„To niewybaczalny skandal. Pan prezydent okrył się hańbą. TVP nie jest pisowska, platformerska, jest po prostu polska!” - mówił prezes TVP Jacek Kurski w „Gościu Wiadomości”.

Nastąpił brutalny atak nastąpił brutalny atak na dobro publiczne, na polską kulturę. Nie można na to się zgodzić. Mam nadzieję, że obronimy polską muzykę, polska piosenkę i nie damy jej upolitycznić”

- dodawał Kurski i podkreślał:

Muszę zdementować informacje, że byłaby czarna lista ograniczająca liczbę gości Maryli Rodowicz. Kayah, mimo że uczestniczy w manifestacjach KOD-u i w czarnych marszach, występuje w programach TVP. Była tez gościem Maryli Rodowicz. Zrobiono jednak fake. Nie ma żadnej czarnej listy – jest wolność!”

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapewnił, że tegoroczny festiwal polskiej spiosenki odbędzie się. W wieczornych "Wiadomościach" TVP poinformował, że festiwal zostanie zorganizowany w innym mieście niż Opole.

Wcześniej na stronie internetowej TVP napisano, że w związku z wypowiedzeniem umowy przez miasto Opole na organizację 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej impreza odbędzie się w innym, zbliżonym terminie. "Dalsze szczegóły zostaną podane w najbliższych dniach" - dodaje Telewizja Polska.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski przesłał dziś pismo do prezesa TVP Jacka Kurskiego, w którym poinformował, że wypowiada umowę z 28 kwietnia "w trybie natychmiastowym" z powodu nienależytego wykonania umowy z przyczyn leżących po stronie TVP. W ocenie władz Opola, wina za wycofanie się z koncertów wielu oczekiwanych artystów, "wynika ewidentnie z winy Telewizji". Jednocześnie miasto cofnęło TVP wyłączną licencję do używania nazwy "Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki - Opole".

Festiwal w Opolu miał się odbyć się w dniach 9-11 czerwca. Udziału w nim odmówili między innymi Kayah, Katarzyna Nosowska, Audiofeels, Andrzej Piaseczny, Kasia Kowalska, Blue Cafe, Kombii, Ania Dąbrowska i Michał Szpak.

dam/IAR,wpolityce.pl,Fronda.pl