Ks. prof. Kobyliński: Czekają nas dwa lata nienawiści i pogardy - zdjęcie
24.01.19, 19:45Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Ks. prof. Kobyliński: Czekają nas dwa lata nienawiści i pogardy

31

"Będą przypadki zamykania komuś ust oskarżając go o język pogardy czy nienawiści. Przypomnijmy sprzed wielu lat Jerzego Urbana, który kazanie ks. Jerzego Popiełuszki nazywał seansami nienawiści"- powiedział w programie "Co na to Kościół" w telewizji wPolsce.pl ks. prof. Andrzej Kobyliński. 

Duchowny był pytany między innymi o poziom debaty publicznej w Polsce i manipulacje językiem w mediach czy internecie. Jak przypomniał wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z różnymi formami manipulacji mogliśmy spotkać się juz w przeszłości, m.in. w czasach III Rzeszy oraz ZSRR. 

Ksiądz profesor podkreślił, że dziś- w czasach mediów społecznościowych- manipulacja językiem jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. 

"Jeśli chodzi o debatę publiczną w Polsce, Europie czy na świecie to słowa podlegają rzeczywiście różnym formom manipulacji. Język podlega manipulacji. Język, naszą mowę należy chronić przed nadużyciami. Słowom należy przywracać ich pierwotny sens"- przekonywał duchowny. Rozmówca wPolsce.pl zauważył, że po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska słowa stały się dla wielu osób, manifestujących rozmaite poglądy polityczne, orężem w walce. Ksiądz ocenił, że choć obecnie pada wiele apeli dotyczących zmiany stylu debaty publicznej, osobiście podchodzi do tego z dużą ostrożnością, gdyż zbytnio nie wierzy w zmianę w naszym społeczeństwie. 

"Uważam, że nienawiść społeczna będzie w Polsce narastać. Chociażby dlatego, że mamy rok wyborczy, kolejną rocznicę wyborów 4 czerwca, czyli pytania o naszą transformacje ustrojową. Trzeba się przygotować na dwa lata nienawiści, pogardy i bardzo ostrej walki politycznej"- ostrzega wykładowca UKSW. 

Jak wskazał ks. Kobyliński, od tego procesu nie ma odwrotu, gdyż trwa on już od wielu lat, dlatego trudno przypuszczać, by ktoś chciał właśnie teraz zmienić swoje myślenie. 

"Trzeba się przygotować do bardzo ostrej wojny, która będzie mieć miejsce w naszym kraju przez najbliższe dwa lata. Wojna polsko - polska"- powiedział ksiądz profesor. 

Jak przypomniał duchowny, w naszej ojczyźnie istnieje wiele sporów nierozwiązanych od lat czy niewyrównanych rachunków i krzywd. Dlatego właśnie ciężko nam się porozumieć, a jeszcze trudniej- wyciszyć emocje. 

"Będą przypadki zamykania komuś ust oskarżając go o język pogardy czy nienawiści. Przypomnijmy sprzed wielu lat Jerzego Urbana, który kazanie ks. Jerzego Popiełuszki nazywał seansami nienawiści. Wywoływał w ten sposób negatywne uczucia w stosunku do ks. Jerzego i całego Kościoła"- podkreślił wykładowca UKSW. 

yenn/wPolsce.pl, Fronda.pl

Komentarze (31):

