Kto się bije w polskie piersi za Jedwabne? - zdjęcie
10.07.21, 19:49fot. yt/fakt24/pixabay.com

Kto się bije w polskie piersi za Jedwabne?

80

- Od pokazania prawdy dzielił nas tylko mały krok, tymczasem wszystko, co odkryliśmy, musieliśmy zakopać. I tak z naszym odkryciem zakopaliśmy prawdę – wspominała jakiś czas kierująca zespołem archeologów w Jedwabnem prof. Małgorzata Grupa już po umorzeniu śledztwa. Chodzi o niemiecką zbrodnię na Polakach żydowskiego pochodzenia, która wydarzyła się 10 lipca 1941 roku.

Do sprawy tego mordu odniósł się na Twitterze ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

Do strasznej i jednej z wielu, podczas których w stodołach palono ludność żydowską, ale nie tylko doszło 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem. Jest to miejscowość na terenie Polski, które po 17 września 1939 po napaści przez Związek Sowiecki leżała pod zaborem sowiecki, a po rozpoczęciu wojny z Sowietami przez Niemcy hitlerowskie znalazła się pod okupacją niemiecką.

Jak wykazało śledztwo IPN, które umorzono w 2003 roku, Niemcy zamordowali tam „prawdopodobnie około 300 osób”.

- „Doceniam postawę tysięcy Polaków wobec Żydów podczas wojny. Ale – tak – były we wspólnej historii dwóch narodów również ciemne rozdziały i wydarzenia straszliwe. Dziś wspominamy żydowskie ofiary masakry w Jedwabnem przed 80 laty. Nie zapominamy” – napisał na Twitterze ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

mp/twitter/fronda.pl

Komentarze (80):

Dr Suski2021.07.12 16:40
Za jedwabne odpowiadają Ingusze i to by było na tyle.
Rabin Bolek2021.07.11 23:37
Będziecie z okien wyskakiwać.
rychu2021.07.11 21:43
Magierowski napisał to dyplomatycznie pomijajac fakt ze zydzi wydawali i brali udział w represjach i mordach wraz z NKWD na ludnosci polskiej z tych okolic 'Blisko jest do Katynia gdzie zydzi Joshua Sorokin Samyun Tichonow Abraham Vidro i Aleksander Susłow oficerowie NKWD zamordowali około 50 tys oficerow polskich
Mariusz2021.07.11 17:29
Pogrom w Ludmiłówce (listopad 1942 – luty 1943) – pogrom społeczności żydowskiej oraz żydowskich członków Gwardii Ludowej we wsi Ludmiłówka i jej okolicach w powiecie kraśnickim, popełniony przez komunistycznych partyzantów z Gwardii Ludowej, pod dowództwem Grzegorza Korczyńskiego (ps. „Grzegorz”). Zbrodnia miała charakter rabunkowy wobec ukrywających się Żydów, uciekinierów z okolicznych gett i byłych polskich żołnierzy kampanii wrześniowej pochodzenia żydowskiego. Wobec żydowskiej frakcji w GL zabójstwa te były formą wewnętrznej walki o władzę w środowisku Polskiej Partii Robotniczej. Łącznie zostało zamordowanych około 100 Żydów ukrywających się w okolicy, w większości kobiet i dzieci[
I już2021.07.11 14:48
https://dorzeczy.pl/historia/188727/chodakiewicz-to-niemcy-odpowiadaja-za-masakre-w-jedwabnem.html
miki2021.07.11 13:25
