ks. dr Jan Sikorski dla Frondy: ,,Spełniają się przepowiednie. Bóg nas ostrzega'' - zdjęcie
18.04.19, 11:20fot:salve.tv

ks. dr Jan Sikorski dla Frondy: ,,Spełniają się przepowiednie. Bóg nas ostrzega''

36

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Katedra Notre Dame uległa znacznemu zniszczeniu, runęła iglica oraz dach świątyni. Przypadek czy Bóg daje nam jakiś znak? Jeśli tak, to jaki?

Ks. dr Jan Sikorski,   doktor  teologii, honorowy  prałat Jego Świątobliwości, pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP, od 2011  protonotariusz apostolski: Zdecydowanie nie jest to przypadek. Przyznam, że pierwsze o czym pomyślałem, gdy dowiedziałem się o tym co się wydarzyło z katedrą Notre Dame, to słowa świętego Jana Pawła II, który podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Francji powiedział „Francjo, coś ty zrobiła ze swoim chrztem?” Widząc spontaniczną modlitwę Francuzów pomyślem też, że nie jest to zwykły pożar. 

To znaczy?

To, co się wydarzyło na pewno jest znakiem dla Francji, ale i całej Europy. Fakt, że wydarzyło się to na początku Wielkiego Tygodnia, powinien wzbudzić w nas refleksję dokąd zmierza nasz kontynent. Ponadto, z kimkolwiek bym nie rozmawiał, z ludźmi prostymi czy z tymi o wielkim intelekcie, wszyscy przyznają, że coś musi w tym być. Niewątpliwie, widać, że to co się wydarzyło budzi powszechne wspólne odczucie, którego nie można zlekceważyć. 

Czy Księdza zdaniem ludzie prawidłowo odczytują ten znak, który dał nam Bóg? Co powinniśmy zacząć robić by Pan Bóg został wysłuchany? 

Zarówno Francuzi, Polacy jak i chrześcijanie na całym świecie odbieramy to co się wydarzyło podobnie. Powinniśmy wziąć to za motyw do refleksji, do zastanowienia się. 

Do zastanowienia się nad czym?

Zbliża się Wielkanoc, Bóg chce byśmy się zastanowili czym dla nas są te święta, czym dla nas jest zmartwychwstanie? Świat idzie do przodu, dysponujemy coraz nowocześniejszą technologią – i dobrze, jednak często brak nam zastanowienia się nad rzeczami najważniejszymi, Bożymi. Jak często myślimy o tym kim jesteśmy i po co tu jesteśmy? Nasze życie to nie tylko materia, jest jeszcze duch. Trzeba choć trochę kierować się nim w życiu. Papież Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że nie da się zrozumieć świata bez Chrystusa. Francja i w ogóle Europa od dłuższego czasu żyje bez Chrystusa. 

Czy na pewno?

Nie wszyscy, lud wierzy, stąd sytuacja nie jest aż tak dramatyczna, ale na pewno dominujące środowiska od dawna odrzuciły Boga - tu jest problem. Sam Pan Jezus powiedział, że jeżeli ktoś żyje źle, to nie uwierzy, nawet jeśli ktoś zmartwychwstanie. Trudno zatem by nagle po pożarze katedry wszyscy zaczęli wierzyć, tak nie będzie, nie łudźmy się. Może być to jednak silny impuls, zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę tło, wypowiedzi Matki Bożej przy okazji różnych objawień, które regularnie się zdarzają, to też jest fakt, którego nie można zlekcewarzyć. 

Czy mógłby Ksiądz podać jakiś przykład?

Japońska przepowiednia Matki Bożej z Akita jest bardzo wyraźna i spełniająca się krok po kroku. Dostaliśmy kolejną szansę od Boga, albo ją wykorzystamy albo nie. Ja jestem umiarkowanym optymistą. Wiem, że ci, którzy poukładali sobie już życiorys niekoniecznie Boży, to bardzo ciężko będzie im strząsnąć to, co się nagromadziło, zwłaszcza, że diabeł lubi ludzi pysznych. Ci, co mają w sobie pychę, będą powtarzać „a ja swoje wiem”, tu już się do niego nie trafi. Daj Boże, aby takich ludzi było jak najmniej. 

We Francji obowiązuje zakaz obnoszenia się z znakami religijnymi, nie można nosić krzyża, bardzo ciężko spotkać też na ulicach Paryża księdza w sutannie, natomiast po pożarze wielu młodych ludzi spontanicznie modliło się publicznie na różańcu, o czym to świadczy? 

Widzimy cały nonsens tych zakazów, to chore – co to znaczy, że nie mogę chwalić się swoją wiarą?To tak jakby kazali mi spalić mi wszystkie albumy ze zdjęciami mojej rodziny. Jest to brak tolerancji, sprowadzenie sprawy do moralności klanowej, nie powszechnej, praw człowieka, które nam przysługują. Jest to może nie tyle głupie, co przewrotne. To diabelski obłęd, w który wpadła Francja, prowadzona przez wszystkie lewicowe tak zwane „postępowe” grupy. 