Polak2019.01.25 19:22
Ludzie nie pochodza od malp, ale wystarczylo niespelna 200 lat deprawacji, aby sie nimi stali ... Nie respektujecie zasad wolnych ludzi, wolnosci slowa, podstawowych zasad kultury wypowiedzi, nie stosujecie zasad samoograniczenia, zagubiliscie prawdziwy sens pojecia wolnosci, pelzajaca u stóp swoich ustrojowych panów. Mozecie tylko krzyczec, wyladowujacego frustracje na wladnej psychice.Bóg i Polska przestanie miec falszywych posredników, a naród stanie sie rzadem. Bo ktos kto nie umie czytac, rozumowac, dostrzegac prawde, szanowac zasady innych, przestaje istniec.
EWA2019.01.25 12:57
Ciekawe że księża umieją tylko w cudze piersi sie bić Za grosz nie widza swoich grzechów ! Od Urban minęło juz dobrych kilka dekad religia obowiązowa w szkłach a morale ludzi z tamtych czasów było o niebo wyższe niz teraz CO ROBI KOŚCIÓŁ ZBIERA KASE
Joanna2019.01.25 14:15
Ewo dużo żalu w Tobie,...niech dobry Bóg ci błogosławi ...chwała Panu naszemu Stwórcy
KO442019.01.25 17:57
Joanna od Boga zesłana??
Iga2019.01.25 21:35
KO44 ! Dlaczego się Joannie dziwisz?? Bóg stworzył cały świat, ciebie też ! Czy ci się to podoba czy nie, to tak jest! Ale wielu nie chce tego faktu uznać, bo im tak wygodnie żyć! Lepiej nie myśleć o Dobrym Bogu i robić złe uczynki z "piekielną " przyjemnością! Hulaj dusza! Prawda??? A potem płacz będzie i zgrzytanie zębów!!!!!!
Vistula2019.01.25 15:13
Pamietaj "weekend" idzie, zaopatrz sie w baterie do wibratora. Nudzisz stara. Nie sadz innych bo ciebie osadza.
Toro2019.01.25 11:22
Sodomo-propaganda kontratakuje ? Słyszałem , że tzw . ziejący odbyt to smrodliwa przypadłość sodomitów , lecz nie wiedziałem , że może się przejawiać w okolicach ich otworu gębowego i łap przyśluzowanych do klawiatury. Wcale nie chcę wiedzieć jaka zawartość wylewa im się z czaszek .... ale nie muszą ulewać tu na Frondzie.
Jan Radziszewski2019.01.25 1:30
Dumny GEJ Polak Ateista vel Antoni vel Lolek kremówka vel żydy i cała reszta z Importu Ot Będziesz bardzo dumy GEY Ateisto , Antoni Lolku kremówka tylko dotąd jak będziesz miał co do garnka włożyć tzn nażreć się do syta a jak braknie papu bo Bóg nie po Błogosławi z powodu bezbożności ludzi i Będzie głód na ziemi - /Ap 6,1 nn) to cała wasza głupia duma "wesołków GEY" skończy się bezpowrotnie " Bo trzeba Będzie żebrać o kromkę chleba " "Moja córko, budzę cię, by ci to powiedzieć, nie żeby straszyć, ale wzywam do wielkiej modlitwy za Europę w tym czasie. Z powodu wojny i braku pieniędzy, dużo zbiorów zostanie utraconych, a to doprowadzi do otwarcia Trzeciej Pieczęci oznaczającej głód." I co wy Duraki na to bo czas ten bliski - a nawet w śmietniku żarcia dla was nie będzie by sobie wyskrobać . Wam się tylko tak tylko wydaje durne gieroje , że UE wam to zapewni !!! Co zapomnieliście że w Modlitwie Pańskiej prośba o chleb powszedni, że gdy Bóg odwróci się od podobnym wam - to kiszki wam się Będą skręcały z głodu +. Bo tylko z powodu modlitw wierzących KK macie co żreć, a mimo to nie dziękujecie Bogu za wszelkie dary Boże - bo czy już nie było że ludzie zostawiali samochody złote Obrączki by do stać bochen Chleba u Chłopa który też nie miał za wiele bo wiele zbiorów spłonęło można nawet powiedzieć na pniu lub okupanci zrabowali co pogryziecie może kilo stali z waszego samochodu? który i tak spłonie w czasie oczyszczenia świata z mętów aspołecznych jakimi jesteście głupcy nad głupcami w Potopie ognia i siarki /Łk 17,26-30) "Trzy dni ciemności " "Naiwny i bardzo śmieszny jest człowiek, który po wiekach mozołów i latach obserwacji, ustanawia jakiekolwiek prawo dotyczące świata i wszechświata i uznaje je za swoje. . Obmyjcie się w duchu światła Bożego, módlcie się, proście Boga Ojca, aby odwrócił od was karanie. Grzech wasz brudzi ziemię, która w bolesnych konwulsjach zabijać was zacznie. Na ziemię i na dzieci ziemi spadną plagi takie jakich w żadnej epoce ludzkość nie widziała. Niebo na kilka chwil zostanie otworzone. Blask majestatu Bożego i gniewu wytrąci całą kulę ziemską z jej orbity. Serca wasze staną się pełne trwogi i przerażenia. , ziemia cała opasana zostanie welonem żałoby. Zabraknie śpiewu ptaka, szczebiotu dziecka, mowy dostojnego męża, uśmiechu dziecka. Promienie słońca obumrą. Tchnienie mroźne, ciemne obejmie cały świat. Wszystko, co żyje i rusza się, w tym dniu będzie leżało spopielałe. O grozo, grozo! Przez upór i grzech rodzaju ludzkiego, schodzi na ziemię w rozgniewaniu pomsty, odpłata krwawa, paląca, Or nr 2.
