28.09.18, 16:56zdj. screen Youtube

Krystyna Grzybowska pośmiertnie odznaczona Orderem Odrodzenia Polski

Krystyna Grzybowska, zmarła w zeszłym tygodniu dziennikarka, publicystka, ekspertka w sprawach niemieckich, została pośmiertnie odznaczona Orderem Odrodzenia Polski. 

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał pośmiertnie Order Odrodzenia Polski wybitnej publicystce i dziennikarce. Odznaczona została za wybitne zasługi w twórczości publicystycznej i pracy dziennikarskiej, za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce"- czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP. 

Doradczyni Andrzeja Dudy, Zofia Romaszewska, przekazała order córce zmarłej dziennikarki, Aleksandrze Rybińskiej, w imieniu głowy państwa. Dziś w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie odbyło się nabożeństwo żałobne, a następnie trumna z ciałem redaktor Krystyny Grzybowskiej została odprowadzona w ostatnią drogę i złożona w rodzinnym grobie na Powązkach. 

Grzybowska, która publikowała m.in. w "Rzeczpospolitej" (była korespondentką tego dziennika w Bonn), "Wprost", "Gazety Polskiej", "Gazety Polskiej Codziennie", a w ostatnich latach- na łamach tygodnika "Sieci" oraz portalu "wPolityce.pl", zmarła 20 września. Była wdową po Macieju Rybińskim. Córka małżeństwa, Aleksandra Rybińska również jest dziennikarką. 

Zmarła w wieku 77 lat publicystka w latach 80. była związana z antykomunistyczną opozycją. W związku z tym, po 13 grudnia 1981, nie przeszła pozytywnie weryfikacji politycznejj dziennikarzy i wyemigrowała do Niemiec.

yenn/Prezydent.pl, Fronda.pl