20.05.17, 13:50

Korea Północna znów oskarża o zamach na Kim Dzong Una

Korea Północna upubliczniła na jednym z propagandowych portali internetowych nagranie, które ma uwiarygodnić - zdaniem Pjongjangu - wcześniejsze informacje o spisku na życie Kim Dzong Una. Na początku maja władze w Pjongjangu poinformowały o udaremnieniu zamachu na życie przywódcy Korei Północnej.

Na propagandowym portalu umieszczono nagranie z wypowiedzią mężczyzny identyfikowanego jako Kim Song Il, który opowiada o przygotowaniach do zamachu na życie Kim Dzong Una. 5 maja Korea Północna ogłosiła, że udaremniono próbę ataku na przywódcę tego kraju. Zamach miał być zorganizowany z inspiracji południowokoreańskich służb specjalnych oraz CIA. W upublicznionym dziś nagraniu mężczyzna opowiada o spotkaniach z agentami południowokoreańskiego wywiadu, którzy mieli go poinstruować jak umieścić toksyczną substancję w urządzeniu klimatyzacyjnym.

Według Korei Północnej zamach na życie Kim Dzong Una z wykorzystaniem broni biochemicznej miał zostać przeprowadzony podczas parady wojskowej w Pjongjangu, która miała miejsce w połowie kwietnia tego roku. Tymczasem to Korea Północna podejrzewana jest o zorganizowanie zamachu na życie przyrodniego brata Kim Dzong Una, Kim Dzong Nama. Mężczyzna został zaatakowany gazem bojowym w lutym tego roku na lotnisku w Kuala Lumpur.

krp/IAR, Fronda.pl