JAGODA2019.01.25 21:04
Prawdę piszesz Janie! Też to samo czytałam w innych źródłach! Jest przecież takie powiedzenie: "Bez Boga ni do proga!" Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni! Życzę wam sodomici nawróćcie się! Macie przecież namacalny fakt historyczny - Zagładę Sodomy i Gomory! To nic zmyślonego przecież, a Ty pseudo - "Dumny Geju" tym się szczycisz!? Wiesz mi nie ma czym! Obudź sie , póki ie za późno i przestań! obrażać nas Katolików!
zmiecz2019.01.26 7:28
Co Ty pijesz? Napisz. Tez chcialbym tak belkotac.
Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.01.25 1:06
Dwa lata nienawisci. W miedzyczasie - umre. Na szczescie nosze bron. Caluski.
plankton2019.01.24 21:51
Ludzie żyją na co dzień w obłudzie. Udają fajnych, uprzejmych, otwartych… Zbyt długo nie da się kisić w sobie prawdziwych emocji, więc wylewają się w postaci nagromadzonego kondensatu szamba w przestrzeń publiczną internetu. "Bez Boga szersza droga" – niestety dla innych potwornie zapaskudzona.
kosa2019.01.24 21:06
KOmusze POmioty podnoszą łby.. myśleli że Bolek zagwarantował im Polskę za wieki... nie doczekanie wasze
KO442019.01.24 21:35
Widzę, że kosa już wyklepana!!!!
Mateusz Jegliński2019.01.24 22:51
Widzę, że gacie pełne i czas zmienić.
KO442019.01.24 23:13
Przed kim????
Marek2019.01.24 21:05
Tylko, ze to nie jest wojna polsko-polska. Co prawda w interesie Niemiec wystepuja Tusk, Szetyna etc, a w interesie Rosji rozne mafie i Dukaczewskie, Rozanskie etc. To sa to po prostu sprzedawczycy. Wojne przeciwko Polsce prowadza Niemcy i Rosja jak zawsze.
KO442019.01.24 21:31
Po co Niemcom wojna z Polską, już na NRD wydali miliardy, ale ludzie choć ulegli. Na Polskę musieliby wydać biliony, bo obszar większy, surowców żadnych, naród krnąbrny, kłótliwy i po co to Niemcom, chyba idiotami nie są. Kiedyś przywozili Polaków na roboty, a teraz sami przyjeżdzają, bez przymusu. Skąd to ciągłe bajdurzenie, że Niemcy prowadzą wojnę z Polską, o co tu chodzi???? Chyba o pietruszkę.
lolek kremówka2019.01.24 20:28
Tak było-jest-i będzie. Taka nasza natura. Historia Polski - mówi to komuś coś???
michu2019.01.24 21:11
Oczywiście. Zwłaszcza najnowsza (od 1939 do dziś).
Antoni2019.01.24 20:09
Gdzie są katolicypolscy, tam jest też język nienawiści do wszystkiego co niekatolickie.
michu2019.01.24 21:09
Tak jest a język wszystkich innych do katolików do sama miłość.
Quec.2019.01.25 2:13
Ten Berek podpisujący się Antoni? Dobrze wie. Boją się ale ciągle nas prowokują aż przyjdzie czas na rozpieprzenie stoły w Magdalence, oszukańczej zdradzie Polaków za podszywanie się za Polaków. Katole walczyli o Polskę za Polskę a teraz byle Icki chcą nas owładnąć! NIEDOCZEKANIE!
Dumny GEJ Polak Ateista2019.01.24 19:50
Jako katosekta i szerzej prawactwo solidnie sobie na to zapracowaliście!
michu2019.01.24 21:07
A jakby np oskarżyć o to takich jak wyżej podpisany, to byłaby mowa nienawiści? Że jak ktoś coś do nich ma tzn, że sobie na to zapracowali?
Dumny GEJ Polak Ateista2019.01.24 22:03
tylko o co chciałbyś mnie kotku oskarżyć? pracuję uczciwie płacę podatki (w przeciwieństwie do darmozjadów z katosekty), kocham i szanuję swojego chłopaka (w przeciwieństwie do sukienkowych gwałcących dzieci), prowadzę dość przykładne satysfakcjonujące życie, nie rozpowszechniam kłamstw oraz zwyrodniałej propagandy (znowu w przeciwieństwie do katosekty)
michu2019.01.25 11:04
To jest powielanie nieprawdziwych stereotypów.
Quec.2019.01.25 2:07
Dumny GEJ Polak Ateista 24.1.19 19:50/ Te: Co otworzę coś do czytania na fronda, to smród, goowno śmierdzi! Już rozeznają skąd. Jak od kazdego takiego co odbyt bada, to musi tak być! Płacęp. za nadobne! Feeeeee!
ala2019.01.25 15:20
Dumny, z czego? Z tego, że obrażasz innych? Z tego, że oczerniasz innych? Z tego, że masz chłopaka? To akurat mnie nie obchodzi z kim śpisz. Chociaż, dla mnie jest to obrzydliwe. Plujesz na katolików bo są wyrzutem twojego sumienia.
Dumny GEJ Polak Ateista2019.01.25 17:20
Pora zmienić leki prawacka ladacznico. Obecne przestały działać...
JAcek2019.01.25 21:18
Spadaj zwyrodnialcu