Krasnodębski: Nord Stream II to prawdziwa katastrofa - zdjęcie
14.09.17, 12:40Zdzisław Krasnodębski, fot. youtube

Krasnodębski: Nord Stream II to prawdziwa katastrofa

Zdzisław Krasnodębski: Nordstream II będzie miał katastrofalny wpływ na dywersyfikację energetyczną w Europie Środkowo-Wschodniej

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat Nordstream II. W imieniu delegacji PiS głos w debacie zabrał prof. Zdzisław Krasnodębski, koordynator Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Prof. Krasnodębski podkreślił, że Nordstream II nie ma uzasadnienia rynkowego, jest niezgodny z prawem europejskim, w szczególności z trzecim pakietem energetycznym, a także z podstawowymi wartościami europejskimi, na które powołuje się tak często Komisja Europejska.

„Będzie miał katastrofalny wpływ na dywersyfikację energetyczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to realizacja tego projektu ciągle nie została zaniechana. Być może dlatego, że ma ogromne poparcie polityczne nie tylko w Rosji i symbolem tego jest Gerhard Schröder, niedawno mianowany dyrektorem w rosyjskim Rosneft, nadal wywierający wpływ na Niemcy oraz na Europę” - mówił europoseł, zauważając, że projekt był także wspierany przez kanclerz Angelę Merkel.

„Komisja Europejska powinna wykazywać więc więcej śmiałości i zdecydowania, także wobec tych antyeuropejskich projektów, w których biorą udział przedsiębiorstwa najsilniejszych krajów członkowskich i popieranych przez ich elity polityczne i gospodarcze” - ocenił prof. Krasnodębski.

mod/ECR PiS