Minister Szumowski zapewnił, że rząd realizuje porozumienie. W ustawie przyjętej w czwartek przez Sejm, znajdują się takie zapisy, jak wyższe wynagrodzenie zasadnicze czy procentowa składka zdrowotna. W ocenie ministra Łukasza Szumowskiego, wsparcie dla służby zdrowia ma być niebawem "ogromne".

"Nowela przewiduje uchylenie przepisu umożliwiającego pracownikowi, po wyrażeniu przez niego zgody, na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w porozumieniu z rezydentami, klauzula opt-out powinna przestać obowiązywać od 2028 r."- poinformował polityk w rozmowie z dziennikarzami.

Minister poinformował również, że podejmowane są próby zwiększenia pracowników w ochronie zdrowia. 

yenn/Twitter, Onet.pl, RMF 24, Fronda.pl