Lekarze murem za prezydentem Dudą i rządem PiS - zdjęcie
10.07.20, 13:43Fot. via: Flickr - Kancelaria Premiera

Lekarze murem za prezydentem Dudą i rządem PiS

52

Z inicjatywy profesorów Jassema i Tendery powstał list poparcia dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, pod którym zbierano podpisy w środowiskach lekarskich. W odpowiedzi na ten list, grupa przedstawicieli nauk medycznych wystosowała do środowiska lekarskiego apel, w którym bronią działań prezydenta Andrzeja Dudy oraz rządu PiS, związanych ze służbą zdrowia.

W podpisanym przez 24. profesorów i doktorów medycyny liście, jego autorzy odnoszą się do zarzutów, jakie w liście poparcia dla kandydata KO Rafała Trzaskowskiego wysunęli wobec prezydenta Andrzeja Dudy i rządu PiS profesorowie Jacek Jassem i Michał Tendera.

W apelu do środowisk lekarskich medycy podkreślają, że zarzuty te są fałszywymi oskarżeniami i zwracają uwagę na szereg pozytywnych zmian, jakie zaszły w służbie zdrowia za rządów Zjednoczonej Prawicy. Przywołują m.in. wzrost nakładów na służbę zdrowia (z 64 mld złotych w 2014 roku do zaplanowanych 93 mld złotych w roku obecnym) oraz ustawę, która zakłada stały wzrost tych nakładów.

Podkreślono wagę inicjatyw prezydenta Andrzeja Dudy na rzecz leczenia onkologii. Tutaj sygnatariusze listu wymieniają choćby wzrost finansowania onkologii, przygotowanie i opracowanie Narodowej Strategii Onkologicznej, refundację nowoczesnych leków na czerniaka i raka płuc, czy też powołanie Narodowego Instytutu Onkologii.

W liście zwrócono również uwagę na skuteczną walkę z pandemią koronawirusa oraz rozwój e-usług w sektorze ochrony zdrowia. Autorzy przypominają przy tym, że to właśnie w czasie rządów Platformy Obywatelskiej, program e-Zdrowia padł ofiarą biurokratycznego bałaganu, a dopiero obecna władza podjęła starania, które poskutkowały uruchomieniem usług e–recepty, e–zwolnienia i e–skierowania.

Swój apel naukowcy kończą wezwaniem, aby dokonując wyboru przy urnach, lekarze kierowali się nie tylko obietnicami polityka, ale jego dotychczasowym działaniem.

- „Do wyborów powszechnych powinny stawać nie tyle poglądy, a na pewno nie obietnice, polityków, lecz świadectwa ich dotychczasowego (uczciwego lub nie) trybu życia…” – puentują odezwę arystotelesowską maksymą.

Poniżej publikujemy pełną treść Listu otwartego do środowiska lekarskiego:

                                                                                                                           Dnia 9 lipca 2020 r. 

                                         LIST OTWARTY DO ŚRODOWISKA LEKARSKIEGO
 
Koleżanki i Koledzy,
 
Chcielibyśmy odnieść się do niedawnego listu w sprawie poparcia kandydata opozycji w wyborach Prezydenta RP, napisanego przez dwóch znanych profesorów medycyny, a podpisanego przez niektóre osoby ze środowiska medycznego.
 
I choć najpewniej naiwnością i idealizmem grzeszy oczekiwanie, by w gorącym okresie wyborczym polityka przestała dzielić ludzi, to stanowczo nie akceptujemy formy komunikacji zastosowanej w przytoczonym liście.
 
