,,Krakówek'' i ,,Warszawka''. Bukowski: Zadowoleni z siebie, pogardzający innymi. To o nich mówił prezydent - zdjęcie
04.07.20, 20:25Screenshot TVP Info

,,Krakówek'' i ,,Warszawka''. Bukowski: Zadowoleni z siebie, pogardzający innymi. To o nich mówił prezydent

15

Krakówek” i „Warszawka”

Te pojęcia od dawna funkcjonują w potocznym języku i mają zdecydowanie negatywne znaczenie. Określa się nimi środowiska bezpodstawnie uważające się za elitę dawnej i obecnej stolicy Polski, ale nie spełniających warunków, jakie jej się stawia. To raczej podążający za aktualnymi modami intelektualnymi i obyczajowymi apostołowie politycznego słuszniactwa (political correctness) dbający przede wszystkim o to, aby Zachód widział w nich najbardziej oświeconą warstwę naszego społeczeństwa.

Właśnie takich zadowolonych z siebie i pogardzających innymi rodakami ludzi miał na myśli prezydent Andrzej Duda mówiąc w Telewizji Polsat, że pochodzi z inteligencji krakowskiej, a nie z „Krakówka”, który raczej na niego nie głosuje. „Warszawkę” zdefiniował natomiast jako celebrytów, do których znakomicie pasuje również określenie „salon warszawski”, co było czytelną aluzją do III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Jeżeli ktoś poczuł się dotknięty tymi charakterystykami, to dał najlepszy dowód, że celnie go opisują. Samozwańcze elity zawsze mają bowiem dobre samopoczucie i nie zdają sobie sprawy, jak często ocierają się o śmieszność bądź w nią popadają. Dobrze więc, iż co pewien czas ktoś przypomni im, kim są naprawdę.

Jerzy Bukowski

.

Komentarze (15):