odnośnie przepychanek w Jedwabnem o co chodzi nie wiadomo, pewnie bano się jakiś prowokacji... no bo jakieś sensowne dyskusje to nie powinny być na ulicach ino rzeczowe rozmowy przy stole.. problemów jest kilka .. jeden to taki że Kiedyś MZS Izraela kazało wstrzymać badania ...znaczy się boją się prawdy bo się dokopano do amunicji z mazerów (czyli z broni niemieckiej) i rzetelne badania i okoliczności wskazują na 99% na poczynania niemieckie ...z dość prostej przyczyny ... gdyby to był "spontan" cywilny to by napadnięto na chałupę pierwszą , drugą, trzecia itp.. ofiary zabito a chałup by spalono ..skuteczność była by słaba bo nikt by nie zabezpieczył drogi ucieczki ,ktoś by uciekł i ostrzegł innych i ci by uciekli ..skuteczność była by ledwie 30% a mogił wiele małych i rozproszone... proste jak budowa cepa ... skoro to była tak skuteczna akcja to znaczy się że byłą to wojskowa akcja ... niemiecka... drugi problem to zdrada obywateli polskich (Państwa Polskiego) pochodzenia żydowskiego na rzecz Rosjan komunistów po wkroczeniu Armii Czerwonej ... trzeci problem to dość głupi wypowiedź rabina w senacie ... ukradli Niemcy i zabili Niemcy i … zrobili to obywatelom polskim zarówno wyznania chrześcijańskiego i żydowskiego ... jak rabin jesteś jakimś konkretnym spadkobiercą to pokarz kwity i idź do sądu po spadek a jak nie jesteś to się tak głupio nie odzywaj ..bo wyrządzasz wielkie zło swojej społeczności .. normalnie Polacy są i zapracowani i imprezowi i nawet nie wiedzą że i u nas mieszka jakaś mniejszość żydowska .. i niech sobie mieszka ... ale nie.. taki Rabin musi w Polskim senacie łamać przykazanie - : nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu ..podpierając się innym przykazaniem: nie kradnij ... więc się nie poczuwa do swojego ziomka : pierwszy minister finansów Hilary Minc co to poprzez nacjonalizację UKRADŁ nie poczuwa się do zadośćuczynienia .. a za kablowanie Rosjanom kogo wywieść na Sybir.. też się nie poczuwa… do żydów z UB też się nie poczuwa ? ale do nie swojej kasy już się poczuwa ...i to budzi okropne obrzydzenie i antysemityzm do małej społeczności które dla przeciętnego Polaka w przeciętnych sytuacjach nie spotyka i nawet nie wie że istnieją... lecz dzięki Rabinowi zacznie czuć do nich obrzydzenie i negatywne uczucia i pomyśleć ? że człowiek zawodowo czytający biblię powinien mieć więcej oleju w głowie a co jest ? ? ? każdy widzi .. Czyli nasz rabin stracił okazję aby się nie odzywać ale co się dziwić ? jak kiedyś wydali oświadczenie że są za aborcją "sic" to co oni mają wspólnego z Bogiem i Prawdą i Życiem ... ? ? ?
Tylko POLSKIE PO, nie KOMUNISTYCZNO-FASZYSTOWSKIE2021.07.11 13:19
Bez dr EWY KUREK nic nie będzie. Chyba, że damy się DYMAĆ tak jak do tej pory. Wielką PRZYJACIÓŁKĄ PRZYZWOITYCH, UCZCIWYCH, SPRAWIEDLIWYCH ŻYDÓW, szczególnie POLSKICH ŻYDÓW, jest PRAWDZIWA POLKA, mająca największą wiedzę o ŻYDACH, szczególnie mieszkających kiedyś na terenie Polski, dr EWA KUREK, nie powinna ona wychodzić ze STUDIA TELEWIZYJNEGO wyjaśniając kwestie ŻYDOWSKIE między POLAKAMI i ŻYDAMI. Nie mówiąc o tym, że w imieniu POLSKI powinna być od "SPECJALNYCH ZADAŃ" w KONTAKTACH z ŻYDAMI. Taki nijaki DANIELS, Żydowska ambasadorka, czy ten Żydowski minister, a nawet nijaki Netanjahu, powinni być pod specjalnym "NADZOREM" dr EWY KUREK, reprezentującym POLSKĘ w tych