Bez Boga ani do proga…

Trzy tysiące lat temu, zostały zapisane słowa, które dziś wybrzmiewają w jednym z psalmów, „rzekł głupi w sercu swoim: nie ma Boga”, te słowo nadal są aktualne. Jak to kiedyś pisał Kisielewski, są to gwoździe w mózgu, które trzeba powbijać. To, co on odnosi do komunistów jako do dyktatury ciemniaków, dziś można odnieść do zła, które często wkrada się w ludzkie umysły. Winniśmy z czystym umysłem zacząć patrzeć na świat, nie pod kątem obłędnej ideologii, ale w zgodzie z rzeczywistością, która nas otacza, a ta rzeczywistość jest Boża.  

Ambasada Polski we Francji poinformowała, że z płomieni ocalał obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II. Media oceniają, że to, iż ogień nie strawił polskiej kaplicy to prawdziwy cud. Jak mamy to odebrać? My Polacy ale i Francuzi? 

Matka Boża jest dla wszystkich,  krew Jana Pawła II też, stąd nie dzieliłbym tu na Polaków czy Francuzów. Można a nawet i trzeba odczytywać nam to jako znak, mimo że nie jest to Pismo Święte, mimo że nie jest to dogmat. Słyszymy pukanie do naszych drzwi, może to wiatr, może się przesłyszeliśmy, a może to niespodziewany gość, nie dowiemy się, gdy nie sprawdzimy. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (36):

