16.05.19, 08:05Fot. Patryk Matyjaszczyk via Wikipedia, CC 3.0

Zbigniew Kuźmiuk: Raport ws. Amber Gold jest miażdżący! Wynika z niego, że Marcin P. miał jednak polityczną ,,kryszę''

1. Wczoraj na konferencji prasowej przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold przedstawiła pierwszą wersję raportu końcowego z działalności tej komisji, teraz jej członkowie mają 4 tygodnie na zapoznanie się z tym liczącym blisko 700 stron dokumentem i zgłoszeniem do niego uwag.

Raport jest wręcz miażdżący dla wielu instytucji państwa, sądów, prokuratury, policji, służb specjalnych, aparatu skarbowego, a także takich wielu ministerstw w tym w szczególności ministerstwa finansów kierowanego przez Jana Vincenta Rostowskiego i resortu transportu, kierowanego przez Sławomira Nowaka.

Z raportu wynika także, że fałszywe informacje dla posłów w sprawie afery Amber Gold i OLT (spółka lotnicza), złożyli w Sejmie ówczesny minister w Kancelarii Premiera i koordynator służb Jacek Cichocki, a także Prokurator Generalny Andrzej Seremet.

2. Już na początku działalności komisji ds. Amber Gold stało się jasne, że Marcin P. to klasyczny „słup”, bo trudno sobie wyobrazić aby 28-letni człowiek ze średnim wykształceniem ekonomicznym mający na koncie 9 wyroków skazujących i przed rozpoczęciem działalności człowiek zupełnie bez grosza przy duszy, był w stanie poprowadzić firmę, która jak ustaliła komisja przez 2,5 roku, wykazała blisko 2 mld zł obrotów.

Przecież nawet dla średnio rozgarniętego człowieka powinno być jasne, że Marcin P. człowiek jak wspomniałem z 9 wyrokami (wszystkie w zawieszeniu między innymi za wyłudzenia w ramach spółki Multikasa, a także za wyłudzenia kredytów na podstawione osoby), nie powinien być przez ponad 3 lat być szefem spółki, która zgromadziła bez zezwolenia wkłady blisko19 tysięcy klientów przynajmniej na sumę ponad 850 mln zł, w sytuacji kiedy co najmniej klika instytucji państwowych wiedziało o jego kryminalnej przeszłości.

Tylko istnieniem wspomnianej „kryszy” można tłumaczyć fakt, że gdańska prokuratura mimo doniesienia Krajowego Nadzoru Finansowego w 2009 roku, umorzyła postępowanie wobec Amber Gold, a po odwołaniu się do sądu przez KNF i uchyleniu tego umorzenia, zajęła się ponownie sprawą dopiero po upływie ponad 2 lat, oczywiście dalej nieskutecznie .

3. „Ciekawy” w raporcie jest także wątek działalności służb skarbowych podległych ministerstwu Jana Vincenta Rostowskiego.

Każdy kto prowadził nawet najmniejszych rozmiarów działalność gospodarczą doskonale wie, że po złożeniu pierwszej deklaracji skarbowej, właściwy dla tej działalności urząd skarbowy już bardzo upomina się o następne, a jeżeli działalność jest większych rozmiarów to szybko się nią interesuje właściwy Urząd Kontroli Skarbowej (tzw. policja skarbowa).

W przypadku Amber Gold mimo ogromnych rozmiarów działalności urząd skarbowy zainteresował się dopiero po blisko 3 latach tyle tylko, że rozpoczął kontrolę tej firmy w styczniu ostatniego roku jej działalności, a dokumenty do niej zabrał ze spółki w połowie sierpnia, kiedy to jej zarząd zapowiedział jej likwidację.

4. Przewodnicząca komisji Małgorzata Wasserman zwróciła uwagę, że Marcin P. do działalności lotniczej (OLT ) został w swoisty sposób przymuszony, cytując jego zeznania przed komisją „pytany co lub kto nakłonił go do przesłania milionów złotych na konto spółki lotniczej, odpowiedział, że polecenie przyszło z zewnątrz”.

Przypomniała, że ówczesny szef resortu transportu Sławomir Nowak, mający bezpośredni nadzór nad Urzędem Lotnictwa Cywilnego (ULC), mógł w trybie natychmiastowym zakończyć działalność spółek OLT ale nie tylko tego nie zrobił, a Urząd przyznawał tym spółom koncesje, a nawet rozszerzał, mimo, że spółki te nie spełniały nawet elementarnych przesłanek prawnych, aby takie koncesje otrzymać.

