Ks. Isakowicz-Zaleski: Aborcja to nie temat na referendum  - zdjęcie
19.12.20, 11:17Fot. screenshot - YouTube (Tajne Komplety)

Ks. Isakowicz-Zaleski: Aborcja to nie temat na referendum

26

Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował w rozmowie z portalem Gazeta.pl referendum ws. aborcji. Pomysł ten stanowczo krytykuje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Duchowny podkreśla, że aborcja nie jest tematem, który powinien zostać poddany głosowaniu w referendum.

- „Nie zgadzam się z panem Jarosławem Gowinem. (…) Moim zdaniem referendum będzie poddane straszliwej presji politycznej. To nie jest temat na referendum, dlatego że troska o życie człowieka jest zapisana w konstytucji” – mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o pomyśle przeprowadzenia referendum ws. aborcji.

Podkreślił, że wówczas kwestia aborcji stałaby się kampanią polityczną, w której różnie opcje polityczne chciałyby osiągnąć jakieś swoje cele.

Ks. Isakowicz-Zaleski był w RMF FM pytany również o kwestię szczepionek przeciwko koronawirusowi i o to, czy duchowni powinni zachęcać wiernych do szczepień. Podkreślił, że od przekonywania ważniejszy będzie przykład, dlatego sam przyjmie szczepionkę.

- „Dam dobry przykład i pójdę się zaszczepić. Myślę, że ważniejszy będzie przykład niż przekonywanie. Natomiast świetnie rozumiem, że będzie grupa osób, która nie da się przekonać i jestem przeciwnikiem tego, żeby ich na siłę do tego zmuszać” – mówił.

kak/RMF FM

Komentarze (26):

