Dialog

Kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Raday do spraw Kultury, poinformował iż  Watykan w 2013 r., podobnie jak inne państwa, otworzy pawilon na Biennale w Wenecji. Co robi Watykan na kontrowersyjnym Biennale? Watykan tam „dialoguje”. Udział w tej imprezie stanowi część z prób jakie są czynione, aby rozpocząć dialog ze współczesnymi artystami. „Trzeba  wspólnie zastanowić się nad pytaniami, które są równocześnie i religijne jak ludzkie."

Biennale

Biennale w Wenecji jest najpoważniejszym na świecie międzynarodowym pokazem sztuki współczesnej. Jego zakres jest rozległy, od filmu, przez architekturę i sztuki piękne. http://www.labiennale.org/en/Home.html Tematyka podejmowana tam przez artystów, jak i sposób ich wyrazu, jest nieraz kontrowersyjny, a może i bulwersujący, lub wręcz skandalizujący. To nic. Watykan mieć będzie tam jeden z 88 pawilonów organizowanych przez różne państwa i wyznaczono mu miejsce obok pawilonu Argentyny, z której pochodzi Ojciec Święty Franciszek. Kuratorem pawilonu watykańskiego na Biennale w Wenecji jest Antonio Paolucci, dyrektor Muzeów Watykańskich.  Kosztowny udział w Biennale został opłacony przez sponsorów.  Wystawa czynna będzie od 1 czerwca do 24 listopada.

Kościelność

Czy w Pawilonie będzie sztuka kościelna? Nic z tych rzeczy! "W pawilonie nie przedstawimy sztuki przeznaczonej do liturgii i przestrzeni sakralnej - to nie jest nasze zadanie". Dalej kardynał wyjaśnia: "Chcemy odbudować relacje między sztuką i wiarą, relacje, o których wiemy, że jakby przeszły przez rozwód, chociaż nie wszystkie kontakty zostały odcięte. Przez dziesiątki lat "sztuka podążała swoją drogą, spoglądając na religię jedynie raz na jakiś czas, często krytycznie lub nawet bluźnierczo. Zatem "Watykan zdecydował się rozpocząć nową relację z artystami”.

Twórczość

Artyści odniosą  się do Księgi Rodzaju, której tematyka prowokuje do rozmyślań na tematy tworzenia, niszczenia i odrodzenia. "Nie chcemy jedynie przechodzić obok artystów zamawiając coś u nich: "Zróbcie nam trzy krzyże w trzech różnych stylach", lecz chcemy rozpocząć z nimi dialog o Słowie Bożym.  Na etapie przygotowawczym do wystawy, w przestrzeniach Watykanu tworzyli różni artyści, dający swoje propozycje rozwiązań. W końcu zdecydowano się na pomysły Studio Azzuro, włoskiej grupy multimedialnej, która zorganizuje interaktywną instalację wideo dotyczącą tematu "tworzenia". Swoje prace dotyczące „stworzenia" lub „zniszczenia” zaprezentują tam też: fotograf Josef Koudelka i malarz Lawrence Carroll. Artyści ci nie są obywatelami Watykanu, fotograf jest Czechem, a malarz, obecnie mieszkający w USA, urodził się w Australii. Pokazane będą też prace Tano Festa, włoskiego malarza odnoszącego się w swojej twórczości do dzieł Michała Anioła. Kardynał Ravasi powiedział, że prace nie mają w sposób czytelny religijnego wyrazu, lecz są dyskretnie „katechetyczne” w "cytowaniu Znaków", szczególnie w odniesieniu do Księgi Rodzaju.

MP/catholicnews.com