kontaktach. Kiedy POJAWI się w RZĄDZIE POLSKIM, jako EKSPERT i osoba ODPOWIEDZIALNA za kontakty z ŻYDAMI, dr EWA KUREK, to będzie znak ze nie ma żadnej z KIMŚ "USTAWKI"? OCZYWIŚCIE dr EWA KUREK musi być mocno "UMOCOWANA", najlepiej, jako WICEPREMIER, lub w ostateczności, jako MINISTER. Inaczej to jest tylko "BAJER". Inna sprawa to, że teraz jest cała masa ekspertów od ŻYDÓW z grona dziennikarzy, którzy do tej pory byli ekspertami od sportu, rolnictwa, pojazdów w ruchu drogowym, skupu opakowań zwrotnych czy obrotu owocami. Przy okazji spytam, KIEDY zostanie wyemitowany przez PiS, FILM dr EWY KUREK pt., „KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE" znany POLAKOM „PUŁKOWNIK" (od prawie 21 lat leży na półce). Właśnie w tej chwili jest OKAZJA na taką emisje tegoż FILMU. Pięknie współgrałby ze ŚWIADECTWEM POLSKIEGO ŻYDA, ocalałego z Holokaustu, uratowanego przez POLAKÓW Edwarda Mosberga. Przy okazji spytam, CZY będą wspólne z IZRAELCZYKAMI KONFERENCJE na temat "OSZUSTWA w JEDWABNEM", na temat "NIEDOKOŃCZENIE EKSHUMACJI w Jedwabnem", na temat "JAK WSADZIĆ DO WIEZIENIA NIJAKIEGO GRONSSA"" za KŁAMSTWA i PONIŻANIE POLSKI???? Jak zabezpieczyć się przed FABRYKĄ zwaną "PRZEDSIĘBIORSTWO HOLOKAUST" i jej 447??? CZY jak wymóc aby nie nazywano POLSKI naszej OJCZYZNY jakimś dziwacznym słowem POLIN, co to jest POLIN???, ponoć znaczy "MIEJSCE TYMCZASOWE" dla KOGO??? Czy Żydzi będą współpracować nad rozwiązaniem tych spraw??? Czy w końcu IZRAELCZYCY pozwolą pochować na CMENTARZU ŻYDOWSKIM, POLSKICH ŻYDÓW z TEGO DOŁU w JEDWABNEM w którym leżą WRZUCENI jeden na drugim NASI STARSI BRACIA w WIERZE, POLSCY ŻYDZI ZAMORDOWANI PRZEZ siepaczy niemieckich GESTAPOWCÓW i SS-manów??? Przecież jest cały RYTUAŁ POCHÓWKU NASZYCH BRACI POLSKICH ŻYDÓW, nie mogą leżeć we wspólnym DOLE bez POCHÓWKU. CZY JEST ZAPROSZONA do tych rozmów PROFESOR EWA KUREK??? Jak wiemy byli różni ŻYDZI. Jedni byli gotowi oddać swoje życie za Polskę i POLSKICH ŻYDÓW, inni ŻYDZI zaganiali kijami Polskich Żydów do BYDLĘCYCH WAGONÓW na "UMSZLAGPLATZ" aby zawiść tych POLSKICH ŻYDÓW do GAZU w NIEMIECKIM OBOZIE KONCENTRACYJNYM AUSCHWITZ.
oficer LWP2021.07.11 11:53
to jest ten ambasador Magierowski, którego żydzi opluli w Izraelu?
TYLKO POLSKIE PO, nie KOMUNISTYCZNO-FASZYSTOWSKIE2021.07.11 13:21
Tam opluwają nie tylko AMBASADORA. TAKŻE OPLULI MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH profesora WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO, gdy przebywała w KNESECIE i nie pozwolono Mu BRONIC POLSKI z mównicy.
Anonim2021.07.12 13:40
oni w sposób szczególny upodobali sobie zydowską śline
Foster2021.07.11 11:18
Nie powiedział im, że to Niemcy mordowali ?. Czuję się zawiedziony, albo bał się, gdyż Żydzi i tak wiedzą kto ich mordował.
podziękujcie Kaczyńskiemu pisowskie nieuki2021.07.11 10:51
wybielamy Lecha Kaczyńskiego, wybielamy a to przecież dzięki niemu a potem Kwaśniewskiemu udało się żydom zrobić z Polaków antysemitów,
man.of.Stagira2021.07.11 11:15
Nie PIEPRZ bez sensu. // W Kielcach w 1946 Kaczyński robił z Polaków antysemitę? // "Nieuku" ... lipcowy PKWN twoja mać!
