14.09.19, 08:45Zdj. Prawo i Sprawiedliwość, Flickr, CC BY SA 2.0

Kuźmiuk: Jarosław Kaczyński znokautował opozycję ws. płacy minimalnej

1. Na konwencji programowej w Lublinie prezes Jarosław Kaczyński przedstawił swoistą „mapę drogową” w zakresie płacy minimalnej na całą następną kadencję rządzenia w Polsce, oczywiście pod warunkiem, że Zjednoczona Prawica zdobędzie bezwzględną większość i będzie mogła utworzyć samodzielnie rząd.

Przypomnijmy, że prezes |Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział podniesienie płacy minimalnej w gospodarce do 3 tys. zł (brutto) na koniec 2020 roku ( a więc obowiązującej od 1 stycznia 2021) i 4 tys. zł (brutto) na koniec 2023 roku ( a więc będzie obowiązywała od 1 stycznia 2024 roku).

Jednocześnie premier Morawiecki poinformował, że proponowane do tej pory wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2020 w wysokości 2450 zł (brutto), zostanie podwyższone do kwoty 2600 zł , a minimalne wynagrodzenie godzinowe wyniesie 17 zł.

2. Te zapowiedzi prezesa Kaczyńskiego dotyczące wzrostu płacy minimalnej, wywołały ogromne poruszenie społeczne, choć są przecież kontynuacją procesu podwyżki tej płacy od momentu utworzenia rządu przez Prawo i Sprawiedliwość na jesieni 2015 roku.

Przypomnijmy, że rozpoczynaliśmy od płacy w wysokości 1750 zł w 2015 roku, a wyniesie ona w roku 2020 już 2600 zł ( i najprawdopodobniej 17 zł w wymiarze godzinowym), będzie wyższa aż o 850 zł, czyli blisko o 50%.

Jej podniesienie płacy minimalnej do 4 tys. zł w 2023 roku czyli na koniec drugiej kadencji rządzenia, oznaczałoby ,że w ciągu dwóch kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości płaca minimalna wzrosła aż o 2250 zł I ( a więc o prawie 230 %).

3. Te propozycje podwyżek płacy minimalnej przez całą następną kadencję wywołały szok w opozycji, a wspierający ją ekonomiści i media , prawie zaczęły wręcz wieszczyć katastrofę jeżeli tylko rządzący zrealizują te pomysły.

W tej sytuacji wypada przypomnieć opozycji, że instytucja płacy minimalnej jest uregulowana ustawowo od 1 stycznia 2003, w ustawie jest opisany sposób jej ustalania, a rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził w tym zakresie jej ważne uzupełnienie minimalną płacę godzinową od 2017 roku ( na ten rok wynosi ona 14,7 zł ).

Jest to jedyne narzędzie w ręku rządu aby wymuszać wzrost płac w gospodarce i rząd Prawa i Sprawiedliwości skorzystał z niego zarówno w latach 2005-2007 jak i obecnie decydując się na kilkunastoprocentowe podwyżki tej płacy rocznie.

Podwyżki płacy minimalnej są także dobrym narzędziem wymuszania postępu technologicznego, innowacyjności w gospodarce a także poprawy zarządzania pracownikami w przedsiębiorstwach.

Wreszcie wzrost płac w gospodarce wymuszany przez podwyżki płacy minimalnej, daje szansę na zaspokojenie popytu na pracę w polskiej gospodarce, a jest to coraz powszechniejsza bariera wskazywana przez ekonomistów w naszym szybkim rozwoju.

4. Prezes Jarosław Kaczyński wyznaczając tę mapę drogową wzrostu płacy minimalnej w Polsce na najbliższe lata stwierdził, że w ten sposób ostatecznie odrzucamy postkolonialną koncepcję Polski jako kraju taniej siły roboczej.

Taka koncepcja była realizowana przez większość rządów po roku 1989 i jej rezultatem był wyjazd od 2 do 3 mln Polaków, a wyjazdy te przyśpieszyły od momentu przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

Jeżeli będziemy konsekwentnie realizowali tę mapę drogową , to jest duża szansa ,że spora część tych którzy wyjechali do Polski wróci, a braki rąk do pracy w wielu zawodach będą mniejsze niż do tej pory.

