Staniemy w obronie Ukraińców!”. Kongresmeni USA – zarówno Demokraci, jak i Republikanie – wydali ostre oświadczenie przeciwko Putinowi, ostrzegając gospodarza Kremla o poważnych konsekwencjach dla niego i Rosji w przypadku inwazji na Ukrainę, donosi Voice of America.

Republikański kongresmen Brian Fitzpatrick powiedział, że Biały Dom musi honorować swoje zobowiązania wobec Kijowa i zrobić wszystko, co w jego mocy, aby w razie potrzeby pomóc Ukrainie.

„Ostrzegam Władimira Putina i zwolenników jego reżimu: jeśli myślicie, że są wszystkie warunki do uderzenia na Ukrainę, to głęboko się mylicie. Bo staniemy w obronie Ukraińców. Rozumiemy przecież, że jeśli Ukraina upadnie, wywoła to efekt domina w całym regionie. Na to nie chcemy pozwolić” – uważa Brian Kevin Fitzpatrick, Kongresmen, członek Partii Republikańskiej.

Według kongresmana Stany Zjednoczone powinny zjednoczyć sojuszników w Europie i sprawić, by zrozumieli, że Ukraina i Unia Europejska mają teraz wspólne zagrożenie – a to zagrożenie ze strony Rosji.

„Nie jest tajemnicą, że Władimir Putin uważa upadek ZSRR za kolosalny błąd. Myślę, że próbuje to zmienić i odbudować Związek Radziecki, w tym Ukrainę, Białoruś i kraje bałtyckie”powiedział Fitzpatrick.

„Ukraina jest niepodległym, niezależnym państwem i takim powinna pozostać. Musimy zrobić coś więcej niż tylko to powiedzieć – musimy wesprzeć to działaniem, w tym wysłaniem naszego wojska, wysłaniem sprzętu i wysłaniem jednoznacznego i ostrego komunikatu do Władimira Putina, że Stany Zjednoczone staną w obronie naszych przyjaciół na Ukrainie. To jedyny język, który rozumie Putin. Uprzejmość tu nie działa” – dodał Fitzpatrick.

Brian Fitzpatrick uważa, że oprócz dodatkowej broni Stany Zjednoczone powinny wysłać wojska na Ukrainę, a także zintensyfikować wymianę danych wywiadowczych.

Z kolei demokratyczna kongresmen Marcy Kaptur, współprzewodnicząca grupy poparcia dla Ukrainy w Kongresie też wystosowała ostre oświadczenie o wywrotowej polityce Putina na Ukrainie i granicy polsko-białoruskiej.

„Rosja gromadzi dziesiątki tysięcy żołnierzy i sprzętu w pobliżu granicy z Ukrainą, dokąd już wtargnęła i zabiła ponad 13 tys. osób, zagrażając bezpieczeństwu globalnemu. Teraz Białoruś, przy wsparciu Rosji, pracuje nad podważeniem Unii Europejskiej, inscenizując kryzys migracyjny na granicy z Polską, której podejścia są patrolowane przez […] wojska rosyjskie” – stwierdziła Marcia Carolyn „Marcy” Kaptur, Kongreswoman, członek Partii Demokratycznej.

Kongres jest gotów zaproponować administracji Bidena różne scenariusze reakcji USA na wypadek, gdyby Rosja zdecydowała się na zakrojoną na szeroką skalę agresję na Ukrainę. Kongresmeni wezwali Biały Dom do podjęcia zdecydowanych działań.

„Administracja Bidena musi współpracować z sojusznikami, aby zademonstrować Putinowi, że dalsze działania mające na celu destabilizację bezpieczeństwa Europy doprowadzą do druzgocących konsekwencji dla rosyjskiej gospodarki i jej dalszej izolacji od cywilizowanego świata” – oświadczył Mark Robert Warner, Senator, przewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu, członek Partii Demokratycznej.

Wcześniej grupa republikańskich kongresmenów zwróciła się do sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena z listem otwartym, w którym wezwała do zwiększenia pomocy dla Ukrainy, w tym natychmiastowej dostawy nowej broni śmiercionośnej i systemów obrony przeciwlotniczej.

Jagiellonia.org