podziękujcie Kaczyńskiemu pisowskie nieuki2021.07.11 11:45
pisowski cymbale przeczytaj o czym jest artykuł, typowy ubek, już zmienia temat aby nie było jaką zarazą dla Polski był Kaczyński, broń swojego pana, tak ciebie wyuczono
man.of.Stagira2021.07.11 10:43
Jakoś tak się dziwnie złożyło, że trzeba było napaść na Polskę we dwóch. Usunąć ją z mapy Europy, przywieźć setki tysięcy facetów z karabinami, czołgami i samolotami. Napisać tysiąc odezw przeciwko żydom i ich narodowi ... żeby, rzekomo, kilkanaście osób, rzekomo obywateli polskich nie-żydów, rzekomo wpadło na NOWY pomysł spalenia swoich sąsiadów z powodu ich żydostwa. Po raz pierwszy od 800 lat. // Mało to wszystko przekonujące panie "Ambasador".
Partia Interesu Syjonu (PIS)2021.07.11 10:35
na rozkaz 3 rabinów w tym jednego, który tylko w tym celu przyleciał z Nowego Jorku do Polski sługus żydostwa Kaczyński L. wstrzymał ekshumację w Jedwabnem a w 2019 roku Ziobro oficjalnie powiedział, ekshumacji nie będzie,
katolicka deratyzacja Polski2021.07.11 11:27
Zydokomuna i Konfederacja Chasydzka to Rozbiory.
Skrzypek na dachu2021.07.11 7:59
Dosc tego klamstwa bo to czas na ekshumacje .
adolfina2021.07.11 10:52
przecież Ziobro w 2019 powiedział, że żadnej ekshumacji nie będzie, mało uważnie oglądasz tvPIS
Skrzypek na dachu2021.07.11 7:31
Brawo Zolnierze Wojska Polskiego RP II . Pan Ambasador niepotrzebnie skoczyl do Twttrszambo .
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.11 7:23
14-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
rychu2021.07.11 7:08
Magierowski napisał to dyplomatycznie pomijajac fakt ze zydzi wydawali i brali udział w represjach i mordach wraz z NKWD na ludnosci polskiej z tych okolic 'Blisko jest do Katynia gdzie zydzi Joshua Sorokin Samyun Tichonow Abraham Vidro i Aleksander Susłow oficerowie NKWD zamordowali około 50 tys oficerow polskich
moryc2021.07.11 10:37
a to NKWD to z kogo się składało? przecież tam prawie sami żydzi a na kierowniczych stanowiskach tylko żydzi , dlaczego oddzielasz żydów od żydów
Skrzypek na dachu2021.07.11 7:03
Niektorzy Zydzi w 1939 nie chcieli byc Polakami . To bylo troche za bardzo ryzykowne bo Traktat Ribbentrop Molotow przesadowali Polakow bezlitosnie . Niektorzy poszli do geta Zydowskiego dobrowolnie tak jak w Piotrkowie Trybunalskim , inni wpisali sie na folksdojczliste , i naprawde niewiele stalo sie katolikami . Pod zaborem sowieckim , prawie kazdy bezbozy cwany Zyd zglosil sie ochotniczo na uslugi stalinowcow .
Mariusz2021.07.11 6:35
Niektórzy autorzy (Michał Cichy, Tomasz Strzembosz, Wacław Zagórski, Barbara Engelking, Teresa Prekerowa) wskazali, iż w czasie powstania Stykowski miał zgromadzić wokół siebie niewielki oddział przyboczny złożony z wolskich kryminalistów, który dopuścił się szeregu zbrodni i rabunków na ludności cywilnej, m.in. mordu na kilkunastu Żydach dokonanego 11 września 1944 w piwnicy domu przy ul. Prostej 4 oraz na posesji przy ul. Twardej 30. Wśród zamordowanych były kobiety i dzieci. Była to najpoważniejsza zbrodnia dokonana na terenie zajętym przez powstańców, której sprawcami byli żołnierze AK. Powstańcza żandarmeria wszczęła śledztwo w sprawie mordu, jednak nie zostało ono doprowadzone do końca przed upadkiem powstania i sprawcy nie zostali osądzeni.