Co więcej Polska ma szansę poprawy swojej pozycji w UE pod tym względem, wszak na 28 krajów, płacę minimalną ma 22 (6 krajów jej nie ma, np. kraje skandynawskie, ale płace w tych krajach należą do najwyższych w UE), a Polska z obecną płacą minimalną w wysokości 2250 zł brutto jest dopiero na 13 miejscu w UE, a przy uwzględnieniu siły nabywczej naszej waluty na miejscu 11.

Ogłoszenie przez prezesa Kaczyńskiego „mapy drogowej” w zakresie płacy minimalnej, a szczególnie jej uzasadnienie spowodowało swoisty nokaut opozycji, która w popłochu albo ją neguje i straszy „drugą Wenezuelą” albo twierdzi ,że ma w tym zakresie pomysły lepsze.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

ela pawlowska2019.09.15 14:47
Wszyscy wypowiadający kretyni myślą, ze pis to robi dla Polaków. Przyczyna jest prosta- dwukrotny wzrost składek i podatku, który wpłynie do budżetu. Kretyni też myślą, że dostaną kokosy, ale ta pensji będzie miała znacznie mniejszą siłe nabywczą niż obecne 4tyś, bo wszystko podrożenie, bo wzrosną koszty pracy. Emerycie też się nie zastanawiają nad sobą- emerytury wzrosną o kilka procent a ceny np. o 30. W Warszawie to całe g.
emil2019.09.14 13:02
@Moni - W decyzji o opuszczeniu Polski ważnym czynnikiem są pieniądze, ale nie jedynym. Równie ważny jest klimat życia społecznego. Otóż sprowadza się on w Polsce do poziomu nieustannej, prymitywnej draki, chaosu i mordobicia - męczących i koszmarnie obrzydzających życie. Tę drakę usilnie stara się wywoływać źle życząca Polsce totalna opozycja, której chodzi o to żeby Polacy przestali lubić swój kraj i żeby emigrowali z Polski. Ale również takie osoby jak Ty, swoimi napastliwymi, odrażającymi sformułowaniami budują ten klimat draki i pomagają totalnej opozycji w osłabianiu Polski.
Pete2019.09.14 10:39
Ci co twierdzą, że 3-4 tys zł brutto to dużo i rozdawnictwo, przypomnę co powiedział jeden z PoKemOnów : "Mówi, ja dostawałam, powiem ci 6 tysięcy... 6 tysięcy... Rozumiesz to? Albo złodziej, albo idiota... To jest niemożliwe, żeby ktoś za tyle pracował"
Konfederata2019.09.14 11:19
Załóż firmę, zatrudnij ludzi, i płać im po 4 tys. brutto. Powodzenia. Daj znać za tydzień jak Ci idzie.
Suweren2019.09.14 10:24
'Znokautował'?! Czyżby wredakcji miał miejsce wielki przegląd słowników i nauka nowych słówek?
Cool2019.09.14 10:18
PiS nokautuje co najwyżej polskich drobnych przedsiębiorców i samozatrudnionych. Najwyraźniej Polacy według PiS-u maja być robolami a nie przedsiębiorcami.
Foster2019.09.14 10:17
Co z tymi koszulami przewożonymi samolotem ?. Czy to prawda ?
Spoko2019.09.14 10:15
W 2015 roku staliśmy na krawędzi katastrofy państwa polskiego po 8 latach rządów PO i PSL. Dzięki Bogu wybraliśmy wtedy zjednoczoną prawicę z PIS-em na czele ! Ta formacja polityczna tylko przez 4 lata zrobiła więcej dobrego dla Polski i Polaków niż inni przez całe dziesięciolecia. Obietnice wyborcze z 2015 są zrealizowane, a piątki Kaczyńskiego i Morawieckiego to wspaniałe, nowe programy dla Polaków, które są obecnie w realizacji. Gospodarka kwitnie i rośnie w tempie > 4 % PKB, a Polacy są zadowoleni i mówią, że jest odczuwalnie lepiej. No i mamy 2019 rok i nowe wybory parlamentarne. 