W owym liście znalazły się bowiem mocne, i w naszej opinii fałszywe, oskarżenia pod adresem przedstawicieli władz państwowych, Co gorsza, nie poparto ich żadnymi argumentami ani twardymi faktami. W rzeczywistości nastąpił wzrost nakładów na Narodowy Fundusz Zdrowia z 64 mld zł w roku 2014 do zaplanowanych 93 mld zł w roku 2020 (wzrost o blisko 50%), jak i przyjęto ustawę o stałym wzroście nakładów na ochronę zdrowia, tzw. ustawę 6%. Możemy oczywiście uważać, że to za mało i za wolno, ale nie można tych zmian nie dostrzegać. Nie można nie zauważać działań na rzecz polskiej onkologii, w które szczególnie zaangażowany był obecny Prezydent RP, w tym: wzrostu jej finansowania (także o blisko 50%: z 7,6 mld  do  11,2  mld  zł), prawie dwukrotnego wzrostu liczby pacjentów leczonych w onkologicznych programach lekowych (2014-2019), przygotowania z inicjatywy Prezydenta RP ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, opracowania i zatwierdzenia samej strategii, rozpoczęcia prac nad „cancer unitami” narządowymi (które zakończono w zakresie raka piersi),  refundacji nowoczesnych leków w raku płuca, czerniaku i innych nowotworach czy też powołania Narodowego Instytutu Onkologii i wdrożenia pilotażu sieci onkologicznej. Przyjęta przez Radę Ministrów Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada podjęcie i sfinansowanie szerokich działań profilaktycznych, np. lekcji o zdrowiu w szkołach, szczepień HPV czy unowocześnienia programu badań przesiewowych w raku jelita grubego. Także skierowana już do Sejmu przez Prezydenta RP ustawa o Funduszu Medycznym koncentruje się na profilaktyce zdrowotnej realizowanej we współpracy z jednostkami samorządu. Z kolei program e- Zdrowia, który ugrzązł przez lata poprzednich rządów na etapie platformy P1, zakończył się opracowaniem i wdrożeniem e-Recepty, e-Zwolnienia i e-Skierowania. Szczególnie ta pierwsza okazała się nieocenioną pomocą w czasach pandemii COVID-19, a liczba wystawionych elektronicznie recept, tylko do początku tego roku, wyniosła 63 miliony i objęła 10 mln pacjentów. Większość świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej w czasie pandemii zrealizowano dzięki usługom telemedycznym, które zostały wprowadzone do katalogu NFZ. Powstała platforma Internetowe Konto Pacjenta, o którym słyszała 1/3 Polaków, a 2,5 miliona z nich korzysta z tej usługi. Nie można też ignorować działań obecnego rządu, które doprowadziły do wzrostu liczby studentów I roku medycyny o 30% (2014-2019). Niezależnie od osobistych preferencji politycznych, nie można nie zauważać, że wspólne wysiłki Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, doprowadziły do największego
wzrostu nakładów budżetowych na ochronę zdrowia, ustanowienia Narodowej Strategii Onkologicznej i Narodowego Instytutu Onkologii, a także powstrzymania epidemii COVID-19 na poziomie względnie najniższych zagrożeń w skali świata.
 
Obecne czasy, pełne złych emocji, rozchwiania wartości i ludzkich postaw, nie zwalniają nas od bycia - po prostu – prawymi oraz od poszukiwania prawdy, co winno być szczególną misją naukowców i lekarzy. Kodeks Etyki Pracownika Naukowego opracowany przez Polską Akademię Nauk (2020) podkreśla wyraźnie zasady sumienności, obiektywizmu, otwartości w dyskusjach z innymi, odpowiedzialności za sformułowane konkluzje, a także niewykorzystywania swojego naukowego autorytetu przy wypowiadaniu się na tematy spoza obszaru własnych kompetencji.
 
Chcemy wierzyć, iż wszystkim, którym bliski jest etos lekarza i naukowca, przyświeca wciąż pradawna i piękna maksyma Arystotelesa zawarta w jego dziele „Polityka”: „Do wyborów powszechnych powinny stawać nie tyle poglądy, a na pewno nie obietnice, polityków, lecz świadectwa ich dotychczasowego (uczciwego lub nie) trybu życia…”, jak i dokonań - dodamy od siebie.
 