Nie chcę Twojej modlitwy2020.07.5 20:47
Uuuu, kompleks wiejskiego chłopka się uwydatnia. Przyjeżdżają tacy ze wsi do klubów, rzucają jakimiś obleśnymi uwagami, przyzwyczajeni, że żeby poroohać wystarczy za włosy i na siano, a tu klops! Dziewczyny nie chcą gadać z typami śmierdzącymi wódą, krowim łajnem i bez matury. A taki wraca potem na wieś, wkoorwiony z oklapłym ego i opowiada, że w tej warszawie same koorwy, snoby i "elyta". Wiadomo, że elita – dla takiego typa ze wsi każde towarzystwo które skończyło podstawówkę będzie elitą. To zwykły mechanizm obronny – jeśli nie chcą Cię w grupie to ich znienawidź.
Mirek2020.07.5 12:14
Tak się składa że w warszafce mieszkałem 8 lat i trochę znam to środowisko . Warszawa jest najbardziej czerwonym miastem ponieważ zaraz po wojnie zainstalowały się tam ubecko-stalinowskie władze przywiezione z ZSRR i to w znacznej części pochodzenia żydowskiego . Ponadto do Warszawy po 1956 roku ściągały wszelkie ubeckie męty z całej Polski jako że była to duża aglomeracja a więc i duża anonimowość . Na każdej nowo oddawanej klatce schodowej zainstalowany był ubecki a później esbecki kapuś . Aby mieszkanie otrzymać w Warszawie trzeba było być w PZPR bo inaczej to szanse mizerne . I dzisiaj mamy to co mamy . Warszafka jest miastem skundlonym
trzeźwy2020.07.5 12:06
"Samozwańcze elity" - to jest bardzo dobre określenie (zwłaszcza tych, którzy dzisiaj PRAWDZIWĄ elitę mieszają z błotem)...
Glaudiusman2020.07.5 10:03
Niestety te miasta jak Warszawka, Kraków, Gdańsk, Łódź przynoszą tylko wstyd i hańbę poprzez większość swoich mieszkańców, którzy porzucili życie wartościami, a lubują się w szachrajstwie i kłamstwie. Ale my mówimy im: Precz! Precz do Reichu. Obecna walka wyborcza to walka cywilizacyjna.
Anonim2020.07.5 9:29
Mianem tym określamy wszystkich tych, którzy w lot odgadują jakie będą trendy i jak najszybciej i najlepiej dostosować się do głównego nurtu.
Seks kamerki2020.07.5 9:13
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
olo2020.07.5 8:59
Morawiecki to patriota tylko czemu nie chce ujawnić majątku przepisanego na żonę i jak się go dorobił ? Jak sądzicie dlaczego ?
Zbych2020.07.5 8:39
Walter bredzisz i insynuujesz
Jan Radziszewski2020.07.5 7:49
Ot wiadomo kto wygra Andrzej Duda bo muszą się spełnić słowa "Co ma wisieć nie utonie " a właśnie taka kara jest zapowiadana Obecnemu Prezydentowi z jakiego powodu zlekceważył Pana Boga podobnie jak ABp krakowski Jędraszewski któremu już 2019 roku Pan zapowiedział karę z podobnych względów , że zostanie zamordowany Pan zaś Andrzejowi Dudzie zapowiedział 13.03.2020 r w słowach " Prezydencie Dudo nie bądź chwiejny. Dawałem Ci Łaski lecz kto nie wykorzystuje Łask ten kończy źle. Możesz być powieszony przez lud Polski. Nie teraz jeszcze lecz gdy będzie w Polsce wielki krach gospodarczy i dziesiątki tysięcy zmarłych na coronawirusa a więcej niż milion chorych to jest to już bardzo prawdopodobne." co zostało potwierdzone w dniu 26.06.2020r w słowach 26 VI 2020 Klątwa rzucona na prezydenta Polski Andrzeja Dudę Piątek, 26 czerwca 21.40 Zapisz dziecko - Tak, dojrzał owoc. Prezydent Duda dostawał długo szansę. Nie korzysta z niczego co chce dać Bóg, co może pomóc Polsce. Teraz Polskę sprzedał w USA. Zatem rzuć na niego klątwę Bożą. Ja, nieudany i marny sługa Boży Krzysztof Michałowski ( Cyprian Polak) rzucam na prezydenta Polski Andrzeja Dudę klątwę Bożą. Przeklina Cię Bóg. Przeklina Cię Bóg. Przeklina Cię Bóg Andrzeju Dudo. Amen ! Amen! Amen! - I tak się stanie. Amen. Tak mówi Jezus, tak mówi Trójca Przenajświętsza, Amen, Amen, Amen. Zbawię Cię Andrzeju Dudo i unikniesz potępienia, lecz Twój czyściec będzie bardzo ciężki. Klątwa zaś sprawi, że nie zdołasz się oczyścić przed śmiercią z grzechów w należyty sposób. Śmierć Twoja będzie przestrogą. Amen. Otrzymał Cyprian Polak
Walter2020.07.4 22:38
Andrzej Duda w Warszawie i Krakowie przegrał wybory w pierwszej turze z Rafałem Trzaskowskim, dlatego teraz mści się na "warszawce" i "krakówku". Krytykuje elity, a sam z nich pochodzi. Złamał następujące artykuły konstytucji" art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190, ale ma nadzieję, że jego elektorat jest tak bardzo niekumaty i o tym nie wie. Nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann publicznie wypomniał mu łamanie ustawy zasadniczej, a wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wstydzą się za niego. Rafał Trzaskowski ma doktorat i zna pięć obcych języków tj. francuski, angielski, hiszpański, włoski i rosyjski. Dlatego zagłosuję na Rafała Trzaskowskiego. Jeśli wygra Andrzej Duda, to praworządność i demokracja będą zagrożone.
rodzimowierca2020.07.4 22:21
przecież to pisiory najbardziej pogardzają innymi
antoni.s2020.07.4 21:50
Dużo pracuję,dobrze zarabiam i pogardzam leniami i patologią,to co?,żle robię?,jestem złym polakiem?,mam się cieszyć że muszę utrzymywać tą całą hołotę?.
ZOG2020.07.4 21:59
Z tego co napisales wynika, ze jestes zupelnie kims innym, ale i tak tego nie zrozumiesz zadufany w sobie bufonie.
ak2020.07.4 21:05
A skąd on wie o kim mówił Duda ? Klimuszko cy cóś ?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.4 20:42
ta... PADofil to Inteligent krakowski, a to już coś mówi. Tych 'inteligentów' krakowskich dosyć dużo jest w PiS. Głoszą demokrację parafialną, płaski świat, stworzenie świata w 7 dni (przez boga lub Kaczyńskiego), 'ich pedofil (kościelny czy rodzinny) lepszy od naszego' itp. bzdury...