Komunia dla rozwodników w nowych związkach? Papież mówi NIE - zdjęcie
24.09.15, 19:03

Komunia dla rozwodników w nowych związkach? Papież mówi NIE

11

<<< OTO NAJSKUTECZNIEJSZA OCHRONA PRZED ZŁEM - ZOBACZ! >>>

Od bez mała już dwóch lat trwa w Kościele ożywiona dyskusja na temat aktywnych seksualnie rozwodników w nowych związkach. Jak do tej pory najwięcej uwagi przyciągało stanowisko papieża Franciszka, które wydawało się nie być jasne. Franciszek w znanych w mediach wypowiedziach nigdy nie powiedział pomysłowi dopuszczenia tych osób do sakramentów ani "tak", ani "nie". 

Okazuje się jednak, że Franciszek mówił o sprawie bardzo jednoznacznie już...w 2013 roku. Propozycję dopuszczenia takich osób do Komunii świętej po prostu wyśmiał, stawiając ją w wyraźnie krytycznych słowach obok takich wymysłów, jak wyświęcanie zakonnic na księży. Nie wiedzieć czemu, wypowiedź, w której padają te słowa, została ocenzurowana przez służby prasowe Watykanu i w zasadzie nie przebiła się do publicznej wiadomości...

A oto film, na którym Ojciec Święty zajmuje bardzo wyraźne stanowisko w tej sprawie. Na sprawę zwrócił uwagę portal Breviarium.blogspot.com, przytaczając też polskie tłumaczenie słów papieża. Rzecz zaczyna się od 25 minuty:

Co mówi papież? Oto, co podał Watykan, relacjonując to spotkanie z biskupami Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej:

"Propozycja gnostycka. Ma pewien wiązek z pokusą wcześniejszą. Zwykle występuje w grupach e1itarnych jako propozycja wyższej duchowości, dosyć odcieleśnionej, prowadząc do postaw duszpasterskich typu „quaestiones disputatae” [kwestie dyskutowane]. Było to pierwsze wypaczenie wspólnoty pierwszych chrześcijan, a pojawia się ponownie w historii Kościoła w nowych i zmienionych wersjach. Powszechnie nazywa się ich „katolikami oświeconymi” (jako że są obecnie spadkobiercami kultury oświeceniowej)".

Sęk w tym, że na tym  nie koniec! Papież rozwija ten temat, o czym służby praosowe Watykanu już milczą. A oto, co powiedział dalej Franciszek:

To ciekawe, że wraz z rozpoczęciem mego pontyfikatu dostałem listy od tego typu wiernych katolików, które zawierały gratulacje a poniżej żądania skierowane do mnie, bo to jest ponoć jedyna droga do unowocześnienia Kościoła, a tak wogóle to już najwyższy czas na to, abym zniósł celibat, aby zakonnice można było wyświęcać na księży (słychać głośny śmiech obecnych na sali biskupów), serio! Aby ponownie zaślubieni rozwodnicy mogli przyjmować Komunię świętą... To tylko mały przykład tego typu myślenia, tej hermeneutyki 

Widać stąd więc jasno: postulat dopuszczenia aktywnych seksualnie rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej papież Franciszek uważa po prostu za całkowity absurd! A wobec tego wszystkie obawy katolików o to, że papież mógłby zaproponować odejście od wiary, nie mają żadnej podstawy.

kad

Komentarze (11):