Z wyrazami szacunku
 
1. Prof. Jan Walewski, Warszawa 
2. Prof. Piotr Czauderna, Gdańsk 
3. Prof. Tomasz Hryniewiecki, Warszawa 
4. Prof. Krzysztof Składowski, Gliwice 
5. Prof. Paweł Górski, Łódź 
6. Prof. Tadeusz Robak, Łódź 
7. Dr med. Maria Sygitowicz, Gdańsk 
8. Prof. Anna Liberek, Gdańsk 
9. Prof. Tomasz Liberek, Gdańsk 
10. Prof. Irena Jankowska, Warszawa 
11. Prof. Henryk Stępień, Łódź  
12. Dr Elżbieta Walewska, Warszawa 
13. Prof. Tomasz Stępień, Łódź 
14. Dr Michał Szczepański, Warszawa 
15. Prof. Ewa Król, Gdańsk 
16. Prof. Monika Lichodziejewska-Niemierko, Gdańsk 
17. Prof. Tomasz Zdrojewski, Gdańsk 
18. Dr Marek Balicki, Warszawa 
19. Prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska, Warszawa 
20. Prof. Zbigniew Pasieka, Łódź 
21. Prof. Leszek Tylicki, Gdańsk
22. Prof. Andrzej Kawecki, Warszawa 
23. Prof. Marek Kowalski, Łódź 24. Prof. Zbigniew Chłap, Kraków
 

Komentarze (52):