7.09.2019 został przedstawiony program wyborczy PIS: Plan Kaczyńskiego – polska wersja państwa dobrobytu !!! Program wyborczy: minimalna pensja na koniec 2020=3000 zł, a na koniec 2023=4000 zł, od 2021 14-tka dla emerytów, pełne dopłaty do 1 ha dla rolników, reforma sądownictwa będzie kontynuowana, fundusze: modernizacji szpitali, inwestycji dla szkół i 100 obwodnic, remonty 150 dworców kolejowych, ZUS liczony od dochodów firm, podstawa ryczałtu od dochodu a nie przychodu. Już niedługo dogonimy zachód, a krótko po tym Niemcy ! Morawiecki: Chcemy by Polska była najlepszym miejscem do życia w Europie !!! UE Komisarz Janusz Wojciechowski będzie z pewnością dbał o interesy polskich rolników. Niech rządzą dalej !!!
anonim2019.09.15 6:00
Z PEWNOŚCIĄ BĘDZIE DBAŁ Z NAWIĘZKĄ tamponiku władzy
Olej2019.09.14 9:51
Firmy sprzątające Załapać jakąś grupę frajerów lub desperatów szukających pilnie pracy, zlecić im robotę, która wymaga dziesięciokrotnejj liczby ludzi ją wykonujących, zgarnąć za to forsę od kolesia z państwowego stołka, który ustawia zlecenie, po czym zapłacić psie grosze frajerom, tyrającym na czarno bez żadnej a wcześniej obiecanej umowy, szemrających wywalić na pysk, i zacząć nowy nabór frajerów z ogłoszenia o pracę, do następnej kokosowej fuchy. Tak to się robi i odbywa w większości małych firm z głupkami chcącymi się szybko dorobić i nachapać kosztem krzywdy i nieuczciwości wobec ludzi. Przeważnie pazerni nad miarę durnie, którzy nim zaczną są już skończeni. Nawet jak coś dobrze idzie chcą więcej. Przykład bułek i piekarni. Zaczęli dobrze, świeże bułki, z ciasta świeżego dość duże, długo zachowujące swoją jakość i smak, po 35 gr. Za jakiś czas gdy piekarnia stała się popularna, bułki zaczynają się pogarszać, piecze się je z ciasta mrożonego, zmniejsza zatrudnienie o jedną zmianę, zmniejsza się bułeczkę i z jednej robi dwie, z ceną 55 gr. za sztukę. jakość siada,, bułeczki są szare i nie wypieczone, nie wyrośnięte. Klientela odchodzi, orientując się że coś jest nie tak, nie kupuje jak kupowała. A chciwy pacan właściciel biadoli z sarkazmem, że kryzys, że musi zamykać. A jeszcze do niedawna pracował na pełnych obrotach. Wnioski; pazerna morda ! Mało mu było ! Przypadki podobne można przytaczać i w innych dziedzinach, gdzie powszechne jest zaniżanie norm produktów, które uprzednio miały swoją jakość. PAZERNOŚĆ !
ela pawlowska2019.09.15 14:43
A wiesz jakie koszty ma piekarnia?
banda czworga to partie Postprlu 2019.09.14 9:46
Komuna wrócila i chce dekretami zarządzić fasadowe bogactwo narodu. Hiperinflacja, bezrobocie, czy to tak dawno było?GUS zmienił metodę liczenia inflacji...Dlaczego? Co chce ukryc rząd? Rata długu do spłacenia 128 ,mlrd.cena usd, złota wzrosła w czasie 'dobrej zmiany" horrendalnie. https://www.youtube.com/watch?v=ZRADUBwLU9E
Olej2019.09.14 10:04
Lepsze to niż sytuacja jaka była przez ponad 30 lat gdy budżet państwa był drenowany przez wąziuteńką zgraję doborowych kolesi, którzy doskonale opanowali jak doić wszędzie tam gdzie coś się uzbierało, a i tak doprowadzać do redukowania wszystkiego co się dało zredukować i z czego można było pociągnąć dla siebie. Taka logika na końcu której wyszedł ....chooooo.j, dooopa i kamieni kupa.... a na jej szczycie siedzi do dzisiaj oszołomiony Grzesiu - plastikowy uśmiech i nie wie dlaczego nie jest premierem.
Spoko2019.09.14 10:13