Skrzypek na dachu2021.07.11 7:27
Kiedy w Sierpniu 1939 niemcy i sowiecki podpisali zbrodniczy Traktat Ribbentrop Molotow , wprowadzajac to przemoca we Wrzesniu , to od tego czasu " De Jure " odpowiedzialnosc biora zaborcy niemieckie i sowieckie za wszystkie zbrodnie we wojnie kazdego z kazdym na terenach okupowanych RP II . Wladze RP II napewno nie ponosza odpowiedzialnosc za odwety czy samosandy na zdrajcach ktorzy wspolpracowali z okupantem .
Prawda2021.07.11 6:16
W 1939 roku --Żydo --Komuna ile Polaków i Oficerów Polskiej Armi wymordowali w Jedwabnym i rodziny wywiezili na Syberie ==
tyż prawda2021.07.11 7:43
To proszę napisz ilu Polaków i oficerów WP zamordowała żydokomuna z Jedwabnego? Podpowiem: jak wkraczała Armia Czerwona do tego miasteczka to sowietów witały tylko 2 rodziny: jedna żydowska i jedna polska [relacja świadków].
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.11 6:05
14-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
Anonim2021.07.11 8:20
jak skonczysz te bzdury ,to monika obiecała,że da ci du....
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.11 10:25
Nawróć się, tzn. idz do spowiedzi, bo Twój czas nadchodzi, szybko
Anonim2021.07.11 18:59
nie strasz nie strasz ,bo sie zes..łajzo
Skrzypek na dachu2021.07.11 5:52
Polska i Izrael powinni teraz zyc w zgodzie i wzajemnym szacunku bo pamietamy ze bezbozne bandyci zydowskie tez rabowali i zabijali poboznych bezbronnych niewinnych i uczciwych Zydow aby ratowac wlasne skore .
Portofino2021.07.11 6:16
To, że jedni żydzi wysyłali innych żydów na śmierć i często wzbogacając się majątkiem ofiar to nie nasza sprawa. Z Izraelem to na pewno nie jest nam po drodze.
Skrzypek na dachu2021.07.11 6:23
Polska i Izrael powinni teraz zyc w zgodzie i wzajemnym szacunku bo Pan Jezus to Zbawiciel i najprawdziwszym Mesjaszem naszym .
Portofino2021.07.11 6:29
Powiedz to ich szefowi MSZ, który uważa ze świat, ma OBOWIĄZEK zapewnić Izraelowi bezpieczeństwo i dobrobyt. Zapewniaj im bo ja ochoty nie mam.
Skrzypek na dachu2021.07.11 7:46
Pan Bog Wszechmogacy stworzyl Swiat , dajac ludziom swiadomosc i wolne wole aby poznali prawa i przykazania Boskie . Pan Jezus , nasz Zbawiciel , mowi ze przychodzi aby uzupelniac prawo aby kazdy na wlasne odpowiedzialnosc szuka zbawienie . Nie ma juz podzialow na Grekow Rzymian Zydow Panow i niewolnikow bo Pan Jezus jest Zbawiciel i najprawdziwszym Mesjaszem naszym .
Portofino2021.07.11 8:35
Oh, Ty marzycielu.
Mariusz2021.07.11 5:45
W sierpniu 1944 oddział Armii Krajowej „Barwy Białe”, wchodzący w skład 2. Pułku Piechoty Legionów AK (oddział powstał w listopadzie 1943 w Obwodzie Opatów AK) przemieszczał się w stronę Warszawy. Szedł z pomocą powstaniu warszawskiemu. 16 sierpnia trafił do wsi Siekierno. W trakcie patrolowania okolicy jego żołnierze natrafili na czterech młodych Żydów poszukujących prowiantu dla ukrywającej się w Lesie Siekierzyńskim większej grupy żydowskiej, złożonej z uciekinierów z obozu pracy przy zakładach zbrojeniowych „Hasag” w Skarżysku-Kamiennej. Po powzięciu wiedzy o ukrywających się Żydach dowódca oddziału por. Kazimierz Olchowik „Zawisza” wydał rozkaz „likwidacji” grupy. Jego realizację zlecił por. Edwardowi Sternikowi „Grzegorzowi”, który 17 sierpnia wyruszył na czele ok. 60 żołnierzy z oddziału AK w kierunku żydowskiego obozowiska. Na miejscu zastano kilkudziesięcioosobową grupę nieuzbrojonych cywilów, w tym kobiet (także małoletnich), koczujących w szałasach (uczestnicy zdarzenia podają liczby od 30 do 58 Żydów). Według relacji Edwarda Sternika „Grzegorza” akt zamordowania