Dzięki2020.07.17 17:11
Dzięki za listę lekarzy których należy omijać, bo jeszcze ze względu na swoje widzi mi się nazwane klauzulą sumienia nie będą chcieli leczyć.
Andrzej2020.07.11 22:44
Dzjękujemy za,maseczki,testy/certfikowane/ i respiratory z dostawą na lipiec 2030r.
zee2020.07.11 20:57
naprawdę? a podobno protestują przeciwko noweli za błędy lekarskie? propagandunia mamunia
Urszula2020.07.11 6:44
"Ojczyznę dojną racz nam wrócić, panie” - Andrzej Duda ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Krzysztof Sobolewski, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego i pełnomocnik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, wraz z żoną zasiadają w pięciu radach nadzorczych. Sylwia Sobolewska dostała też dyrektorski stołek w Orlenie. Na nasze pytania, kto ją rekomendował, ani Sobolewscy, ani firmy nie chcą odpowiedzieć. Zwolennicy PiS, obudźcie się. Wasi ulubieńcy zgarniają miliony bo wy ich popieracie za marne 500+
Zwiazek pedofili Polskich2020.07.11 4:39
My pedofile popieramy naszego prezydenta Adriana.
Amnezia Wyborcza2020.07.10 21:26
Wyborco POmóż Rafałowi przypomnieć sobie co robił gdy był posłem i ministrem w rządzie TUSKA w czasach 8 letniej kadencji PO-PSL
Hue2020.07.11 7:18
Wyborco pis, pomóż Morawieckiemu przypomnieć sobie co robił gdy doradzał rządowi PO. A teraz narzeka na swoje własne pomysły z tamtego okresu.
Krakus2020.07.10 21:01
Lista hańby , nie zapomnimy :) 1. Prof. Jan Walewski, Warszawa 2. Prof. Piotr Czauderna, Gdańsk 3. Prof. Tomasz Hryniewiecki, Warszawa 4. Prof. Krzysztof Składowski, Gliwice 5. Prof. Paweł Górski, Łódź 6. Prof. Tadeusz Robak, Łódź 7. Dr med. Maria Sygitowicz, Gdańsk 8. Prof. Anna Liberek, Gdańsk 9. Prof. Tomasz Liberek, Gdańsk 10. Prof. Irena Jankowska, Warszawa 11. Prof. Henryk Stępień, Łódź 12. Dr Elżbieta Walewska, Warszawa 13. Prof. Tomasz Stępień, Łódź 14. Dr Michał Szczepański, Warszawa 15. Prof. Ewa Król, Gdańsk 16. Prof. Monika Lichodziejewska-Niemierko, Gdańsk 17. Prof. Tomasz Zdrojewski, Gdańsk 18. Dr Marek Balicki, Warszawa 19. Prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska, Warszawa 20. Prof. Zbigniew Pasieka, Łódź 21. Prof. Leszek Tylicki, Gdańsk 22. Prof. Andrzej Kawecki, Warszawa 23. Prof. Marek Kowalski, Łódź 24. Prof. Zbigniew Chłap, Kraków
bocis2020.07.10 22:00
Nie strasz, nie strasz bo sie zes...asz
A2020.07.11 21:41
Cóż jestem na Twojej Liście hańby .....i wcale się tym nie przejmuję. Pomyśl dlaczego???
to prawdziwy bohater2020.07.10 20:25
Rafał Trzaskowski wreszcie sobie odpocznie. Tyle dni chodzenia w 8 cm wkładkach do obuwia, żeby podwyższyć te swoje 170 cm wzrostu. Jak on to wytrzymał.
Topek2020.07.10 20:19
Bardzo dobrze pisiory ośmieszajcie się tak jeszcze krótko przed ciszą wyborczą a Duda będzie miał 40%
mordechaj2020.07.10 20:02
Teraz już wszyscy wiedzą, u kogo się nie leczyć. Dlaczego ? Bo ci ludzie są poplątani, nie mają REALNEGO oglądu sytuacji a w związku z tym mogą postawić niewłaściwą diagnozę.
Anonim2020.07.10 20:26
Ty jak mniemam korzystasz z usług p. Arłukowicza. To widać po Twoich wpisach.
przynajmniej jej nie zaraził2020.07.10 20:02
Ksiądz po raz pierwszy od wielu lat nie odwiedził 96-letniej kobiety z Żywiecczyzny, której bliscy zawiesili na posesji domu baner Rafała Trzaskowskiego - opisuje "Gazeta Wyborcza". Proboszcz poprosił o zdjęcie plakatu, argumentując, że Trzaskowski "jest za LGBT i homoseksualistami". Kuria wystosowała oświadczenie, w którym przeprasza za sytuację.
Anonim2020.07.10 20:28
Czyli bergoglianiści wprowadzą na pewno do doktryny, "mężczyźni wspóżyjący ze sobą" są umiłowani przez Boga. W tym co czynią...
Berenika2020.07.10 20:02
Czego te kanibale z peło sie nie chwytaja żeby wygrał Trzaskowski
i2020.07.10 19:21
Koniec niedoszłego mecenasa Dudy, koniec obłudy
Anonim2020.07.10 20:29
Ja wiem, wiem tylko Trzaskowski, tylko "cała prawda, całą dobę".
Piotr2020.07.10 19:00
23 w stosunku do ponad 500... ciekawe. Poza tym jak sie oceni dorobek tych 23 w porownaniu z 500 od Trzaskowskiego to tez jest niebo a ziemia.
Krystyna2020.07.11 20:58
Ilość nie znaczy jakość.
Foster2020.07.10 17:29
90 % z nich nie jest profesorem.
