27.08.19, 21:00

Krzysztof Czabański deklaruje: Do abonamentu nie ma powrotu

– Konieczne jest szukanie innego rozwiązania na finansowanie mediów publicznych niż abonament – ocenił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. – Będzie nim najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa, jako część PKB – dodał.

– System abonamentowy został rozmontowany przez rząd Donalda Tuska. Wszyscy o tym pamiętamy. W kończącej się kadencji, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, wymyśliliśmy nowy sposób dotowania mediów publicznych. Są na to przeznaczane bardzo poważne pieniądze. Jednak rekompensaty za utracone wpływy z tytułu abonamentu to rozwiązanie tymczasowe. Nowym projektem będzie najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa – wskazał Krzysztof Czabański.

– Każdy rząd szuka oszczędności, więc takie pokusy u ministra finansów są sprawą naturalną. Nakłady finansowe przeznaczane na media publiczne mogłyby wynosić 0,2 proc PKB, czyli ok. 3-3,5 mld zł. Jeżeli to rozwiązanie zostałoby przyjęte, to fundament finansowy mediów publicznych będzie trwały i pozwoli na ich rozwój. Musimy otrzymać mandat do dalszego sprawowania władzy. Wtedy obiecuję, że odpowiednie reformy zostaną przeprowadzone – wskazał Krzysztof Czabański.

Na antenie Polskiego Radia 24 szef Rady Mediów Narodowych zaznaczył, że należy uszanować i wynagrodzić tych, którzy nie bacząc na różne destrukcyjne apele płacili abonament.

– Doceniali w ten sposób rolę mediów publicznych. Uważali, że to ich obywatelski obowiązek. Pewne pomysły, jak uhonorować takie osoby, pojawią się zapewne już w kampanii wyborczej. Będę chciał, by stały się elementem obietnic wyborczych na przyszłą kadencję – wyjaśnił.