cywilów przedstawiał się następująco: „Na miejscu zobaczyliśmy w szałasach leśnych około 30-tu osób narodowości żydowskiej, w tym i kilka kobiet. Ja wtedy wydałem rozkaz, aby ich wszystkich zebrać i wyprowadzić na polanę leśną. Następnie po wyprowadzeniu ich na polanę leśną wydałem rozkaz sierżantowi »Bolerokowi« aby wykonał wyrok śmierci na tych osobach narodowości żydowskiej, a sam odszedłem kilkanaście metrów w las, nie chcąc patrzeć na wykonanie tego wyroku. Po oddaniu strzałów do tych osób przez pozostałych członków AK wróciłem z powrotem z lasu na tę polanę i widziałem leżących zabitych już Żydów, a do niektórych jeszcze żyjących żołnierze oddali kilka strzałów”. Pochówek ofiar Na trzeci dzień od mordu, partyzanci nakazali okolicznym chłopom dokonanie pochówku ofiar. Ciała zamordowanych leżały na stosie, były rozebrane do naga, zalane krwią, na głowach i piersiach posiadały rany postrzałowe. Leżały rozrzucone na terenie o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych. Zwłoki zakopano w nieoznaczonym miejscu w Lesie Siekierzyńskim w pobliżu mokradeł. Dokonującym pochówku AK-owcy nakazali milczenie pod groźbą śmierci. Miejsce pochówku ofiar nie jest znane, a dokładna liczba ofiar nie została ustalona. Dariusz Libionka wskazuje liczbę 50–60 zamordowanych Żydów. Ewa Kołomańska, historyk z Mauzoleum w Michniowie, utrzymuje, że liczba ofiar wynosiła od 30 do 50.
Skrzypek na dachu2021.07.11 6:00
To podaj teraz Mciu , imie I nazwisko chociaz jednego Zyda , ktory uratowal zycie chociaz jednego Poaka . Jednego .
Skrzypek na dachu2021.07.11 6:04
Polaka pochodzenia Polskiego oczywiscie .
Mariusz2021.07.11 6:06
@ "skrzypek na dachu". Generał Edwin Rozłubirski był Żydem i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Walcząc przeciwko Niemcom ratował życie innym powstańcom. W Powstaniu Warszawskiem walczyli również inni Żydzi. Krzysztof Kamil Baczyński był pół Żydem i pół Polakiem i zginął zabity przez niemieckiego snajpera.
Portofino2021.07.11 6:25
Była niewielka część żydów, która zasymilowała się i tych nie można już uważać za żydów, bo nawet żydzi ich się wyparli. Były naturalnie zorganizowane i uzbrojone czy to z Żagwi, czy GL grupy żydów i podpowiedz nam, która z nich walczyła w PW.
Skrzypek na dachu .2021.07.11 6:46
Brawo Zolnierze Wojska Polskiego RP II bo sam osobiscie znam takich ktorzy byli Polakami pochodzenia Zydowskiego ale nie tak jak Pan Menachem Begin , Zydami z Polski . Koledzy szkolne mojego ojca , dobre chlopaki Rachman i Weinberg zostali w Palestynie aby walczyc o panstwo Izrael . Tak jak Pan Menachem Begin zostali narodowcami swojego panstwa Izraela ktore powstalo niczym feniks po upadku RP II .
gracz2021.07.11 3:36
Typowy, załgany ch.i z PiCu.
rychu2021.07.11 4:46
Magierowski napisał to dyplomatycznie pomijajac fakt ze zydzi wydawali i brali udział w represjach i mordach wraz z NKWD na ludnosci polskiej z tych okolic 'Blisko jest do Katynia gdzie zydzi Joshua Sorokin Samyun Tichonow Abraham Vidro i Aleksander Susłow oficerowie NKWD zamordowali około 50 tys oficerow polskich
Tomek2021.07.11 4:52
Tys to chyba gracz w ch ujki na małe bramki
Bul Komoruski2021.07.11 0:47
Magierowski słusznie wspomniał o wydarzeniach straszliwych zapewne miał na myśli Żydów komunistów co po wojnie razem z sowietami mordowali i katowali Polskich patriotów. Jedwabne już wyjaśnione Niemcy zamordowali tam Polaków żydowskiego pochodzenia .
ból głowu2021.07.11 7:44
Jak na razie nie ma żadnych dowodów ani śladów obecności Niemców w dniu pogromu w Jedwabnym, więc o jakich "wyjaśnieniach" piszesz?
