Koronakryzys. Nadchodzi czas reindustrializacji - zdjęcie
06.04.20, 10:20

Koronakryzys. Nadchodzi czas reindustrializacji

20

Koronakryzys przekształci biznes i życie społeczne. Na trwałe wzrośnie znaczenie pracy zdalnej, a to oznacza większy popyt na domy na wsi. Kontynuowana będzie reindustrializacja – część produkcji będzie przenoszona do Europy. Silne gospodarki powinny dać sobie radę z kryzysem, a Polska, jako z nimi związana, również – mówi w rozmowie z PAP główny ekonomista Banku Pekao SA, Ernest Pytlarczyk.

 

"Obecna sytuacja na pewno wpłynie trwale nie tylko na biznes, ale na życie społeczne. Pojawi się zapotrzebowanie na nowe usługi i na nowe formy ich realizacji. Przyśpieszy proces digitalizacji, i poszerzy się jego zakres, ponieważ dziś po prostu nie ma innego wyjścia, niż korzystanie z kanałów zdalnych. Sytuacja nadzwyczajna, w jakiej się znajdujemy, pokazała że, pewne rzeczy jednak można wykonywać zdalnie. Efekt będzie taki, że klienci nauczą się korzystać z kanałów cyfrowych, a będzie to miało znaczenie dla każdej branży" - powiedział ekonomista.

"Wzrośnie gotowość pracodawców do korzystania z pracy zdalnej, wielu przedsiębiorców oceni, czy praca zdalna nie jest bardziej efektywna i gdzie pracownicy są bardziej potrzebni. Wiele sektorów poddaje się właśnie ogromnym zmianom, jak choćby handel, wiele zawodów zmieni swój charakter" - dodał.

"Reindustralizacja jest już faktem, została wywołana przez niebezpieczeństwo wojen handlowych, który już wcześniej groziły przerwaniem łańcuchów dostaw. Na pewno nastąpi przeniesienie części produkcji do Europy, zwłaszcza jeśli chodzi o strategiczne czy kluczowe dziedziny produkcji. Amerykańskie łańcuchy dostaw też będą się skracać, na czym zyska np. Meksyk. Oczywiście w niektórych miejscach rachunek ekonomiczny spowoduje zatrzymanie części produkcji w odległych państwach, ale dla bezpieczeństwa i z powodów strategicznych firmy przemyślą sposób zarządzania swoją działalnością" - wskazał ekspert.

"My jesteśmy połączeni w dużej mierze z gospodarką niemiecką, wiec każda wewnętrzna stymulacja na tym rynku wywoła też pozytywne efekty u nas. Jesteśmy w wielu aspektach zapleczem przemysłu w Niemczech, a duża cześć naszych firm jest właścicielsko powiązana z niemieckim kapitałem. Dlatego „efektem ubocznym” stymulacji popytu u naszych sąsiadów będzie poprawa sytuacji u nas, ponieważ prawie 30 proc. naszego eksportu tam trafia. Moim zdaniem można liczyć na to, że silniejsze gospodarki dadzą sobie radę, a my jako trwały fragment unijnych łańcuchów dostaw też na tym skorzystamy", zaznaczył Pytlarczyk.

Komentarze (20):

