Informację o abdykacji króla Hiszpanii podał premier tego kraju Mariano Rajoy, który poinformował, że aby abdykacja była możliwa, konieczna będzie zmiana w konstytucji. Jutro z tego powodu w Madrycie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie rządu.

Dlaczego Juan Carlos abdykuje? Prawdy dowiemy się jeszcze dziś z ust samego króla, ale jak informują komentatorzy "76-letni król ustępuje, by uratować nadszarpnięte imię monarchii, której popularność spada, m.in. z aferą korupcyjną, w jaką zamieszani byli córka i zięć króla". Chodzi o sprawę z 2012 roku. Wtedy to na jaw wyszła kosztowna wyprawa Juana Carlosa na safari do Afryki. Sprawa wyciekła z powodu ... wypadku król, który upadł i złamał staw biodrowy. Ponieważ był to moment, gdy w Hiszpanii kryzys sięgał apogeum, królewska ekstrawagancja nie została dobrze odebrana.

Sondaże pokazują, że Hiszpanie nie chcą już Juana Carlosa, ale bardziej skłaniają się w stronę księcia Filipa, który jak ognia unika wszelkich skandali.

"Juan Carlos de Borbón y Borbón urodził się w Rzymie w styczniu 1938 roku jako wnuk byłego króla Hiszpanii Alfonsa XIII. Rodzina Alfonsa XIII od siedmiu lat, od czasu zwycięstwa w Hiszpanii zwolenników republiki, przebywała na emigracji.

Przez generała Francisco Franco był uważany za przyszłego przywódcę kraju i przygotowywany do objęcia tej funkcji. Pod koniec życia Franco, w latach 1973–1975, pełnił obowiązki głowy państwa i odegrał dużą rolę w zaprowadzeniu w Hiszpanii pełnej demokracji".

mod/Onet/IAR