Jak zaczęła się księdza modelarska pasja?

 

Dostałem kolejkę od przyjaciela naszej rodziny, to były lata 60. O tamtego czasu modelarstwo kolejowe pasjonuje mnie ponad 40 lat.

 

Co na to parafianie?

 

Są zadowoleni z takiego proboszcza. Podoba im się to, co robię.

 

Wystawa w Muzeum Techniki to ukoronowanie księdza modelarskiej pasji?

 

Nie, to pewien etap. Pokazuję tam tyko część zbiorów. Głównie są tam satyry kolejowe i wcześniejsze makiety. Na wystawie można rowerem napędzić kolejkę, posterować makietą, pobawić się, czy poczytać wiersze Tuwima, które zobrazowane zostały na jednej z makiet. Nie miałem czasu, aby zaprezentować tam makietę modułową. Żeby ją pokazać potrzebne jest pomieszczenie wielkości sali gimnastycznej.

 

Zna ksiądz innych duchownych, którzy się zajmują modelarstwem?

 

No pewnie. Może nie w tak wielkim wymiarze, ale zajmują się modelarstwem kolejowym.

 

Czasu starcza? Parafianie nie narzekają?

 

Nie, to nie dzieje się kosztem mojej pracy. To hobby.

 

 

Rozmawiał Jarosław Wróblewski

 

 

Wystawa w warszawskim Muzeum Techniki jest modelarskim podsumowaniem fascynacji istniejącym oraz tym nierzeczywistym światem... w skali 1:87. Światem tworzonym przez bardzo nietypowego modelarza - proboszcza z Mostówki. Duchowny ma także niewyobrażalną cierpliwość, wyobraźnię oraz dar budowania makiet i dioram odtwarzających w najmniejszych szczegółach stacje, i szlaki kolejowe, miasta, remizy strażackie, czy scenki rodzajowe, które po sfotografowaniu wyglądają jakby były całkiem rzeczywiste.

 

Część swoich prac poświęcił ks. Janusz konkretnym wydarzeniom, które miały miejsce w naszym kraju jak np. słynnemu wysypywaniu zboża na tory przez członków Samoobrony z Lepperem na czele. Autor ostro komentuje rzeczywistość na polskiej kolei która (w odróżnieniu od innych krajów gdzie przeżywa swój renesans) umiera i to z powodów zupełnie niezrozumiałych. Są na wystawie również samochody z okresu PRL i zamek z fosą a nawet akcja gaśnicza. Oczywiście nie mogło zabraknąć, jak to u osoby duchownej, elementów związanych z religią...  jest więc i szopka betlejemska. Niewątpliwymi atrakcjami wystawy będzie działająca makieta wesołego miasteczka, a także kolejka wprawiana w ruch za pomocą roweru. Wystawę można oglądać w Muzeum Techniki w Warszawie do 2.10.2011 r.

 

Więcej: http://www.muzeum-techniki.waw.pl/educd