bsw/Polskie Radio

Komentarze

Polak2019.08.28 12:41
Dzisiaj prof. Karol Modzelewski w TVP Info powiedział,że w skali budżetu państwa kilka miliardów to żadna kwota,że nie stanowi ona problemu dla budżetu,więc kiedy wreszcie naprawicie błąd i tę żałosna nielegalna pseudodaninę wyrzucicie na brudny śmietnik historii tak jak Donalda, który tu miał to usunąc, a potem jak zwykle zostawił bałagan i złość ludzi. Fakt istnienia tego draństwa jedna z hańb w Polsce. Do tego te tv Rady srady!!! Przeżeracze. Jedna ustawa i ciach ! Do tego niech obce media płaca podatek na publiczne!!! Doprawdy trzeba tylko mieć sumienie, rozum i chcieć!!!
Polak2019.08.28 13:07
Kolejny orzeł polityki, niejaki pan od wszystkiego skoczek starszej daty z oryginalnymi zębami już obiecał likwidacje lata temu. Już rządzi w innej branży. A elektorat wyciąga wnioski.
Polak2019.08.28 13:11
Heniu Kowalczyk. Nawet xero artykułu z neta mam. ;-) Obietnice cyce! Hehe! Tyle dobrego zrobili, więc i to powinni. Chyba Putin nie zabronił? Może Angela?
CIPAK2019.08.28 13:17
Profesor KAROL Modzelewski - nie żyje od kilkunastu miesięcy.
MJ2019.08.28 10:24
Po co kaczyści trzymają tego oszołoma to ich podła tajemnica. resortowe dziecko, weganin, czy wegetarianin. oszołom na punkcie globalnego ocieplenia, miłośnik wolności zwierząt futerkowych. Już w TVP widziałem głupawy program o topnieniu lodowców i zalewaniu terenów nadbrzeżnych. Czy kaczysci mogą pogonić tego oszołoma, bo tylko odstrasza ludzi. poza tym szkodnik niebywały, chciał przecież zamknąć hodowlę zwierząt futerkowych. Wywalić tego post komucha tam gdzie jego miejsce na śmietnik historii.
CIPAK2019.08.28 6:58
Abonament był w pewnym sensie "dobrowolny" - bo dotyczył tylko tych z zarejestrowanym odbiornikiem. Finansowanie bezpośrednio z budżetu - stanowi przymus bezwzględny dla wszystkich - płacących uczciwe podatki. No i jak zwykle - nie dotyczy wielebnych - którzy uczciwych podatków nie płacą.
BiegunkaProrocza2019.08.28 0:27
Dokładnie tak samo jest z defekacją. Jak już kupa wyjdzie to później włożyć ją z powrotem jest bardzo trudno. Właście też nie ma powrotu.
Urszula2019.08.27 22:19
Nie płacę abonamentu. O, takiego wała.
BiegunkaProrocza2019.08.28 0:28
I słusznie. Tak trzymać.
robot2019.08.28 10:09
Nie bój ,nie bój-I tak zapłacisz zaległy z odsetkami ,chyba żeś 75 letni emeryt lub inwalida!
demon drugiego rodzaju2019.08.28 14:17
Zawsze można wyrejestrować i nie płacić od tego momentu lub płacić tylko za samo radio, jeśli się takowe posiada. Nie żyjemy w roku 1999 dzisiaj bardzo wiele osób po prostu nie ma w domu telewizora.
pytanie pomocnicze2019.08.27 21:29
A w jaki sposób powinno się uhonorować emerytów i rencistów, którzy dostali w tym samym miesiącu "13 emeryturę" i wezwanie z Urzędu Skarbowego do uregulowania długu RTV na przykład z 2015 roku? Takie przypadki to modelowy przykład ilustrujący zasadę jak to rząd PiS przekupuje Polaków ich własnymi pieniędzmi.
Benek2019.08.27 23:26
Dlaczego kłamiesz? Urząd Skarbowy nie wysyła wezwania do zapłaty! Wysyła je Urząd Pocztowy, ten który prowadzi nasze kartoteki ! Ja taki dostałem, to wiem ! Poprosiłem ich o rozłożenie na raty i spłacałem w małych ratach m-cznych ! A emeryci nie wszyscy płacą ! Jest okreslony wiek ! Poza tym chorzy z grupą inwalidzką też nie płaca! Dlaczego uogólniasz !!!!
demon drugiego rodzaju2019.08.27 23:50
https://pomorska.pl/nie-placisz-abonamentu-rtv-dlug-sciagna-ci-z-emerytury-lub-pensji/ar/13107999 Mnie w taki właśnie sposób ścignęli po 15 latach niepłacenia. Załatali w ten sposób lukę, która powstawała w momencie przeprowadzki i niezarejestrowania odbiornika pod nowym adresem zameldowania.
Benek2019.08.28 1:19
Ty też kłamiesz , lub wiesz niedokładnie ! Mogli ci przysłać ! Ale wg ustawy ściągalnośc zaległości wynosi najwyżej 10 lat! A nie 15 lat ! Zobacz, czy nie przepłaciłeś ! Bo te 5 lat uległo wtedy przedawnieniu ! Trzebaq mieć orientację w podatkach! Nieznajomośc prawa, też kosztuje!
demon drugiego rodzaju2019.08.28 14:14
5 lat nie 10. Wezwanie z US opiewało na zaległość z 2015 a więc z najwyższymi odsetkami plus koszty egzekucji. Resztę zapłaciłem "po dobroci" poczcie, okazało się że gdy płaci się "po dobroci" to nie naliczają odsetek. Wyrejestrowanie konta i spokój. W domu nie mam nawet radia, wszystko idzie przez Internet. Zanim użyje się sformułowań w rodzaju "kłamiesz" proponuję trzy razy sprawdzić i zastanowić się czy aby na pewno samemu nie jest się w błędzie.