Kuźmiuk: Niesłychanie skuteczna pomoc rządu w walce z koronakryzysem. Polska szybko odrobi straty - zdjęcie
08.07.20, 08:30Fot. Adam Guz/KPRM, CC BY-NC-ND 2.0

Kuźmiuk: Niesłychanie skuteczna pomoc rządu w walce z koronakryzysem. Polska szybko odrobi straty

32

1. Wczoraj Komisja Europejska zaprezentowała tzw. letnią prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego w 27 krajach członkowskich i jest ona wyraźnie gorsza od tej przedstawionej wiosną.

Wszystkie unijne kraje doświadczą spadku PKB (recesji) spowodowanej pandemią koronawirusa, spadek PKB w całej UE wyniesie 8,3%, w strefie euro będzie jeszcze głębszy i wyniesie 8,7%, ale są kraje gdzie spadek PKB, przekroczy 10%.

Najgłębszy spadek PKB dotknie Włochy (11,2%), Hiszpanię (10,9%), Chorwację (10,8%), Francję (10,6%), Portugalię (9,8%), Grecję (9%), Słowację (9%), dużego spadku PKB doświadczy także gospodarka Niemiec (6,3%).

2. Na tym tle bardzo dobrze wypada polska gospodarka, wprawdzie nas także dotknie recesja, ale będzie ona płytka, spadek PKB wyniesie tylko 4,6% i będzie najniższy w całej Unii Europejskiej.

To jest rezultat rozsądnego zamykania przez rząd różnych dziedzin naszej gospodarki (podjęcie decyzji o zamknięciu na wczesnym etapie rozwoju pandemii koronawirusa i stosunkowo szybkie ich odmrażanie), oraz zastosowanie szerokiego zestawu instrumentów fiskalnych i monetarnych dla wspierania gospodarki.

Przygotowanie i szybkie wprowadzenie w życie aż 4 kolejnych tarcz antykryzysowych, a także potężnej tarczy finansowej o wartości 100 mld zł, spowodowało, że w ciągu 3 najtrudniejszych miesięcy pandemii bezrobocie wzrosło zaledwie o 100 tys. osób, a na koniec maja ubyło zaledwie 4,4 tysiąca płatników składek ZUS w porównaniu do lutego tego roku czyli ostatniego miesiąca przed kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa.

3. Skuteczność przyjętych przez polski rząd instrumentów wspierania gospodarki potwierdzają także twarde dane dotyczące sytuacji na rynku pracy zaprezentowane ostatnio przez Eurostat.

Na początku lipca podał on dane dotyczące poziomu bezrobocia w 27 krajach członkowskich z których wynika, że na koniec maja w Polsce wyniosło ono zaledwie 3% i było na podobnym poziomie jak w lutym.

Niższe bezrobocie na koniec maja było tylko w Czechach (wyniosło 2,4%), we wszystkich pozostałych krajach wyraźnie wzrosło, średnie bezrobocie w całej UE wyniosło 6,7%, w strefie euro było o blisko punkt procentowy wyższe (wyniosło 7,4%).

Najwyższe bezrobocie w UE na koniec maja odnotowała Hiszpania -14,6%, na drugim miejscu od końca uplasowała się Grecja (z bezrobociem na poziomie 14,4%), bezrobocie wzrosło także wyraźnie we Francji gdzie wyniosło 8,1%, we Włoszech-7,8%, a nawet w Niemczech i wyniosło 3,9 % (Niemcy przez lata były 2 krajem UE o najniższym poziomie bezrobocia, zaraz po Czechach).

Eurostat opiera badanie rynku pracy w oparciu o tzw. metodę BAEL, która bierze pod uwagę zarejestrowanych bezrobotnych, którzy aktywnie poszukują pracy (podjęli w tej sprawie konkretne działania w ciągu ostatniego miesiąca), w związku z tym różnią się od stopy bezrobocia podawanych przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej a także GUS.