Mateusz2019.04.18 19:20
Wyobraz sobie czarny! że 800 lat nie bylo czujników i nie bylo pozaru.W czasach Nerona też jakos nie wierzono w nic własciwie. Wybuchl pozar i po Neronie. ale ten pozar to ostatni zmak aby tacy czarni czy czerwni uklekli i przeprosili Boga za swoja...pychę.A jak nie to...zginą. Po prostu zginą szybko wraz z całym swiatem im podobnych. Pamietasz czarny co bylo napisane na burcie Tytanika"" Że nawet Bóg go nie zatopi" No i...w pierwszym rejsie zginelo ponad 1500ludzi.A statek poszedl na dno.
Kinga2019.04.19 0:55
Mateusz, bardzo mądrzei trafnie to wszystko ująłeś! Masz rację!
Mirek2019.04.18 18:42
Obawiam się, że po odbudowie ta katedra nie będzie już katedrą Jezusa Chrystusa i Matki Bożej, lecz multi-kulti. Wszak papież Franciszek na każdym kroku pokazuje, że nasza wiara jest jedną z wielu które mają takie same prawa i znaczenie. Przestrzegał przed tym Jezus. Tylko bowiem przez Niego jest wstęp do Jego wiecznej światłości i miłosierdzia. Komu On w swoim miłosierdziu nie odpuści grzechów, nigdy nie będą odpuszczone. Słowa Jezusa są trwalsze niż skały, niż czas. Będą trwały wiecznie i żadni lewacy, żadne multi-kulti tego nie zmienią. Jedyne co, to szykują sobie wieczne potępienie.
GRZEGORZ2019.04.18 15:39
------------------------------------------------------------------------------------------------------PILNE ---------------------------- https://www.youtube.com/watch?v=DY9I9kH0oW8&feature=youtu.be ..........ROSZCZENIA ŻYDOWSKIE ZAKLEPANE ----------------------------------------------------------------------------------------------------
andrzejhahn3ipół 2019.04.18 15:10
Z mojej ciotki zrobiono mydło i tamtej pory się nie myję.
Szydło 2019.04.18 14:19
Bóg chce przekazać księżom, żeby przestali tworzyć cenniki, nawoływać do wpłat, jeździć drogimi samochodami, bo nawet poświęcona Bogu materia przemija, nie mówiąc już o tej zwykłej
andrzejhahn32019.04.18 13:56
koscielne nieroby to rzeczywiscie kretyni
Marianita2019.04.18 12:53
Tam, gdzie nie ma Boga, gdzie Bóg jest odrzucony, wchodzi i rządzi szatan!
Koktail2019.04.18 12:48
Pedałom tyle razy płonęła tencza-a im dalej zimno w doupie!!
Marian2019.04.18 12:44
Lewackim trolom wygodniej jest uwierzyć w ufo i żydowską kabałę.
Suweren2019.04.18 12:51
Sorry, Marian, ale jak się niektórych tutaj czyta ciężko w ufo nie uwierzyć, bo to co wypisują to istny kosmos.
Marian2019.04.18 13:00
Twój mózg przeciążony ciśnieniem fantazji.Uważaj bo ci żyłka pęknie .Zejdź na ziemię.
Suweren2019.04.18 13:14
To nie ja fantazjuję o trolach, duchach, zmartwychwstaniach, bogach i znakach od nich. A moje żyłki są pod stałą kontrolą kardiologiczną. To chyba tyle.
Marian2019.04.18 13:26
Nie czytasz dokładanie!Bacz uważniej na swój przeciążony i przekrwiony trolowaniem mózg.
Suweren2019.04.18 13:41
Czytam bardzo uważnie, a umysł mam świeży, bo trzeba twardo po ziemi stąpać a nie modlić się o cuda. Co do przekrwienia to nie wiem, jak to oceniłeś. Może za dużo fantazjujesz?
Kusiciel2019.04.18 12:32
A może tak najpierw pssyt? Madre rzeczy przychodzą w ciszy WIELKIEGO TYGODNIA.
Krowa Plus2019.04.18 12:31
Krzyż przetrwał pożar - "To cud!!!" Krzyż spłonął - "To znak!!! Spełniają się przepowiednie!" Katolicka logika.
Suweren2019.04.18 12:34
W rzeczy samej. Niektórzy dopatrzyliby się aureoli nad ciepłym smarkiem, jak to Kornaga napisał.
Suweren2019.04.18 12:23
Więc chcecie mi powiedzieć, że wszechpotężny B/bóg przemawia do was paląc średniowieczne katedry? Fascynujące.
as as2019.04.18 13:52
Nieprawdaż? Ze świątynią w Jerozolimie też obszedł się nie bardzo. Taki układ. Wchodzę w taki układ, ze wszelkimi znakami i obietnicami.
obywatel krakowa2019.04.18 19:17
Gdy lud wybrany dawny Izrael odszedł od Boga i Boga ukrzyżował " obecny Izrael wyznawca judaizmu " to Bóg ukarał Izrael zburzeniem świątyni jerozolimskiej za sprzeniewierzenie się Bogu . Francja jak widać idzie tą samą drogą co wyznawcy judaizmu i zamiast płakać nad ukrzyżowaniem Jezusa w duszy , opłakują spaloną świątynię . Cały ten Macron powinien się upokorzyć i odczytać wiadomość dla siebie , że prześladując polaków katolików i samego Jezusa więcej szkody dla siebie i własnego narodu gotuje a nie naszego .
DinozaurZArkiNoego2019.04.18 20:06
To niemożliwe! A skąd to wiem? Bo gdyby chciał kogoś pokarać w ten sposób to spaliłby najpierw Jasną Góre w "podzięce" za was moje drogie kato-narodowe owieczki.
aaa_kotki_dwa2019.04.19 2:49
Daj mu trochę czasu. Pismo uczy: Bóg nierychliwy, ale za to złośliwy. I pamiętliwy.
Salome2019.04.18 14:39
Owszem, tak też przemawia. Tym razem średniowieczna katedra, ale kiedyś w Sodomie puścił z dymem całe miasto.
Suweren2019.04.18 14:55
To jest chyba ten moment, kiedy mówicie mi, że on to wszystko z miłości... Takie "łobuz kocha najbardziej".
HENRY2019.04.19 5:13
kiedyś przemówi do CIEBIE I MAM NADZIEJE ŻE CZUJNIKI DYMU ZADZIAŁAJĄ
Czarny2019.04.18 11:43
Jedyny znak z tej tragedii jest taki, że czujniki dymu powinny być zamontowane obowiązkowo w każdym budynku.
Juhas2019.04.18 12:14
Wydzielasz za dużo CO2.Czas na cię .
Czarny2019.04.18 12:17
Słabe.
Juhas2019.04.18 12:39
Tobie naplucie w gębę będzie deszczem.
Czarny2019.04.18 12:42
Nadal cienko.
Juhas2019.04.18 12:47
Nadal cienko.
Wiesław Kaloryfer2019.04.18 14:01
Tam był system przeciwpożarowy, ale nic nie dało. Więc znakiem będzie bardziej to, ze na czas remontu, kiedy niebezpieczeństwo zaprószenia ognia nieporównanie wzrasta należny wzmożyć standardowe zabezpieczenia.
Jozin z Bazin2019.04.18 11:42
Życie bez Boga jest puste, prowadzi do eskalacji zła co widać na frondzie jak są komentowane artykuły. Tylko JEZUS może uzdrowić i dać siłę by trwać w tym dzikim świecie, w za chwilę się tu uzewnetrzni 😁 czekamy na pierwsze wpisy.
Marian2019.04.18 11:53
Nie ma ich.Swieto Paschy sie zaczyna?
Gnostyk2019.04.18 13:47
Jezus nauczał Gnozy a kościół z jego słów mało zrozumiał a niektóre celowo zniekształcił!