anonim2020.04.7 13:37
Reindustrializacja? A czemu nie od razu nie refeudalizacja? Każdy hoduje sobie świnkę, pyrki i pędzi bimber oraz biopaliwo.
Randki z syfem, pokazy skype brudnych larw 2020.04.6 15:13
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.paniedzis.pl Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.paniedzis.pl Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.paniedzis.pl Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.paniedzis.pl Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.paniedzis.pl Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Sex portal2020.04.6 14:58
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.paniedzis.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.04.6 13:56
To ja q..wa, wasz RuchOporu ZRÓB PEŁNĄ ANARCHIE: - jedź pod prąd - kradnj prąd - kichaj prychaj w sklepie, - zrób koncert pieśni radzieckich - zrób ogniska w lesie dla pionierów i komsomolców - nic nikomu za nic nie płać itp, itd. Świat wg. imbecyla starucha który wie, że jego pierwszy wirus będzie ostatnim!
tg2020.04.6 13:02
A kiedy my przestaniemy być tylko zapleczem dla Niemiec? Czy odpowiada nam status półkolonii? Gdzie nasza własna myśl techniczna?
stefan2020.04.6 13:41
mamy elektryka z noblem i z zapleczem
Marek212020.04.6 18:23
Wtedy gdy Niemcy będą się zabijać za dziesięcioletnimi polskimi samochodami, co to Polak płakał jak sprzedawał. Narzekanie niczego nie zmieni.
RuchOporu2020.04.6 13:01
NIE PŁAĆĆIE MANDATÓW!!!! WSZYSTKO DO SĄDU!!! Jak jestem zdeklarowany pisior, to oswiadczam wszystkim czytającym, że na PiS JUŻ NIGDY nie zagłosuje ani ja, ani moja rodzina. Powodem tego jest fakt, że PiS bezwzględnie gnoi polskich obywateli i nakłada na nich drakońskie kary za drobne i wydumane przewinienia takie jak: Mycie samochodu, jazda na koniu, wyjście z żoną na ulicę i trzymanie jej za rękę, zatrzymanie się w lesie na krótki odpoczynek podczas jazdy, grilowanie w ogródku w więcej niż trzy osoby, pobyt na działce. wszystkie te przewinienia są wydumane, niczego nie wnoszą jeżeli chodzi o rozwój tzw "pandemii", a służą wyłącznie nabijaniu kasy rządowi i gnojeniu wszystkich obywateli. Nie za taką Polskę umierali nasi bohaterowie, nie o taką Polskę walczyła Solidarność. Nie możemy biernie oczekiwać na upadek naszych z trudem zbudowanych przedsiębiorstw, na chwilę kiedy z powodu kryzysu spowodowanego przez PiS i Morawieckiego stracicie swoje źródła utrzymania! Walczmy wszyscy!!!Musimy się przeciwstawić propagandzie i i faszyzmowi epidemicznemu! Nie było Bergamo i niema żadnej epidemii we Włoszech! Liczba zgonów we Włoszech w 2017, 2018 ,2019 roku wynosiła ok 1300 osób dziennie. w roku obecnym dzienna liczba zgonów to również 1300 osób miesiecznie zatem niema pandemii, jest nieprawdopodobny zamordyzm zastosowany na własnym społeczeństwie. Musimy się stowarzyszyć i musimy walczyć! Na początek nie przyjmujcie zadnych mandatów za wyjście bo nakładanie ich jest nielegalne. Mówi o tym stosowny artykuł Polskiej Konstytucji. Kto ma pod ręką może wyłuska ten zapis w odpowiedzi poniżej. Rzecznik Praw Obywatelskich AdamBodnar również wypowiedział się , że działanie takie jest bezprawne, a policjant niema prawa oceniać czy powód twojego pobytu na ulicy jest zasadny czy nie!!!!!! NIE PRZYJMUJCIE MANDATÓW!!! Niech do sądów trafią miliony pozwów za ten czyn. Wyjdźmy na ulicę! Informujmy znajomych! BUNTUJMY SIĘ DOPÓKI OBŁĄKANA WŁADZA JESZCZE WSZYSTKIEGO I KAŻDEGO NIE ZNISZCZYŁA!!!! Mobilizujmy wszystkie siły do sprzeciwu zanim nie jest za późno!!!!!OPÓR!!!!BUNT!!!POWSTANIE!!!!!
moher2020.04.7 6:48
to na kogo będziesz głosować? czy warto oddać głos na innych?
Wyższość wieprzowiny nad 5G! 2020.04.6 12:54
Jakie to szczęście, że Polska jest producentem żywności, nie tylko na własne potrzeby. Ta wyśmiewana przez wszystkie "wannabe europejskie" mendy z kołchozów i czworaków Polska już teraz z głodu nie padnie. Chiny padną, Niemcy padną, etc.
wicek2020.04.6 11:32
Dokładnie tak myślałem, że się stanie. Ruszy robotyzacja i automatyzacja, bo to droga do zmniejszenia kosztów produkcji. Ale generalnie będzie odwrót z Chin. Będą też wprowadzane cła na chińskie produkty i vice versa.
rebeliant2020.04.6 11:12
To może tak: niech ci od pracy zdalnej idą w jedną stronę i niech żyją na własny rachunek, a ci co wykonują pracę bezpośrednią w drugą stronę i niech też żyją na rachunek odizolowany od pracowników zdalnych.
ladychapel2020.04.6 10:42
Premier: "Odtworzymy produkcję maseczek, a z czasem bardziej zaawansowanych środków ochrony." A tymczasem jak wynika z informacji Rzeczpospolitej, zimą Agencja Rezerw Materiałowych sprzedała ponad 62 tys. masek ochronnych. Zrobiła to, wiedząc już o epidemii koronawirusa w Chinach.
Marek212020.04.6 10:44
Miał węglowy był o wiele ważniejszy. Chorzy nie przyjadą do Warszawy i nie będą palić opon. Warto było.
Dam2020.04.6 10:55
Wystarczy kazać tym wszystkim fabrykom samochodów elektrycznych kazać tymczasowo zajmować się maseczkami. A nie, czekaj...
LCF6662020.04.6 11:01
Nasze fabryki samochodów elektrycznych zajęte są produkcja respiratorów.
edward2020.04.6 11:42
To były stare maski przeciwchemiczne z dokręcanym pochłaniaczem nieprzydatne w szpitalach. Wojskowe.
ladychapel2020.04.6 10:42
PiSiory nie znajo takiego słowa
Dam2020.04.6 10:54
Mówisz, że pieniądze nie biorą się od rządu? To skąd? /s
Marek212020.04.6 10:36
Za pierwszym razem na pewno nie. Chyba żeby kolejne odmiany wirusa wracały co kilka lat dezorganizując dostay z Azji. Wtedy może w jakimś stopniu będzie się opłacało zbudować od nowa fabryki w Europie i Ameryce Północnej.