Krystyna2020.07.11 21:02
Skąd ta wiedza. Rozumię, że przeanalizowana w PubMed, policzone sloty publikacyjne, Indeks Hirscha itp... Foster wie chyba o czy piszę???
ladychapel2020.07.10 15:32
PiS socjotechnike opanowal do perfeksji. Napisza, ze lakarza, a ze sa to lekarze pracujacy np. przy przyklasztornych przychodniach - to juz nie wazne
Anonim2020.07.10 15:11
no dobra... mozna powiedziec, ze bioetycy to tez lekarze. teraz podajcie prawdziwych lekarzy popierajacych pis
ladychapel2020.07.10 15:30
Fryndze wierza, ze Trojca sw. jest tez za Du(p)a Andrzejem
Walter2020.07.10 14:38
Podsumowanie działalności Andrzeja Dudy. Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Złamał następujące artykuły: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Jego prezydentura kosztowała budżet państwa ponad 880 mln zł. Skrytykował Unię Europejską za promowanie żarówek energooszczędnych, być może woli lampy naftowe. W 2012 roku podpisał projekt ustawy przewidujący 2 lata więzienia za in vitro. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Wolał 2 mld zł przeznaczyć na dotowanie z budżetu państwa telewizji tzw. "publicznej", a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Chciał przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych w dniu 10 maja 2020 r., które byłyby bardzo łatwe do sfałszowania. Powiedział, że jest przeciwnikiem wszelkich szczepień obowiązkowych. Bał się debaty z Rafałem Trzaskowskim w TVN, dlatego nie zgodził się na nią. Czy chcecie kontynuacji takiej prezydentury?
Daruj sobie te brednie a'la szafa Lesiaka2020.07.10 14:52
Trzaskowski jest tak inteligentny jak propagandyści trockizmu, z Geremkiem na czele, któzy zryli mu łeb. Gdyby najwyższe urzędy sprawowałoby się wg urody to kanclerz niemiec byłaby Klaudia Shifer a nie Merkela. O tym łamaniu konstytucji, przygłupie, to tu nawet nie wyjeżdżaj, bo wy ją łamiecie codziennie od 5 lat, gdyż działania na szkodę państwa, z wykorzystaniem ulicy, zagranicy, "wolnych sądów" zagranicznych mediów, agentów wpływu itp. spełniają znamiona zdrady narodowej i jak za 3 lata, po wyborach zmieni się konstytucje, to będzzie was za to czekać 25 lat piedrla albo KS. Trzaskowski jest pokurczem w porównaniu z Andrzejem Dudą, z tłustym tyłkiem brzuchem i murzyńskimi ustami, poza tym ponoć śmierdzi mu z ryja. 2 mld na TVP to luka po przestępstwie Tuska jaki zrobił z abonamentem. Teraz widać jak wam szkodzi duopol medialny... nie ma jednego przekazu TVPO-PSL, TVN i polsat i wychodzi jacy z was POsowieci i POsubecy s...syny, złodzieje i bandyci PS walter to pseudonim Świerczewskiego, zdrajcy polski, agenta NKWD i gestapo, ale to że się posługujesz takim nickiem to nakoś mnie nawet nie dziwi, ubeku
Areta2020.07.10 15:25
KTÓRY ARTYKUŁ KONSTYTUCJI POLSKIEJ "ZŁAMAŁ " PREZYDENT? ŻADNEGO POPAPRANCU! NIE KŁAM, NIE KRADNIJ, NIE WCIĄGAJ.
Aga Dziedzic ❤️🌈2020.07.10 14:37
Mój kiosyk Róchu "u Stacha" już czynny od świtu. Oferujemy filmiki, ale już nie hamerykańskie tylko klasykę radziecką jak np. "Żelazny Feliks" i jak zwykle mnóstwo różnych wiadomości, wszystkie goovno warte.
Aga Dziedzic❤️🌼2020.07.10 15:21
Nawet się cieszę, że dalej w to brniesz, wczoraj w komentarzu udostępniłeś mój numer telefonu zdobyty w necie, dziś znowu posługujesz się moimi danymi osobowymi-imieniem i nazwiskiem, więcej nie trzeba. Do zobaczenia tchórzu
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.10 15:31
art. 107 kw --- Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.10 15:32
Proponuję sprawdzić jak szybko fronda pęknie i udostępni IP frajera.
Stary Frondel2020.07.10 15:36
Aga, każdy kto czasem bywa na Fryndzlu bez problemu rozpozna Ciebie i nie uwierzy w to że ten miękki ujek podpisujący się jak Ty, to Ty. Trzymaj się dziewczyno i nie ustępuj. Udostępnienie nr telefonu to gruba sprawa. Nie odpuść.
polska niech bedzie nasza ...Amen2020.07.10 14:34
..piekna nasza Polska cala ..bez fekali i rafala bez donaldka vermahcika ,sikorskiego i michnika bez niemieckich pomatolow co zlizuja z cudzych stolow.. PIEKNA NASZA POLSKA CALA BEZ FEKALI I RAFALA
Walter rabin teolog Kremla2020.07.10 14:41