Bez politycznej „kryszy” to wszystko nie byłoby możliwe, skala nieprawidłowości we wszystkich instytucjach państwowych zajmujących się sprawami Amber Gold i OLT Express jest dosłownie porażająca, a państwo polskie pod rządami Tuska i Kopacz to jak diagnozował ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz to niestety „....kamieni kupa”

Teraz musimy się uzbroić w cierpliwość i poczekać na ostateczną wersję raportu komisji i konkluzje w nim zawarte.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

rdaneel2019.05.16 22:39
Póki co to WIEMY że SKOKi które umoczyłu ponad 5x więcej niż Amber miały Pisowiski parasol złożony z Lecha K. i Grzegorza Biernackiego z PiSu... a nie PRZYPUSZCZAMY że Amber miał jakiekolwiek plecy...
Urszula2019.05.16 11:56
Miejmy nadzieję, że już wkrótce, dzięki Sekielskiemu, dowiemy sie również gdzie wyparowała kasa ze SKOKów. A było tego nie 800 mln, a kilka miliardów. Jak dotąd cisza w tym temacie. PiS dobrze chroni swoje interesy.
retro2019.05.16 10:42
i co sąd III RP skaże mafię gdańską ? To jakieś bajki ! przecież aby okraść Polaków na 850 milionów zł musieli mieć zapewnioną nietykalność, bezkarność. Pieniędzy się nie odzyska, figurant będzie skazany, a po wyjściu ma zapewniony luksusowy byt. pamietajcie to jest GDAŃSK , kolebka ryżego i jego ferajny,
Tylko prawda sie liczy.2019.05.16 9:35
Kiedy w koncu ktos tych wszystkich oszustow,slupow, ministrow, lewackich madrali z niemcami i Bruksela powiazani do sadu doprowadzi i zaslugujaca kare im po prostu dowali, aby dlugo, jako wolni UB-ywatele sie nie pokazywali.Ale jest napewno mozliwosc zrobienia duzego kroku, w przygotowaniu ich do ciemnego zmroku. POLAKU ZBLIZAJA SIE WYBORY---GLOSUJ TYLKO NA NORMALNYCH , STALE WALCZACYCH O WOLNOSC POLAKOW.
Tomek2019.05.16 9:24
Dla tych co nie wiedzą - za tym stoi żydowska sekta Chabad Lubawicz, a dokładniej Kołomojski. Dokładnie wyłuszczył to Stanisław Krajski. Polecam poszperanie na YT.
Antonim2019.05.16 9:06
Co nam po raporcie i bez niego wiadomo było jak jest. Bandyci nadal będą bezkarni - to nie moje państwo panie K.
Mirek2019.05.16 8:55
Panie Kuźmiuk albo jest Pan naiwny albo udaje Pan nieuka . Ja który obserwuję sprawę z zewnątrz wiem o wiele więcej od Pana jak z tego wynika i nawet bez komisji sejmowej . Pani Małgosia Waserman jest na pewno ładna dziewczyną ale ona nadaje się raczej na konkurs miss Polonia niż na przewodnicząca takiej komisji . Na jej miejscu powinien być ktoś kto posiada ścisły matematyczny umysł . W jednym się zgadzam że ten Marcin P czy jak mu tam był słupem . To nie ulega wątpliwości . A teraz dlaczego tyle ludzi wpłacało tam pieniądze . Otóż , jedni wpłacali przez swoją głupotę licząc na wysokie oprocentowanie a inni mieli lewą kasę i chcieli wyprać pieniądze . Nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzył że oprocentowanie wyniesie aż 16%.........chyba tylko ktoś głupi . Ale mimo wszystko te 16% odsetek było do udźwignięcia dla Amber Gold pod warunkiem że przez OLT przejęliby PLL LOT . I wtedy po przejęciu upadłego LOT-u za psie pieniądze cwaniacy stawiają LOT "na nogi" i sprzedają firmę Niemcom . Biorą za to grubą kasę i spłacają klientów Amber Gold . Panie Kuźmiuk , to jest proste jak kłębek sznurka . Tylko że za tym musiał stać Ryży . Bez Ryżego taka operacja nie mogłaby się odbyć . Ale w pewnym momencie Ryży zwietrzył że plan jest zbyt ryzykowny i zrezygnował a jego promotorka Złota Aniela przerzuciła go do Brukseli . Ot i cała filozofia .
Ryszard Olejniczak2019.05.16 8:50
Marcin P. został słupem również po to, że w razie powołania komisji to będzie słupem, no i jest. To żadna rewelacja..Jedynym superważnym pytaniem, które pozostało be odpowiedzi, jest pytanie - po co były tworzone OLT? Tłumaczenie, że były potrzebne aby wchłonąć LOT jest tak samo prawdziwe jak bajka o smoku który połknął Ziemię.
Cogito ergo sum2019.05.16 8:47
Mała Sycylia. Tusk ojcem chrzestnym. Nie ma innej możliwości. Nikt nie odważyłby się skoordynować działania tylu instytucji państwowych.
michu2019.05.16 8:29
To raczej wszyscy wiemy. Tak jak o zbrodniach ubeckich za pierwszej komuny nie trzeba było wiele pisać, bo wiedza była dość powszechna. Ale co z tego wynika??? ;). A jeśli chodzi o uzbrojenie się w cierpliwość, to akurat w tej dziedzinie uzbrojenia jesteśmy z pewnością światowym mocarstwem ;)