Dolar amerykański jest jedną z najważniejszych walut światowych. Często to właśnie od poziomu amerykańskiej waluty kształtowane są globalne nastroje rynkowe. Na sam kurs USD wpływa wiele czynników. Obserwując wykresy, przeciętne oko zauważy wahania np. w okresach początku pandemii. Jednak interesując się gospodarką i wydarzeniami, które mają wpływ na notowania możemy dostrzec znacznie więcej. Jak kształtował się kurs dolara w poprzednich latach oraz jakie prognozy stawiają analitycy na 2022 roku?

Co ma wpływ na kurs dolara amerykańskiego?

Z racji, że Stany Zjednoczone są ogromną gospodarką, to wszelkie wydarzenia polityczne i gospodarcze, nie tylko w USA, ale i na świecie wpływają na notowania USD. Znaczenie mają także ceny surowców np. ropy lub złota, jednak tutaj korelacja wygląda trochę inaczej. Jeżeli mamy sytuację, że ropa lub złoto tanieje, wówczas USD drożeje i analogicznie wygląda to w odwrotnej sytuacji. Również dolar amerykański wpływa np. na waluty rynków wschodzących jak np. na PLN.

Kurs USD w na przestrzeni ostatnich lat

Kurs amerykańskiej waluty raczej nie przekraczał poziomu 4 złotych, jednak wybuch pandemii koronawirusa zachwiał znaną stabilnością amerykańskiej waluty. Marzec 2020 pokazał na wykresach wysokie notowania USD, wówczas cena dolara wynosiła 4,24 zł. Jednak sytuacja po kilku tygodniach się uspokoiła, a kurs dolara wrócił na poziomy poniżej 4 zł. Dopiero listopad 2021 ponownie sprawił, że „zielony” wrócił na wykresach na pułap powyżej 4 zł. Nie wygląda na to, że sytuacja szybko się zmieni. Aktualne wykresy USD możesz obserwować na stronie: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/. Moc dolara amerykańskiego może zostać ograniczona poprzez tapering, czy podnoszenie stóp procentowych.

Kurs dolara – prognozy na 2022 rok

Aktualnie w niepewnej sytuacji na świecie, w obliczu kolejnych wariatów koronawirusa, wszelkie prognozy przypominają wróżenie z fusów. Rynki oraz rządy państw już od pewnego czasu eksperymentują wbrew starym teoriom ekonomicznym, ponieważ nikt nie był przygotowany na taki scenariusz, jaki przyniosła nam pandemia COVID-19. W zeszłym roku eksperci spodziewali się osłabienie USD do euro, a jednak „zielony” zaskoczył swoją siłą rynki aż do końca 2021 roku. Nie zrealizowały się przewidywania notowań USD na poziomie 3,60, a zamiast tego na wykresach na koniec roku widzieliśmy dolara w okolicach 4,10 zł.