4. Zarówno twarde dane z rynku pracy na koniec maja jak i prognozy zaprezentowane wczoraj przez KE, potwierdzają, że pomoc dla firm które poniosły straty z powodu pandemii koronawirusa, przygotowana przez rząd Zjednoczonej Prawicy, została szybko zrealizowana, a przez to była niesłychanie skuteczna i dla kondycji finansowej firm i dla rynku pracy.

Pomoc ta będzie ciągle kontynuowana (głównie w odniesieniu do dużych firm), jej wielkość może ostatecznie przekroczyć 10% polskiego PKB, a pomoc o tych rozmiarach jest możliwa tylko dlatego, że rząd Zjednoczonej Prawicy przez blisko 5 lat, mimo finansowania wielkich programów społecznych, zredukował dług publiczny w relacji do PKB o blisko 10 punktów procentowych (z niecałych 54% do niecałych 44%).

Dostrzega to także KE i stąd tak optymistyczna prognoza dla polskiej gospodarki na cały rok 2020, a także przewidywanie, że już w III i IV kwartale tego roku w Polsce nastąpi w niej odbicie, które będzie kontynuowane w 2021 roku.

KE przewiduje dla Polski w 2021 roku wzrost gospodarczy wynoszący 4,3% PKB, co oznacza że już na koniec roku przyszłego polska gospodarka „odrobi” straty poniesione w roku obecnym.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (32):