𝐖𝐀𝐋𝐓𝐄𝐑 - 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(𝐎𝐖) - 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐓 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀! 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐅𝐑𝐎𝐌𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀 - 𝐒𝐈𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐂𝐇𝐀𝐎𝐒𝐔 !
Walter2020.07.10 14:25
Rafał Trzaskowski jest przystojniejszy i inteligentniejszy od Andrzeja Dudy i w przeciwieństwie do niego nigdy nie złamał konstytucji ( art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190 ). Ma doktorat i zna pięć obcych języków tj. francuski, angielski, hiszpański, włoski i rosyjski. Lepiej mówi i nie krzyczy w przeciwieństwie do aktualnego Prezydenta, a także jest niezależny. Skoro Andrzej Duda z budżetu państwa wydał rocznie 2 mld dotacji na TVP, czyli na swoją wyborczą propagandę, a ma takie same notowania w sondażach, co Rafał Trzaskowski, to jest bardzo słaby. Rafał Trzaskowski przez media popierające PiS jest całodobowo oczerniany, a pomimo tego ma wysokie notowania. Zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego będzie oznaczało koniec władzy absolutnej Jarosława Kaczyńskiego. Dlatego chcę zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego.
trzaskowski to niemiecka kurvva..2020.07.10 14:35
przystojny jak byk dojny....
Walter rabin teolog Kremla2020.07.10 14:42
𝐖𝐀𝐋𝐓𝐄𝐑 - 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(𝐎𝐖) - 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐓 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀! 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐅𝐑𝐎𝐌𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀 - 𝐒𝐈𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐂𝐇𝐀𝐎𝐒𝐔 !
Zapora2020.07.10 14:51
Trzaskowski jest tak inteligentny jak propagandyści trockizmu, z Geremkiem na czele, któzy zryli mu łeb. Gdyby najwyższe urzędy sprawowałoby się wg urody to kanclerz niemiec byłaby Klaudia Shifer a nie Merkela. O tym łamaniu konstytucji, przygłupie, to tu nawet nie wyjeżdżaj, bo wy ją łamiecie codziennie od 5 lat, gdyż działania na szkodę państwa, z wykorzystaniem ulicy, zagranicy, "wolnych sądów" zagranicznych mediów, agentów wpływu itp. spełniają znamiona zdrady narodowej i jak za 3 lata, po wyborach zmieni się konstytucje, to będzzie was za to czekać 25 lat piedrla albo KS. Trzaskowski jest pokurczem w porównaniu z Andrzejem Dudą, z tłustym tyłkiem brzuchem i murzyńskimi ustami, poza tym ponoć śmierdzi mu z ryja. 2 mld na TVP to luka po przestępstwie Tuska jaki zrobił z abonamentem. Teraz widać jak wam szkodzi duopol medialny... nie ma jednego przekazu TVPO-PSL, TVN i polsat i wychodzi jacy z was POsowieci i POsubecy s...syny, złodzieje i bandyci PS walter to pseudonim Świerczewskiego, zdrajcy polski, agenta NKWD i gestapo, ale to że się posługujesz takim nickiem to nakoś mnie nawet nie dziwi, ubeku
Marian2020.07.10 14:24
Za Trzaskowskim ten mur cały tęczowy. Same zboki?
M2020.07.10 14:12
Sprawdziłem kilka nazwiska - albo mają inne tytuły naukowe, albo są np. doktorami, ale teologii. Jak już ktoś chce kłamać, to niech robi to przynajmniej porządnie...
A2020.07.11 21:39
To prosimy o fakty!!!!!! Bo inaczej to pomówienie!!!
Aga Dziedzic ❤️ 🌼2020.07.10 14:11
23? To jakoś mało, Trzaskowskiego też popierają medycy. https://oko.press/500-medykow-apeluje-o-poparcie-trzaskowskiego-bedzie-w-stanie-wymusic-naprawe-ochrony-zdrowia/
trzaskowski niemiecka kurvva2020.07.10 14:36
tej niemieckiej kurvvy nawet weterynarze nie popieraja ..
503🏴‍☠️2020.07.10 20:40
Ciebie to nawet twoja stara nie popiera :)
gay2020.07.10 14:10
za Trzaskowskim https://niezalezna.pl/339998-elektorat-trzaskowskiego-transwestyci-na-nagraniu-nie-ma-glosujcie-na-kogo-chcecie-nie-k
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.10 14:10
lista 23 pisowskich kurevv!
kretynie pomatolski2020.07.10 14:39
kurvva to twoja matka ...tak pisali w gazecie wyborczwej....daje kazdemu za poldarmo ..
Maggi2020.07.11 21:05
Dziękujemy!
Izydor2020.07.10 14:02
Na 130 tysięcy lekarzy udało się wam zebrać 24 pisowskie pociotki. Mur że ho ho.
ToJa2020.07.10 13:58
Służba zdrowia jest rozwalona a profesorzy mówią jest cudownie.