anonim2015.09.24 19:26
To było 2 lata temu. A jak jest teraz?
anonim2015.09.24 19:29
Do autora: Najlepszym dowodem czego chce Bergoglio jest lista zaproszonych przez niego OSOBIŚCIE uczestników Synodu. Począwszy od Kaspera. Ale zobaczymy, jeszcze tylko miesiąc i będziemy znać jego prawdziwe oblicze.
anonim2015.09.24 19:44
Skoro rozwód kościelny nazywany dla zachowania pozorów procesem o stwierdzenie nieważności małżeństwa można przeprowadzić jednoinstancyjnie w ciągu 45 dni - to - kochani- tyle gorliwy katolik aktywny seksualnie i żyjący w powtórnym związku może w końcu poczekać. Zakaz komunii dla rozwodników oznaczać może 45-ciodniową kwarantannę, i to tylko dla tych pobożniejszych. Bo są przecież wśród nich tacy, co się meldują w kościele parę razy w roku - dla draki albo dla niepoznaki. Ci domagają się komunii z przyczyn światopoglądowych - żyją w końcu w demokracji, gdzie wszyscy ludzie są równi i znają swoje prawa.
anonim2015.09.24 19:58
mikolodz -zdaje się, że się zapędzasz. JE kard. Kasper i jego modernistyczna świta pogadają sobie. Ale co z tego wyniknie? Papież decyduje. Tylko papież. Zaprosił ich na synod, Kasper i wielu innych Niemców to jednak wielkie postaci, uczone głowy. Warto im dać szansę. Ale gdy będą mówić herezję, papież oddzieli ziarno od plew, to, w czym zwodzi ich diabeł, trafi w ogień. Jeśli zechce, z Bożą łaską papież wypowie się nieomylnie. A czy nie wypowiedział się tak już w tej sprawie Jan Paweł II? Zresztą, zobacz! Kogo uczynił prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów? Kogo pozostawił na czele Kongregacji Nauki Wiary? Oto, co za ludzie: kard. Robert Sarah, kard. Gerhard Müller. Tego życzy sobie papież. Kim jest przy nich kardynał Kasper? Nikim, uczonym tylko! Kim jest kardynał Marx? Królem tylko w Niemczech. Tam, gdzie władza jest największa, Franciszek zostawił ludzi, którzy twardo idą za nauką Chrystusa. Oto, czego chce papież - i film, który widzisz na tej stronie, tylko to potwierdza. Nie bój się, Chrystus nie opuścił swojego Kościoła, bo czym byłby Kościół, gdyby go opuścił?
anonim2015.09.24 20:43
Oby to była prawda.
anonim2015.09.24 21:08
...wyszystko cacy...ale w tym lakonicznym stwierdzeniu Franciszek przecież nie wspominał o tych przypadkach rozwodników, którzy odbędą specjalną pokutę i długą ekspiację....zanim znowu popadną w grzech, w który już po ekspiacji będzie im wolno popadać nie będąc jednocześnie wykluczonymi z możliwości przyjmowania Komunii św. ....więc z pewnością to nie o tych przypadkach wspominał Franciszek...
anonim2015.09.24 21:52
Jasne że sytuacja "aby ponownie zaślubieni rozwodnicy mogli przyjmować Komunię świętą" jest w KK niemożliwa... ale dlatego że w KK ani rozwody ani siłą rzeczy ponowne zaślubiny rozwodników nie istnieją. Ponowne zaślubiny są możliwe jeśli zostało stwierdzone że poprzednie małżeństwo zawarte było w sposób nieważny ale przecież wówczas nie ma żadnych przeszkód dotyczących przystępowania do Komunii Świętej.
anonim2015.09.25 1:26
No przecież że nie będzie Komunii Świętej dla rozwodników. Ten problem ma zostać rozwiązany niedawnym motu proprio, które de facto eliminuje nierozerwalność małżeństwa, i w związku z tym również eliminuje samych rozwodników jako specjalną kategorię. Tylko... czy to powód do radości dla katolików?
anonim2015.09.25 8:02
Tak???? Ciekawe, to dlaczego dopuścił Kaspera do głosu i wywołał tyle zamioeszania milcząc na pierwszej sesji synodu w ubiegłym roku? Ja nie mam złudzeń - z Kasperem grają w tę samą trąbę!
anonim2015.09.25 12:54
Gdyby człowiek panował rozumem, którym obdarował go Pan Bóg, nad tym co ma między nogami wówczas odbiłby się w nim piękny obraz Stwórcy. Niestety tzw. "prawdziwym" mężczyznom wydaje się, że są męscy, kiedy mają kolejną "zdobycz" na koncie zaś kobiety chcą być bardziej męskie niż owi mężczyźni. Zupełne pomieszanie tożsamości. Jak chcesz panować nad światem, który Bóg złożył w twoje ręce byś go stwarzał człowieku, skoro nie masz woli i siły by panować nad własnym ciałem? Bez Boga to nie możliwe! Kościół jest cudownym ciemnogrodem a papież Franciszek cudownym znakiem!
anonim2015.09.25 13:14
@Ninainsky +++