AAAtomek2020.07.8 16:19
2015 - Andrzej Duda wybrał w Milówce do Biedronki, złapał koszyk i kupił: cukier, mleko, olej, margarynę, sok, ser, jajko z niespodzianką, jaja i chleb. Zapłacił 37,02 zł. 2020 - Andrzej Duda zapłaciłby dzisiaj za cukier, mleko, olej, margarynę, sok, ser, jajko z niespodzianką, jaja i chleb: 46,53 zł. Czyli o 25,68 % więcej. Dziękujemy ci PiS i Dudo za podwyżki i inflację!
AAAtomek2020.07.8 16:11
Kuźmiuk napisał przekaz do niezbyt lotnego na umyśle zwolennika obecnej władzy? Pamiętajmy, że 69% wyborców z wykształceniem podstawowym zagłosowało na ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę.
Urszula2020.07.8 10:02
Kuźmiuk, ty pomyśl czemu lekarze wzywają do głosowania na Trzaskowskiego. Polska jakimś cudem uniknęła hiszpańskiej czy włoskiej tragedii, ale co by bylo gdyby nie uniknęła? Strach pomyśleć skoro polska służba zdrowia nie była przygotowana nawet na tę, w porównani z innymi krajami, ilość zachorowań. W wielu szpitalach personel musiał sam zatroszczyć sie o sprzęt dla siebie i chorych. Ale miliony na maseczki były tylko nie dla służby zdrowia. Mam nadzieję, że kiedyś was, pisowskich złodziei, rozliczą co do grosza i będzie tak jak powiedział jeden z pisowskich działaczy: będziemy rządzić albo siedzieć. Stawiam na to drugie.
Anonim2020.07.8 10:09
Jasne. Taki Macron... Oczywiście Prezydent Macron ogłosił był ze trzy miesiące temu, że do końca roku Francja osiągnie samowystarczalność w produkcji maseczek. A takie bogate, cywilizowane, uprzemysłowione Niemcy co to zajumały Włochom maseczki, podarunek od Chińczyków... Albo taka Japonia... Nie wiem czy tam specjalnie nie sprowadzali foliowych worków na śmieci bo lekarze musieli się w nie ubierać, bowiem nie było fartuchów. Wy lewacy jakoś tak macie wybitnie krótką pamięć do tego co się działo jeszcze parę miesięcy temu. Na to Wasze sokoburaczane bredzenie to tylko rzygać się chce.
Anonim2020.07.8 10:11
Ps. Dorzućmy do tego Szwedów co to teraz płaczą, że podjęli na początku złe decyzje. Też kraj postępu i nowoczesności. Zarządzane przez lewactwo typu "Urszula".
robaczek 2.02020.07.8 9:42
tarcza najbardziej pomogła rodzinom pis ;] taki projekt "PARASOL PIS..ASOL" ;] kazda rodzina z pis ma miec kogos w spolkach skarbu ;] i duze premioszi wpadaja ;] a czesc z premioszek idzie do partii. no taki system samofinansowania sie ;] sprytne prawda;]
Polak2020.07.8 9:19
To gdzie ta pomoc, skoro z propagandowych tarcz prokryzysowych nie rozpatrzono jeszcze ani jednego wniosku i nie wypłacono ani złotówki pomocy? Wypłacono natomiast ponad 880 mln na premie na pisowskich kolesiów.
Anonim2020.07.8 10:00
Naprawdę? A co, dane zdobyłeś z "soku z buraka"? Bo ja mam znajomych, nie rozentuzjazmowanych PiS-em, którzy forsę dostali. Ale nie dziwię się bo w PeŁowskich matecznikach, takich jak Wa-wa, jest doktryna: PiS no pasaran i żadne "PiS-owskie pieniądze" nie przejdą, Lesiu...
Polak2020.07.8 10:15
To że masz znajomych kolesi z pisowskiej mafii nie oznacza że mają oni cokolwiek wspólnego z Polską albo przedsiębiorczością.
Anonim2020.07.8 10:19
Oooo.... się odezwał członek-korespondent POKO (PO + KOnfederacja)... Ty "z ramienia czego"?
W-wa man2020.07.8 9:01
Morawiecki z Dudą i Szumowskim uratowali nas od skutków pandemii. Owszem, pewne straty są bo to nieuniknione ale trzeba przyznać że poradziliśmy sobie niemal najlepiej na świecie. Są kraje które mają lepsze wyniki ale są to kraje dużo mniejsze lub kraje o klimacie niesprzyjającym rozprzestrzeniani się wirusa. U nas ma on wyśmienite warunki a mimo to przeszliśmy epidemię w doskonałej formie. Na nieszczęście dla PO chwalą nas oficjalne instytucje Europejskie i światowe. Mamy konkretne prognozy gospodarcze potwierdzające skuteczność rządu PiS. I wszyscy zdajemy sobie sprawę ile ludzi pomarłoby, gdyby przy władzy było PO. Czaskoski poszedł na zwolnienie lekarskie jak pojawiła się pandemia, a Szumowski, Morawiecki i Duda upadali na twarz ze zmęczenia i przywracali autobusy do ruchu w Warszawie, które wycofał Czaskoski zagęszczając tłum w komunikacji miejskiej. Za ten ruch Czaskoski powinien być pociągnięty do odpowiedzialności.
Foster2020.07.8 10:10
Twoja argumentacja pozwala prowadzić do wniosku, że najlepiej z epidemią poradziła sobie Korea Północna, bo u nich w wyniku bohaterskiego wysiłku rządu i narodu nie doszło do rozprzestrzenienia się koronawirusa.