Olej2021.07.10 23:10
Jeżeli nie można powiedzieć prawdy lepiej jest milczeć.
Skrzypek na dachu .2021.07.11 6:17
Polacy ktorzy ratowali Zydow nie robili to bo ich lubieli , ale dlatego ze to co niemcy robili bylo okropne . Tez to bylo tak ze bezbozne Zydzi starali sie ratowac swoich bezboznych kosztem poboznych , ktorych wydawali niemcom aby ratowac wlasne skore .
Agnieszka2021.07.10 22:06
Ten komentarz rzeczywiście Magierowskiemu zapamiętamy.... Tchórz i zdrajca!!!!
Po 11 ...2021.07.10 21:16
Należy dokończyć ekshumację w Jedwabnem przerwaną na polecenia śp. Lecha Kaczyńskiego w momencie kiedy zaczęto wykopywać raport Macierewicza.
Anonim2021.07.10 21:39
Coś ci się popieprzyło. Przerwano na bezpośrednie polecenie samozwańczych - nigdzie nie uznawanych - osobników podających się za rabinów. Kaczyński mógł tylko uklęknąć i powiedzieć "tak jest!".
Anonim2021.07.10 22:24
Należy dokończyć, ale trzeba wzmocnić ochronę.
To nie my mordowaliśmy Żydów!2021.07.10 21:05
To Niemcy i Holendrzy! My nie!
Anonim2021.07.10 21:43
Holendrów tam nie było, no chyba że wśród lokalsów, bo to teren dawnego osadnictwa holenderskiego i szwajcarskiego, pajacu. Polacy zaś jeśli byli to jako bezsilni widzowie. Dlaczego chamie i zwyrolu, oskarżasz niewinnych? Mam nadzieję, że kiedyś odmówią ci eutanazji. Pół roku wycia z bólu w smrodzie pampersów byłoby okej.
Gosia2021.07.11 5:44
Tak,tak Polacy tylko płakali z żalu za utraconymi sąsiadami a miejscowy ksiądz z żalu się upił.
Portofino2021.07.11 6:41
Czy rabin upił się z rozpaczy po wywiezionych z Jedwabnego Polakach, jakże często ofiar żydowskich donosów?
zaciekawiony2021.07.11 7:51
Czy mógłbyś wskazać jakieś materiały źródłowe o tym kto na kogo donosił w Jedwabnem i kogo w wyniku tego wywieziono? Oczywiście nie chodzi o zeznania Polaków zrzucających winę z jednego na drugiego o spalenie Żydów, które są w materiałach IPN ani te, które mówią że sowietów witało tylu Polaków co Żydów...
Portofino2021.07.11 8:38
Poszukaj na Łubiance albo poczytaj relacje naocznych świadków tych wydarzeń do dziś przeklinających żydów za ich podłość.
zaciekawiony2021.07.11 8:57
To przytocz opowieści tych naocznych świadków - skoro coś piszesz, to chyba masz jakąkolwiek wiedzę w temacie, w którym się wypowiadasz?
Portofino2021.07.11 9:04
Bądź człowieku poważny! Musiałbym tu chyba tydzień pisać. Chyba nawet dłużej.
cal.502021.07.11 2:50
Jedwabne to symbol naszej trudnej historii. Symbol tego, że Polska to nie tylko romantyczni szwoleżerowie, Wołodyjowski czy Zbyszko z Bogdańca. To również antysemityzm, nienawiść i zbrodnie. Trzeba o tym pamiętać.
Portofino2021.07.11 6:37
Symbolem naszej trudnej historii jest także zwierzęcy żydowski antypolonizm.
