27.10.15, 19:57

Krystyna Pawłowicz: Mam pytania do sędziów Trybunału Konstytucyjnego

<<< NIESAMOWITA KSIĄŻKA! CZEGO CHCĄ OD NAS UMARLI! PO PROSTU - SPOWIEDŹ UMARŁYCH!!! >>>

Kilka dni temu  (23 października 2015) grupa posłów PiS złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 25 VI 2015r., uchwalonej przed wakacjami przez odchodzący układ władzy PO/PSL z sojusznikami. Wniosek PiS (który otrzymał w TK sygn. K 29/15) zaskarża liczne postanowienia nowej ustawy, m.in. tryb powoływania nowych sędziów z naruszeniem konstytucyjnych kompetencji nowego, następnego Sejmu, liczne nowe uprawnienia proceduralne, które ustawa przyznaje Trybunałowi, ograniczając tym samym istotne prawo obywateli do sądu konstytucyjnego i warunki prowadzenia przed nim postępowania. Ustawa ogranicza też uprawnienia Prezydenta do powoływania Prezesa i wice-Prezesa Trybunału Konstytucyjnego itp.

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym będzie więc oceniana przez… samych sędziów TK, którzy (nie wszyscy) byli współautorami  jej projektu, który do Sejmu złożono później z inicjatywy Prezydenta B. Komorowskiego, a broniła go mocno w Sejmie też koalicja rządowa.  

W nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. rozpatrzenia projektu tej ustawy, krytycznie oceniałam przez wiele miesięcy ten szkodliwy projekt i broniłam zachowania koniecznych standardów prawnych i ustrojowych. Toczyłam tam „boje” z sędziami Trybunału Konstytucyjnego, również z Prezesem A. Rzepińskim i w-ce Prezesem S. Biernatem.

Projekt ustawy o TK - przede wszystkim - jako dotyczący instytucji ustrojowej powinien powstać w Sejmie jako wynik kompromisu ustrojowego, politycznego i prawnego wszystkich sił politycznych. Nie powinien być pisany w tajemnicy przez sędziów, również tych w stanie spoczynku, gdzieś na zapleczu Trybunału.

Teraz, Trybunał Konstytucyjny łamiąc podstawową zasadę wyrokowania, iż nikt nie może być sędzią we własnej sprawie, właśnie BĘDZIE sędzią we własnej sprawie i sędziowie TK sami orzekną o konstytucyjności przygotowanej przez samych siebie i dla siebie ustawy.

Jak Państwo myślicie, jaki będzie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, tj. w sprawie ustawy zabezpieczającej m.in. interesy PO?…

Mam w tym miejscu pytania do sędziów Trybunału Konstytucyjnego: czy uważacie Państwo Sędziowie, że stworzona przez Was sytuacja jest zgodna z zasadami tworzenia prawa, kulturą prawną i polityczną, jak też z zasadami wyrokowania? Czy zgodne z tymi zasadami i standardami będzie rozpatrywanie przez Państwa Sędziów ustawy przez siebie samych przygotowanej? Czy sędziowie (i którzy) wyłączą się z rozpatrywania tej sprawy?

Powstał niebezpieczny precedens prawny: TK złamał podstawowe reguły tworzenia prawa i zasady wyrokowania co odbierze przyszłemu wyrokowi wiarygodność i już podważa bezstronność sędziów.

Krystyna Pawłowicz

Komentarze

anonim2015.10.27 20:14
Panna Krysia jak widać w formie... Należał jej się mandat!!! Niech działa- z pomocą Bożą!!!
anonim2015.10.27 21:27
Ma rację!!
anonim2015.10.27 22:44
PiS powinien bezzwłocznie uchwalić nową ustawę dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego taką samą jak ta która została przegłosowana przez PO, różniącą się jedynie liczą nowomianowanych sędziów TK. Bez tego żadna istotna zmiana nie zostanie przepuszczona przez TK.
anonim2015.10.28 2:08
Zmienić sędziów Trybunału w trybie nadzwyczajnym, większością 2/3 głosów w Sejmie. My, wyborcy żądamy tego.
anonim2015.10.28 5:20
"Już znowu pyszczy a jeszcze niedawno skomlała ? Gębe niewyparzona to ona ma dla innych ale naprawde to nastepna kukła Jarkowa"; Żenadka, Twoi kumple PO klawiaturze POstarali się. Co POniektórzy zmienili styl. Spróbuj i TY......
anonim2015.10.28 8:33
Nie odnosicie się merytorycznie do tekstu lecz atakujecie personalnie. Świadczy to że jesteście prostakami. Trzeba zatem w sejmie stworzyć prawo a następnie według tego prawa rozwalić tę bandę, która tworzy prawo dla siebie.
anonim2015.10.28 9:09
Mnie nasówa się takie pytanie : ile razy TK przypominał koalicji po-psl o dyskryminacji dzieci Polski w porównaniu z dziećmi unijnymi w kwestii rodzinnego , dyskryminacji rolników wyrównaniu dopłat , dyskryminizacji pracowników fizycznych na najniszej krajowej i mający na utrzymaniu rodziny ! Być może oni nie dostrzegają takich drobiazgów , a to wymaga korekty kompetencji od zaraz !!!
anonim2015.10.28 16:31
Brawo pani Pawlowicz.TK na chwile obecna to chory twór,dziala ponad prawem,na wlasna reke,uwaza sie za nieomylny i nietykalny.Trzeba sie z TK rozprawic.
anonim2015.10.28 16:36
Joenam jestes obrzydliwa do granic,uwazaj bo jeszcze umzesz od wlasnego jadu żmijo.Odejdz stad!Ps. Mowiac o obslizglej burej suce z pewnoscia mialas na mysli siebie.