– Konieczne jest szukanie innego rozwiązania na finansowanie mediów publicznych niż abonament – ocenił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. – Będzie nim najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa, jako część PKB – dodał.

– System abonamentowy został rozmontowany przez rząd Donalda Tuska. Wszyscy o tym pamiętamy. W kończącej się kadencji, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, wymyśliliśmy nowy sposób dotowania mediów publicznych. Są na to przeznaczane bardzo poważne pieniądze. Jednak rekompensaty za utracone wpływy z tytułu abonamentu to rozwiązanie tymczasowe. Nowym projektem będzie najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa – wskazał Krzysztof Czabański.

– Każdy rząd szuka oszczędności, więc takie pokusy u ministra finansów są sprawą naturalną. Nakłady finansowe przeznaczane na media publiczne mogłyby wynosić 0,2 proc PKB, czyli ok. 3-3,5 mld zł. Jeżeli to rozwiązanie zostałoby przyjęte, to fundament finansowy mediów publicznych będzie trwały i pozwoli na ich rozwój. Musimy otrzymać mandat do dalszego sprawowania władzy. Wtedy obiecuję, że odpowiednie reformy zostaną przeprowadzone – wskazał Krzysztof Czabański.

Na antenie Polskiego Radia 24 szef Rady Mediów Narodowych zaznaczył, że należy uszanować i wynagrodzić tych, którzy nie bacząc na różne destrukcyjne apele płacili abonament.

– Doceniali w ten sposób rolę mediów publicznych. Uważali, że to ich obywatelski obowiązek. Pewne pomysły, jak uhonorować takie osoby, pojawią się zapewne już w kampanii wyborczej. Będę chciał, by stały się elementem obietnic wyborczych na przyszłą kadencję – wyjaśnił.

bsw/Polskie Radio