Nieznany aspekt sprawy2021.07.10 21:04
Skąd i kiedy pojawił się w Jedwabnem pomnik Lenina oraz dlaczego został zakopany razem z zabitymi Żydami ???
zuzia2021.07.10 20:43
Należy dokończyć ekshumację w Jedwabnem przerwaną na polecenia śp. Lecha Kaczyńskiego w momencie kiedy zaczęto wykopywać niemieckie łuski. Jej wyniki wszystko wyjaśnią i przestanie się spekulować i przypuszczeć. Ale polski rząd jakoś boi się podjąć taką decyzję mimo społecznych apeli!
Tylko prawda nas wyzwoli2021.07.10 20:39
Należy jak najszybciej dokończyć ekshumację w Jedwabnem przerwaną na żądanie Żydów wtedy gdy wśród szczątków ofiar zaczęły pojawiać się kule i łuski z niemieckiej broni ...
a co to jest prawda?2021.07.11 7:49
1) Wśród szczątków nie znaleziono żadnych kul ani łusek. One były w sąsiednich odkrywkach. 2) Po zbadaniu okazało się, że łuski były albo z czasów IWŚ albo z walk w 1944r. Żadna nie pasowała do 1941r.
Anonim2021.07.11 8:24
skoro mośki wyjąc przekonały kaczke w belwederze żeby skonczyć wykopki ,to co by tam jeszcze odkryte mogło zostać??tylko to, co mośki chciały ukryć
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.10 20:32
13-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!!
Czlowiek myslacy2021.07.10 20:26
„Pytanie w kontekście mienia pożydowskiego (i nie chodzi mi tu o rozpirzoną na własne życzenie Wawę, ale o te setki żydowskich sztetli i wiosek m. in. w Małopolsce, w Lubelskiem i Świętokrzyskiem, zamieszkałych miejscami do 1968): Kiedy i w jaki sposób ci "osadnicy" rozliczyli się z niemieckimi właścicielami tych wszystkich pensjonatów, hoteli i innych "Belvederów". Pytam o konkretne przykłady, umowy międzynarodowe i traktaty. Pytam oczywiście dlatego, bo wolskości drze ryło o odszkodowania wojenne, które im dalej od wojny, tym stają się większe, ale zupełnie nie uwzględnia przy tym Ziem Wyzyskanych. Tak jakby była to najnormalniejsza rzecz na świecie, wyjechać z jakiejś kurnej chaty na Podolu ze Sławojką za stodołą i kilka dni później wprowadzić się do murowanej willi, z łazienką i elektrycznością. Czekam odpowiedzi. Szczególnie wolskiej husarii niezłomnej.“
Anonim2021.07.10 20:21
Jest absolutnie niedopuszczalne podporządkowywanie prawdy historycznej dyplomacji. Miłe złego początki, lecz koniec żałosny, zawsze. Nie mamy prawa kupczyć prawdą!
Anonim2021.07.10 20:16
Podejrzewam, że jest gdzieś niemiecka dokumentacja przebiegu egzekucji, problem gdzie?
Anonim2021.07.10 20:24
a niepotrzebne to ,bo w/g naszych genialnych jak niektórzy utrzymują prezydentach ,bronku i kwachu ,w przedwojennej stodole z łatwoscią mieściło się ni mniej ni więcej tylko 5000 zydowinów, potem zostało tylko w imieniu wszystkich Polaków przeprosić za wywołanie wojny i ich spalenie ,i na koniec wypłacenie wszystkich odszkodowań za 2 ws wszystkim ,takich to mamy mądrali
Anonim2021.07.10 20:10
To kiedy kończymy dochodzenie w tej sprawie? Tylko prawda nas wyzwoli.
Anonim2021.07.10 20:07
i magier myśli ,że jak tak napisze to nie bedzie z gęby zeskorbywac nacharchanej żydowskiej śliny ??? co za naiwniak,kogo tam posłali. powinni wildszteina ,to by sobie pogadali w ydisz hehe
Donaldosceptyk2021.07.10 19:52
Czy Donek przeprosił już za Jedwabne?
Anonim2021.07.10 20:26
chyba w przyszłym roku ma zamiar ,ale na razie w ramach przeprosin duda obchodzi w belwederze wszystkie isrraelskie swieta ,łącznie z robieniem macy ...wiesz z czego?
Donaldosceptyk2021.07.10 22:26
Nie mam pojęcia co i z czego robi Donek.