Kukiz'15: Zamiast CIT 1-procentowy podatek przychodowy - zdjęcie
18.02.17, 17:00zdj. Youtube, wsensietv

Kukiz'15: Zamiast CIT 1-procentowy podatek przychodowy

Marek Jakubiak z ruchu Kukiz'15 był wczoraj gościem programu "Wolne głosy" w Telewizji Republika. Poseł mówił o pomysłach swojego ugrupowania na złagodzenie obciążeń fiskalnych polskich przedsiębiorców.

Jakubiak uważa, że rząd PiS nie wywiązuje się z obietnic wyborczych danych polskim przedsiębiorcom, zwłaszcza tych dotyczących upraszczania podatków.

"Nie widzę jakichś konkretnych kroków, które miałyby przedsiębiorcom ulżyć w życiu. Gdy ktoś mówi, że 15% CIT dla osób prawnych, które mają obroty nie większe niż 2 mln zł, to naprawdę mało jest takich podmiotów Te podmioty, które mają obrót powyżej 2 mln zł, mają 19% CIT. Wszystko jedno, ile to procent, ważne jak nalicza się ten podatek, co jest kosztem uzyskania przychodu, a co nie jest- powiedział parlamentarzysta.-"My marnotrawimy nasze życia, by poznać czarne zaułki przepisów gospodarczych. Stąd się bierze 200 tys. interpretacji prawnych, które absolutnie nie są obligatoryjne - one są, ale inny urzędnik może je podważyć"- wyjaśniał.

W ocenie posła rozwiązanie proponowane przez Kukiz'15 jest proste i bardzo logiczne. 

"Zamiast podatku CIT – 1-procentowy podatek przychodowy. Tu będzie działanie obstrukcyjne urzędników, bo oni nie będą potrzebni- wyjaśniał Marek Jakubiak, który, jak przypomina, zainicjował okrągły stół podatkowy.

"Jestem wiceprzewodniczącym zespołu ds. wspierania polskiej przedsiębiorczości, ale na moich oczach przychodzi minister Kowalczyk i na posiedzeniu zespołu mówi, że nie rozpatrujemy możliwości zmiany, tylko trwamy przy tym co jest, bo tego wymaga racja stanu(...)Sam czytałem wywiad z Jarosławem Kaczyńskim, gdzie mówi o tym, że jeżeli CIT jest takim podatkiem, który trzeba płacić albo nie trzeba płacić, to po co taki podatek? To może faktycznie pomyślmy o podatku przychodowym, obligatoryjnym, nieuchronnym i zatwierdźmy ten podatek. Nie wiem, dlaczego ludzie komplikują sprawę zamiast upraszczać. Czym więcej profesorów przy prawie gospodarczym będzie pracować, tym mniej logiki w tym zostanie"- podkreślał poseł.

ajk/Telewizja Republika, Wprost