27.09.18, 10:13Zdj.K.W Kornela Morawieckiego, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Kornel Morawiecki: 'Fort Trump'? To szykowanie nas do wojny!

Marszałek Senior, prywatnie ojciec premiera, Kornel Morawiecki w kwestii Rosji ma zupełnie inne poglądy niż polski rząd. Lider Wolnych i Solidarnych po raz kolejny dał temu wyraz. W wywiadzie dla RFM FM Kornel Morawiecki skrytykował pomysł "Fortu Trump", czyli stałych baz wojsk USA w Polsce. 

Zdaniem Marszałka Seniora ta propozycja to "szykowanie nas do wojny".

"Patrzę z pewną rezerwą na tę inicjatywę polsko-amerykańską. Ja wolałbym żebyśmy polskie pieniądze wydawali na polska armię, polskich żołnierzy, niż na amerykańskich"-stwierdził gość Roberta Mazurka. 

Przewodniczący koła Wolni i Solidarni zwrócił uwagę, że "była klauzula, że wojska NATO nie będą się przesuwać na tereny dawnych byłych państw Układu Warszawskiego". W ocenie Kornela Morawieckiego, "każde łamanie praw międzynarodowych jest bardzo ryzykowne". Prowadzący odpowiedział, że przecież Rosjanie "po wielokroć od tego czasu zdążyli złamać swoje umowy z nami". Zdaniem Marszałka Seniora, stało się tak tylko jeden raz, czyli podczas aneksji Krymu. Jednocześnie Morawiecki podkreślił, że po stronie Rosji nie widzi specjalnie agresywnej polityki. 

"Przecież na Donbas najpierw Kijów puścił czołgi, samoloty i armaty"- stwierdził gość RMF FM. 

"Ale wcześniej myśmy bombardując Belgrad doprowadzili do oderwania Kosowa od Serbii i myśmy zaczęli łamać prawo międzynarodowe w tym sensie, że ten zachodni świat"-stwierdził ojciec premiera RP. Pytany o stałe bazy wojsk USA w Polsce, lider Wolnych i Solidarnych odpowiedział, że nie widzi takiej potrzeby. 

"My się starajmy poprawić stosunki z Rosją, starajmy się nasycić ten cały układ polityki wschodniej jakąś taką pozytywną treścią, nie szukajmy zwady tutaj"-ocenił polityk. Marszałek Senior kolejny raz wyraził swoje oburzenie tym, że "polskie elity, polskie media, polski rząd nastawia Polaków przeciwko Rosjanom". Morawiecki zwrócił jednak uwagę, że w drugą stronę działa to tak samo i również rosyjskie władze, media i elity nastawiają swój naród przeciwko Polakom. 

"Przecież to jest coś niesamowicie szkodliwego dla obu tych naszych narodów"- stwierdził gość RMF FM. 

Choć doświadczenie i autorytet Kornela Morawieckiego w wielu kwestiach są cenne, to wypowiedzi na temat Rosji wydają się dość niepokojące i z całą pewnością nie działają na korzyść rządu Zjednoczonej Prawicy, na którego czele stoi syn Marszałka Seniora. 

yenn/RMF FM, Fronda.pl