Portal Fronda.pl: W sobotę odbędzie się kolejna pielgrzymka kibiców na Jasną Górę. Jaki jest jej cel?

Ks. Jarosław Wąsowicz: Cel pielgrzymki jest bardzo prosty. Chcemy spotkać się w tym świętym dla Polaków miejscu, modlić się w intencji Ojczyzny i całego środowiska kibicowskiego. Spotkanie ma ponadto służyć wymianie naszych spostrzeżeń i pomysłów na to, jak dziś w Polsce promować wartości patriotyczne. To spotkanie nieprzypadkowo nosi nazwę Pielgrzymki Patriotycznej polskich kibiców.

W tym roku hasłem przewodnim pielgrzymki są Ziemie Odzyskane. Dlaczego?

Co roku staramy się upamiętnić jakieś ważne wydarzenie historyczne, którego okrągła rocznica akurat przypada. Jedna z pielgrzymek była dedykowana powstańcom styczniowym, ostatnia – powstańcom Warszawy. W tym roku chcemy skoncentrować się na Ziemiach Odzyskanych, bo tam wielu naszych rodaków po zakończeniu wojny włożyło dużo wysiłku w ich odbudowę czy w ogóle w odbudowę polskości tych prastarych ziem polskich. Ponadto, na Ziemiach Odzyskanych znajduje się wiele klubów piłkarskich. Tam po wojnie trafiło wielu działaczy z Galicji Wschodniej. Trzeba pamiętać, że to Lwów był kolebką polskiej piłki nożnej. Wielu działaczy lwowskich klubów, Pogoni, Lechii, Czarnych budowało później polskie piłkarstwo na ziemiach odzyskanych w Szczecinie, Wrocławiu, Bytomiu, Gdańsku...

Podczas pielgrzymki ma zostać odczytany Testament Polski Walczącej. Co w nim jest?

Testament jest pomysłem środowisk kombatanckich. Nasi wielcy bohaterowie ostatniej wojny i drugiej niepodległościowej konspiracji odchodzą. To są starsi ludzie, którzy chcą przekazać etos Polski Walczącej środowiskom kibicowskim i patriotycznym. Chodzi o to, by w następne pokolenia przenieść te wszystkie wartości ważne dla bohaterów, którzy walczyli za Ojczyznę. To wartości uniwersalne, wciąż aktualne, wciąż będące inspiracją i duchowym zapleczem dla tych wszystkich, którym zależy na sprawach Ojczyzny. Kombatanci, obserwując to, co dzieje się w ruchu kibicowskim w ostatnich latach na rzecz promocji patriotyzmu, upamiętnia ważnych wydarzeń historycznych, uznali, że jest to środowisko, które zasługuje na przekazanie tego testamentu. Poszczególne środowiska kibiców przywiozą na Jasną Górę kombatantów. Na końcu Mszy świętej testament zostanie odczytany i przekazany przedstawicielom różnych środowisk kibicowskich w Polsce.

Rozumiem, że zajmą się oni wypełnianiem testamentu.

Tak, ruszamy z dużą akcją „Testament”. Podczas pielgrzymki zostanie zainaugurowana strona internetowa, która będzie miała charakter edukacyjno-informacyjny. Chcemy zbierać informacje z całej Polski na temat tego, co dzieje się w poszczególnych środowiskach kibicowskich - o spotkaniach, wykładach, inicjatywach upamiętniających polski czyn niepodległościowy. To będą także materiały historyczne, o bohaterach, ważnych wydarzeniach... Strona internetowa będzie punktem odniesienia do wszystkich naszych działań. Chcemy jeszcze bardziej zintensyfikować i usprawnić działalność kibiców na rzecz upamiętnienia polskiej historii i bohaterów.

Środowiska niezbyt przychylne kibicom komentują, że pielgrzymka ma charakter przede wszystkim wizerunkowy – chodzi o to, by pokazać kibiców w lepszym świetle, niż bójki i przepychanki. Ksiądz czuje się urażony takimi opiniami?

Nie interesuje mnie zdanie takich gazet i środowisk. Kibice nie przyjeżdżają na Jasną Górę po to, by cokolwiek komuś pokazywać czy udowadniać... Mają po prostu taką potrzebę. Każdy ma prawo pielgrzymować do tronu Królowej Polski na Jasną Górę, to jest sanktuarium wszystkich Polaków. I tak to widzą kibice. Oni nie potrzebują żadnego rozgłosu, marketingowej próby, udowadniania nikomu czegokolwiek. Robią to, co uważają za słuszne. Osobiście cieszę się, że od kilku lat ewolucja w środowisku kibicowskim zmierzą w dobrą stronę – mamy coraz więcej pozytywnych zjawisk, inicjatyw. Cieszę się z tego. Niech każdy robi swoje.

Rozm. Marta Brzezińska-Waleszczyk 

*Podczas pielgrzymki kibiców na Jasną Górę odbędzie się również promocja książki księdza „Moja Polska kibolska" ks. Jarosława Wąsowicza, w której znalazły się także wywiady publikowane na Fronda.pl