Anonim2020.07.8 10:17
Uuuu... Rozumiem, że panuje u nas taka "dyktatura Kaczora", że żadne wiadomości o tym co dzieje się w Polsce, nie tylko, że nie na zewnątrz, ale i wewnątrz Polski nie są dostępne a różne "Szpringery" stoją na granicy żebrząc o możliwość chociażby popatrzenia na naszą piękną ojczyznę. Nie rozumiem tylko dlaczego różne indywidua "rzucające mięsem" typu np. Lesiu wielu ksywek, w ramach represji nie zgnili jeszcze na jakimś gnojowisku...
...2020.07.8 8:59
Matko, jak ten facet pierd.o.li.
Lolas2020.07.8 8:47
Pożyjemy zobaczymy. Oby się udało przejść przez epidemię bez większych strat. Wszyscy sobie tego życzymy.
ktoś2020.07.8 8:39
Niesłychanie skuteczne rabowanie pieniędzy publicznych. Pisiory się faktycznie obłowiły na pandemii jak nigdy.
Zenek2020.07.8 8:48
A może tak konkrety POKOmonku.
...2020.07.8 9:00
Taki jeden konkrecik z dzisiaj rana: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26108308,50-mln-zl-z-funduszu-sprawiedliwosci-dla-fundacji-bylego-egzorcysty.html#a=351&c=160&s=BoxNewsImg1
Anonim2020.07.8 10:01
Aaaa... "GW". Tłumaczę: G... Wiadomości.
Foster2020.07.8 10:22
Nieważne kto napisał, ale bardzo ważne czy to jest prawda ?. Przecież od mediów rządowych (nazywanych publicznymi) się tego nie dowiesz.
Anonim2020.07.8 10:41
Taaa... źródło typu TVN i "G... Wiadomości" znane są ze swojej wiarygodności i obiektywizmu w całej galaktyce. No jeszcze nie opanowali całego kosmosu, ale pracują nad tym. Być może obiektywizmem przewyższa je tylko "Lisweek", ale to jeszcze do końca nie ustalone...
ladychapel2020.07.8 8:39
Do parlamentu w Hadze trafił właśnie projekt nowej ustawy antydyskryminacyjnej. Zakazuje on rasizmu w miejscu pracy i przewiduje wobec pracodawców, którzy do niego dopuszczą, dotkliwe kary. Polacy, to obok Marokańczyków i Turków, największa mniejszość narodowa w Niderlandach, która skarży się na złe traktowanie przez tamtejszych pracodawców. To tak odnośnie imigracji...
Michał Jan2020.07.8 8:38
P. Kuźmiuk pominął najgenialniejsze posunięcie, które uratowało nas od wszelkich nieszczęść - zamknięcie lasów dla gawiedzi na 17 dni.
Roman2020.07.8 8:51
Chodziło o to, aby nie zjadały nas chore wilki.
Anonim2020.07.8 10:05
I co Michałku? Zabrakło Ci tlenu? Mam znajomego, którego żona leży w stanie ciężkim pod respiratorem. Zakaziła się koronawirusem dostarczając catering na wesele. Wy z POKO (PO + Konfederacja czyli polityczny "Nord Stream") nie możecie się doczekać kiedy wymrzemy.
Foster2020.07.8 8:37
Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych – powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Końskich. Mając za prezydenta antyszczepionkowca marnie widzę skuteczną walkę z koronawirusem. Ci którzy nie będą się szczepić zarażą najsłabszych. Hojrak i antyszczepionkowiec - prezydent Brazylii, został zakażony koronawirusem i błaga o pomoc. Tak się kończy cwaniactwo.
Michał Jan2020.07.8 8:41
Antyszczepionkowiec sprzeciwiałby się szczepionkom, a nie przymusowi ich stosowania. Szczególnie, jak taką szczepionkę stręczą osobnicy, do których nikt rozsądny nie odkupiłby samochodu.
Kopacz i Tusk też nie chcieli szczepionki2020.07.8 8:54
To był ten z wyjątków kiedy wszyscy w Polsce poparliśmy działanie tego nieudanego rządu PO. Wtedy też dowiedzieliśmy się że skuteczności szczepionki na grypę nie da się udowodnić bo nie są prowadzone takiego badania. Czy my się dobrze rozumiemy? Skuteczność szczepionki na grypę nie jest udowodniona.
Zenek2020.07.8 8:55
Słuchałem uważnie. Stwierdzam, że bredzisz. Prezydent nic takiego nie powiedział. Owszem, że jest zwolennikiem nie narzucania przymusu, ale wolnego wyboru, ale tylko dla szczepień przeciw korona wirusowi podobnie jak dziś przy szczepieniu przeciw grypie.
Foster2020.07.8 10:17
Powiedział dokładnie to co zacytowałem. "Jest przeciwnikiem jakichkoilwiek szczepień obowiązkowych i że on sam nigdy się nie szczepił i nie będzie się szczepił przeciwko grypie". Tylko tyle i aż tyle, więc nie wciskaj mi kitu. Wątpliwe tylko to,czy jest zdecydowanym antyszczepionkowcem, czy tylko to bylo puszczenie oka do tego ruchu przed wyborami.
Roman2020.07.8 8:57
Czy fakt, że się nie jest zwolennikiem obowiązkowego oglądania transmisji meczów piłkarskich oznacza, że jest się przeciwnikiem piłki nożnej ?
Foster2020.07.8 10:28
Przepraszam za błąd: oczywiście chojrak a nie hojrak.