Ty jełop czy banda, ty chyba masz rację, prawica na grzbietach PO wjechała do PE , a komuna wróciła. Popatrz jakie ty i tobie podobni macie odwrócone mózgi. To niebywałe ! Ty nie pojąłeś o co chodzi: Podwyżka płac minimalnych będzie tylko dla PIS-owców i ich zwolenników ! Reszta kacapów pozostanie na stawce PO, czyli 1750 zł. Kapito ?!
AS2019.09.14 9:39
Jest 500+, jest trzynastka, jest wyprawka szkolna, jest zerowy pit do 26 lat, jest obniżony pit dla wszystkich, obniżony wiek emerytalny, jest wzrost gospodarczy, spadło bezrobocie, inne korzystne zmiany a opozycja jak zaczęła ujadać od pierwszego dnia po stracie władzy, że wszystko będzie źle, tak ujada do dzisiaj. Gdyby chociaż raz przyznali że nie mieli racji, przecież twierdzili że nie ma na to pieniędzy i nie będzie, mówił to minister finansów i premier. Ci ludzie się nie sprawdzili ani jako rząd ani jako opozycja, robią wszystko żeby zaszkodzić, zepsuć opinię zagranicą. Nawet w sprawie reparacji są po stronie Niemców
Olej2019.09.14 9:31
Wątpiącym ,,ekonomistom'' Ten pieniądz nie będzie dodrukowany, będzie odzyskany od złodziei i wypracowany zwiększonym wpływem z podatków do budżetu państwa. Jeżeli gospodarka jest rozpędzona w dynamice wzrostu, ów wzrost oznacza zwiększenie produkcji, zwiększenie zatrudnienia, zwiększenie konsumpcji i popytu, tym samym zwiększenie cyrkulacji pieniądza i jego masy przez podaż i popyt. Z tego wszystkiego wynika zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Polska jest przestrzenią do zagospodarowania i industrializacji, modernizacji to daje nam napęd gospodarki. Nie grozi nam deflacja i stagnacja w kryzysie nadprodukcji.
Konfederata2019.09.14 9:26
Breżniew z Żoliborza nigdy w życiu nie pracował. Od zawsze popierduje w fotel w budżetówce, nie ma żadnego pojęcia o życiu, nic, same bzdety wyciągane z d. Tak jak tu piszecie płaca minimalna będzie wykańczać małe biznesy, a pracownicy zasilać będą szeregi beneficjentów zasiłków. Mam kolegę który prowadzi niewielką firmę sprzątającą i ze strachem patrzy na to wszystko. Jeśli to naprawdę wprowadzą to zamyka interes. Nie będzie go stać. A na czarno w jego przypadku nie da rady zatrudniać bo obsługuje firmy i wystawia faktury, więc pracownicy na czarno to brak kosztów zatrudnienia i jeszcze więcej podatków do zapłaty. Kaczyński to wróg Polski, komunista a jego elektorat to wyznawcy a nie wyborcy. Ciemny durny lud..
Spoko2019.09.14 10:07
Jeśli upadnie część biznesów, to znaczy, że ich bisnesmeni nie nadają się do tego. I dobrze że odejdą - zrobią miejsce dla prawdziwych biznesmenów, tych, którzy chcą płacić swoim prasownikom dobrze.
Maxx772019.09.14 9:20
BRAWO PiS! a skowytem min. różnych pseudo-prywaciarzyków nie ma się co przejmować.... i tak przez tyle lat swej zwyrodniałej pazerności, w wielu przypadkach często dorabiali się na krzywdzie zwykłych pracowników i ich rodzin... wielu z tych "januszów - prywaciarzy" ze względu na swą zajadłą pazerność, są nie reformowalni i nawet podwyżki minimalnej płacy wprawiają ich w dziką wściekłość.
jozef2019.09.14 10:36
Tylko gdzie będziesz pracował jak prywaciarze cię zwolnią?
Bogo2019.09.14 9:19
WSZYSTKO JASNE. PIS otoczony przez komuchów lista1, 3 już chyba nikt nie ma wątpliwości na którą listę głosować 2 2 2 2 2 2 !!!!!
Olej2019.09.14 9:17
Od serca ! Niech Panu Pan Bóg błogosławi Panie Jarosławie - w zdrowiu, w sile działania i opiece nad Panem.
Jarek2019.09.14 9:11
