Kwitnie współpraca Austrii z Rosją. Czy zaszkodzi jej kryzys szpiegowski? - zdjęcie
03.08.19, 12:00

Kwitnie współpraca Austrii z Rosją. Czy zaszkodzi jej kryzys szpiegowski?

13

Austriacka prokuratura wystawiła międzynarodowy nakaz aresztowania obywatela Rosji, Igor Zajcewa. Ma to związek ze sprawą aresztowanego za szpiegostwo na rzecz Rosji oficera austriackiej armii. Wystawiono międzynarodowy nakaz aresztowania Rosjanina, zdaniem władz austriackich, oficera wywiadu wojskowego. Zapewne pozostanie on nieuchwytny, ale też wątpliwe, by cały ten szpiegowski skandal miał zaszkodzić coraz bliższej współpracy Austrii z Rosją.

Austriackie władze potwierdziły w czwartek 25 lipca, że chcą aresztować Rosjanina Igora Zajcewa, podejrzanego o prowadzenie w Austrii działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Prokuratura w Salzburgu zarządziła zatrzymanie „65-letniego oficera prowadzącego rosyjskiej wojskowej służby wywiadowczej GRU”, wystawiając wobec niego nakazy aresztowania europejski i międzynarodowy – głosi komunikat prasowy salzburskiej policji. Zajcew podejrzany jest o nakłonienie 70-letniego emerytowanego pułkownika armii austriackiej do działalności szpiegowskiej na szkodę Austrii, zdrady tajemnic państwowych i świadomego ujawnienia tajemnic wojskowych. Aresztowany w listopadzie 2018 roku pułkownik w stanie spoczynku Martin M. współpracował z GRU co najmniej od 1987 roku, inkasując za to w sumie co najmniej 300 tys. euro. Ostatnie pięć lat przed emeryturą spędził w wydziale planowania strukturalnego ministerstwa obrony w Wiedniu. Martin M. przekazywał tajne informacje o siłach powietrznych, artylerii i o kryzysie migracyjnym. Poszukiwany Zajcew miał być oficerem prowadzącym Martina M.

Ujawnienie fakty ścigania oficera GRU nie powinno zaszkodzić relacjom Austrii z Rosją, zwłaszcza, że nie zaszkodziło im zdemaskowanie szpiega, pułkownika Martina M. Współpraca Wiednia z Moskwą wręcz kwitnie, zaś Austria, obok Włoch, stała się głównym sojusznikiem Rosji w UE. Widać to nie tylko po intensywnych kontaktach politycznych na najwyższym szczeblu, ale też współpracy gospodarczej. Jej symbolem są kolejne „transfery” byłych wysokich urzędników austriackich do firm rosyjskich. W lipcu okazało się, że Christian Kern, kanclerz Austrii w latach 2016-2017, a wcześniej prezes austriackich kolei państwowych, wejdzie w skład rady dyrektorów Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD). Kern był związany z socjaldemokracją. W 2017 roku, gdy był kanclerzem, gościł na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Mówił wówczas, że sankcje unijne wobec Rosji są dla Austrii niekorzystne i kosztowały ją około 0,3 proc. PKB. Wcześniej, bo w marcu 2018 roku, wieloletni minister finansów Austrii Hans Joerg Schelling został doradcą Gazpromu w projekcie Nord Stream 2.

Współpracy obu państw nie zaszkodził nawet skandal polityczny, który uderzył w główną partię stawiającą na Rosję, czyli FPÖ. Chodzi o ujawnienie nagrań ze spotkania, na których lider Partii Wolności Heinz-Christian Strache oferuje Rosjanom specjalne warunki inwestycji w Austrii w zamian za poparcie jego partii w kampanii wyborczej. Moskwie i jej interesom nad Dunajem to nie zaszkodziło, bo prorosyjską postawę zajmują wszystkie poważne siły polityczne w Austrii, zaś fundamentem współpracy jest sektor gazowy. Austriacki koncern ÖMV jest zaangażowany w projekt Nord Stream 2. Na dodatek austriacka firma zacieśniła współpracę z Gazpromem, inwestując w rosyjskie złoża gazu.