x2020.12.20 15:49
Jeśli konstytucja jest zła i może być pretekstem do zakazywania aborcji, to należy zmienić konstytucję również. Proste.
Piotr2020.12.20 15:32
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
Alojzy Cedzidło2020.12.19 21:56
Znów się pogubiłem . O co walczy nasz przygarnięty przez Polską duchowny . Nie tak dawno walczył z pedofilią w kościele Słuszny powód walki o dobro rodziny Był by chwalebny gdyby prowadził tę walk z pedofilią na terenie " rodziny" On poszedł do wrednego sąsiada . Dziś znów ( moim zdaniem) Poszedł nie w tą stronę . Nie wspomina ani słowem o panu Gowinie i jego uprawianej religii. Skąd ta pewność , że pan v-ce Premier jest ochrzczonym katolikiem i jako taki popełnia ciężki grzech przeciw 5 Przykazaniu . A jak należy po cichu do Bezrobotnych Strajkujących Kobiet i jest zwolennikiem ich hasła" Moja macica itd " To co ? Nie ciekawi naszego duchownego co on robi w tym Rządzie .? Nooo ... Jest nad czym pomyślć ( też moim zdaniem) Szanowny Księże .
papa72020.12.19 20:06
Chyba rzeczywiscie szatan spuszczony jest z uwiezi. Co za obluda, która wyjmuje spod ochrony dzieci nienarodzone, a daje wyjatkowe prawa tym, których popycha do beznadziejnej wedrówki do Europy. Zamiast tworzyc warunki godnego zycia ludzi w miejscu ich zamieszkania, to w sposób falszywy tlumaczy sie ewidentne klamstwo celu, który za tym stoi. Ci ludzie bez sumienia chca rzadzic swiatem bez tozsamosci, kultury i wiary. Mozna rzec, ze czasy antychrysta przychodza...
KATON STARSZY2020.12.19 18:14
Piąte przykazanie: nie zabijaj.A ja powiadam: żadne z przykazań Ewangeli nie powinno być podawane referendum.
Alojzy Cedzidło2020.12.19 22:00
A jak on jest ateistą , albo wierzy w Allacha , to co ? To nie pierwsze Jego " numery"
Azotox2020.12.20 8:28
Następne referendum: można kraść? Może zakaz obowiązuje tylko chrześcijan, a ateistów już nie?
Warto pamiętać2020.12.19 17:58
Było już takie referendum: kogo uwolnić Chrystusa czy Barabasza. Zmanipulowana przez faryzeuszy tłuszcza , wiadomo jak odpowiedziała.
man.of.Stagira2020.12.19 17:42
„Dam dobry przykład i pójdę się zaszczepić. Myślę, że ważniejszy będzie przykład niż przekonywanie. Natomiast świetnie rozumiem, że będzie grupa osób, która nie da się przekonać i jestem przeciwnikiem tego, żeby ich na siłę do tego zmuszać” – mówił ks. Isakowicz -Zaleski.
ala2020.12.19 15:37
ks. Tadeuszu Isakowicz-Zaleski, niech już ksiądz się nie wypowiada. Chce ksiądz zostać celebrytą? Troska o życie człowieka zapisana jest w Prawie Bożym.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.19 15:16
zerwanie konkordatu o to powinno zapytać się ludzi w referendum! dosyć pasienia pedofilnych nierobów w koloratkach! wypyerdalać klechy z polski! won!!!
NEOS com pl2020.12.19 20:04
... no a ino ... tych przebierancow z ...SB ... w koloratkach na zbity pysk ...i bez emerytury ...a niech sie pasza w kibucu ... na plantacji czerwonego buraka ... pierwszy niech idzie ... kapelan ZOMO ... nykczemNycz ....
Nathan2020.12.19 15:01
GOWIN, kim ty jestes? Trzymasz z prawem diabelskim czy Boskim? Zastanow sie, poki masz jeszcze czas, nim cie Pan Bog wezwie przed Boski Sad?
"Nie zabijaj"2020.12.19 14:57
i tylko tyle a więc nie święć armat aby zabijały i nie zabijaj nic co żyje. Ale wygodnie jest tak wybiórczo.
Kiki2020.12.19 14:38
Przestaly strajkowac - zaczynaja abortowac. Czy ma byc aportowac - przekrzywienie w wymowie ze wzgledu na wymienny nos ala Michael Jackson.
Nina C.2020.12.19 13:58
Nie można w referendum zmieniać przykazań, a piąte przykazanie Boże brzmi: NIE ZABIJAJ. Aborcja to jest zabójstwo dziecka. Dlaczego w takim razie zniesiono karę śmierci, dla przestępców. a przez aborcję jest dokonywana kara śmierci na niewinnym dziecku?
BARBARA KITA2020.12.19 14:42
Zgadzam sie z Nina C Przykazania Boze sie przyjmuje i przestrzega a nie dyskutuje i glosuje nad nimi
Anonim2020.12.19 14:57
To przyjmuj i przestrzegaj. Ja wiem, że boga nie ma, więc mnie to nie dotyczy.
ala2020.12.19 15:34
Anonim, przyjdzie czas, że będziesz tego Boga szukał. Już tacy jak ty byli. Oby nie było dla Ciebie za późno!
NEOS2020.12.19 20:08
... to glos sie do lampartow ... szukaja chetnych do aborcji ... nie gadaj ...POkaz ...
Foster2020.12.19 15:15
...niby masz rację, ale referendum nie miałoby dotyczyć prawa naturalnego tylko prawa stanowionego (również dla tych, którzy niekoniecznie są katolikami) a takich w Polsce - jeszcze państwie świeckim) mamy wielu.
Anonim2020.12.19 18:20
Po pierwsze Nino, to zamknij ryj! Pismo św nakazuje kobiecie MILCZEĆ! A po drugie to "dziecko" w łonie nie jest niewinne bo ciąży na nim grzech pierworodny. Jak Ci to nie pasi to WYPJERDALAJ z kościoła!
Anonim2020.12.19 13:27
Katabas co nie płodzi, nie rodzi i nie łoży na wychowanie dziecka NIE MOŻE zabierać w tej sprawie głosu!
man.of.Stagira2020.12.19 13:08
Konstytucja.
HALINA2020.12.19 13:02
Nie wolno zabijać człowieka.
Foster2020.12.19 12:39
Wyobrażam sobie referendum, na którym owieczki będą musiały odpowiedzieć na pytanie "czy jesteś za mordowaniem człowieka po poczęciu ?". Chyba nikt nie ma wątpliwości jak suweren będzie głosował. Wynik referendum będzie zależał od kształtu pytania, a pytania będzie układał Kościół pod płaszczykiem Sejmu opanowanego przez PIS.