Pieniądze na płacę powinny być wypracowywane, a nie dodrukowywane. Wypracowywanie pieniądza nie powoduje zachwiań i eskalacji inflacji. W czy, ten pieniądz będzie miał pokrycie? No chyba, że w złocie, które zakupiło ostatnio NBP. Udusicie samotnych emerytów i rencistów. Aż tak Wam zależy na władzy? Cel uświęca środki?
Spoko2019.09.14 10:03
No, ci co wyjechali z Polski, chcieli więcej pieniędzy, a te jełopy co pozostali w Polsce, nie chcą podwyżek płac minimalnych. Im wystarczy to co dała im PO, czyli 1750 zł. Ja pier..., ale patologia !
jozef2019.09.14 9:07
Płaca minimalna zlikwiduje wszystkie małe biznesy, wrócimy do komuny i PGR - ów. Oczywiście wyborcy PiS - u się cieszą, bo oni nigdy żadnego biznesu nie prowadzili.
Spoko2019.09.14 10:00
Ty josef (też niemieckie imię ), mylisz się, nie do PGR-ów, ale radzieckich kołchozów. Powiem ci coś na ucho: PIS planuje zakładanie kołchozów, a tacy jak ty będą tam pracowali (pod przymusem).
jozef2019.09.14 10:35
Jesteś głupszy od swojego guru.
Hak Ci w smark2019.09.14 9:07
Kaczyński właściwie znokałtował pół Polski głupimi decyzjami. Teraz trzeba znaleźć kasę na cały socjal i dla Wujka Sama któremu PIS do zadka bez masła włazi. Tak więc, powodzenia wszystkim w przyszłym roku- może nie być łatwo. Czekam na minusy frodelków :P
Spoko2019.09.14 9:56
Typowy komentarz debila !
Hak Ci w smark2019.09.14 10:33
Zazdrościsz bo chciałbyś pisać takie komentarze jak ja ale wychodzą Ci tylko rzygi emocjonalne.
JONASIK2019.09.14 9:06
To chyba pisi błąd. Ci co zarabiają "minimalną" już na piś głosowali. Innych do głosowania to nie przekona, a wielu wk.... np. drobnych przedsiębiorców w małych miejscowościach. A tak na marginesie, płaca minimalna powinna być ustalana w oparciu o kryteria ekonomiczne, a nie polityczne. W tym przypadku piśśś nawet nie zrobił konsultacji z przedsiębiorcami....
Spoko2019.09.14 9:55
Masz rację, "Innych do głosowania to nie przekona". Oni mają przestawione mózgowia, inaczej – mutacja myślenia. Oni na prawdę mówią, że to manipulacja i odwrotnie. Nie ma żadnego sposobu, aby to zmienić. To jest po prostu niemożliwe ! Do nich nie dociera NIC ! Proszę sobie wyobrazić, że nawet ludzie wykształceni, ba profesorowie, ludzie mediów, aktorzy, celebryci, itd. zachowują się jak pacjęci w domach wariatów.
J.P2019.09.14 9:56
Ależ zrobił w Krynicy konsultacje z przedsiębiorcami dużych firm, którzy to prezesi wchodzą głównemu prezesowi RP w zad. Przedsiębiorca mały i średni zazwyczaj wykazuje 60-90% rzeczywistych dochodów, teraz będzie to 40-70% i będzie git. Jak to mówią Czesi: Kto nie oszukuje państwa ten okrada własną rodzinę
Moni2019.09.14 9:04
Wszystkie obecne jęki i szczurzy pisk tej śmiesznej już opozycji "totalnej", Polacy sprowadzili do pamiętnej frazy "piniendzy ni ma i nie będzie". Dlatego, na niespełna miesiąc przed wyborami, opozycja w Polsce już dawno upadła, choć w normalnym, demokratycznym świecie z reguły upadają rządy.
emil2019.09.14 10:23
W decyzji o opuszczeniu Polski ważnym czynnikiem są pieniądze, ale nie jedynym. Równie ważny jest klimat życia społecznego. Otóż sprowadza się on w Polsce do poziomu nieustannej, prymitywnej draki, chaosu i mordobicia - męczących i koszmarnie obrzydzających życie. Tę drakę usilnie stara się wywoływać źle życząca Polsce totalna opozycja. Ale również takie osoby jak Ty, swoimi napastliwymi, odrażającymi sformułowaniami budują ten klimat draki i pomagają totalnej opozycji w osłabianiu Polski.