Warsaw Institute

Komentarze (13):

twitter: @PromocjaPWS2019.08.3 19:07
Cała prawda o UE, historii integracji europejskiej i ideologii, która za nią stoi. historiasztuki com pl/strony/021-11-00-ANTYKULTURA-EUROKOMUNIZM.html , historiasztuki com pl/strony/021-12-00-ANTYKULTURA-SYSTEM.html , NOWA WĘDRÓWKA LUDÓW historiasztuki com pl/025-00-06-WEDROWKA-LUDOW.php Polecam też kanał Pana Karonia: youtube com/HISTORIASZTUKI2011 i wiedzaspoleczna pl
Atheisten sind dumm2019.08.3 13:53
Dobry czlowieku "Nie Polak" (ciekawa pisownia) "Narod Slaski" - es eben so etwas gar nicht gibt. Du musst das auswendig lernen!
Slązak pasuje2019.08.3 14:27
Ja decyduje kim jestem a że wy nie chcecie uznać naszej narodowości to nie znaczy że nie istniejemy bo nie czuję się ani Polakiem ani Niemcem tylko Slązakiem i to jest moja sprawa i Polacy powinni to uszanować.
Atheisten sind dumm2019.08.3 14:46
Blogowy podrozniku, krecisz sie po blogach, prowokujesz, glupstwa opowiadasz. Mozesz byc koniem Przewalskiego albo Barszczem Sosnowskiego, tyle mnie to interesuje co zeszloroczny snieg. A z tymi wywozkami "Slazakow za Ural przez Polakow" ... Czy konwojenci-straznicy musieli miec wizy? I gdzie konkretnie "zza Ural"? Jak bedziesz jadl krupnioka uwazaj, mozesz zlamac zeba na kosci pozostawionej tam przez Polakow-rzeznikow zza Uralu.
Slązak pasuje2019.08.3 15:08
Ja mosz recht wszystko wjysz najlepjyj, yno żeś je trocha dummkopf
Konfederata2019.08.3 13:26
Normalne państwa, których władze pracują na rzecz swoich obywateli, współpracują z każdym z kim mogą odnieść korzyść. Nasze państwo normalne nie jest, dobrem swoich obywateli przejmuje się w stopniu niewielkim, więc zajmuje się szarpaniem i oszczekiwaniem ruskiej onucy. Jakie władze takie interesy.
Atheisten sind dumm2019.08.3 12:41
@Gosc Dobry czlowieku, jestem "po trochu" wszystkim: nacjonalista, narodowcem (jak odrozniasz nacjonaliste od narodowca, dobry czlowieku), homofobem nie jestem bo ich sie nie boje, ale ich uwazam za nosicieli HIV, antysemita jestem niejako automatycznie; "z mlekiem matki". A ty Gosciu, jak nietrudno sie domyslec, jestes ....nieskazitelny, absolutnie doskonaly. A czy chodzisz po wodzie?
Nie Polak2019.08.3 13:33
A ja wyssałem antypolskość z mlekiem matki bo Polacy mordowali, wysyłali na Ural i zamykali w polskich obozach mój naród.
Atheisten sind dumm2019.08.3 13:39
twoj narod? tzn. jaki?
Nie Polak2019.08.3 13:44
Śląski oczywiście
edi2019.08.3 12:27
Austria po II WŚ. uciekła CUDEM(wymodlonym na różańcu) spod wpływów Bolszewickiej Rosji - A TERAZ NA WŁASNĄ PROŚBĘ PAKUJE SIĘ W OBJĘCIA KGB-ca Putina, - efekty tej "współpracy" jak zwykle będą OPŁAKANE !
100% racji2019.08.3 12:23
To ojczyzna Adolfa to co się dziwić !
Gość2019.08.3 12:13
Trzeba przyznać że na tym portalu można się ponabijać z durnych, żałosnych nacjonalistów, narodowców, homofobów, antysemitów, a oni flaki wypruwają by bronić swoje chore poglądy