Komorowski nie chce cisnąć USA ws. wypowiedzi  szefa FBI - zdjęcie
20.04.15, 07:46Bronisław Komorowski (fotmedia)

Komorowski nie chce cisnąć USA ws. wypowiedzi szefa FBI

6

Szef FBI James Comey oskarżył o współudział w Holokauście „morderców z Niemiec, Polski i Węgier”. Zapytany o słowa Comeya w wywiadzie prowadzonym przez Piotra Kraśkę Bronisław Komorowski dał do zrozumienia, że nie będzie podejmował głośnej interwencji w tej sprawie.

- Dajmy szansę Stanom Zjednoczonym, żeby wytłumaczyły się z tej sytuacji. Liczymy na autorefleksję szefa FBI albo innych czynników państwowych – powiedział prezydent Rzeczpospolitej. Dodał, że w przeszłości podjął interwencję, kiedy źle wyraził się o Polakach Barack Obama.

- To była szczególna sytuacja, że prezydent USA chcąc uhonorować Polaka [Jana Karskiego- red.] jednocześnie użył sformułowania, które ni było dla nas do zaakceptowania. Napisałem list Baracka Obamy, bardzo grzecznie odpowiedział (..) Trzeba dać szansę Stanom Zjednoczonym, aby znalazły odpowiednie wyjście. Można liczyć na autorefleksje tego dyrektora albo jakieś zachowanie innych czynników państwowych. W USA istnieje silne przeświadczenie , że Polakom należy się dobra pamięć i należy o tę pamięć zabiegać. W Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie jest bardzo wiele elementów dla nas korzystnych, są oczywiście i bardzo smutne dla nas fragmenty, jak pogrom kielecki czy inne – stwierdził Komorowski.

W dalszej części wywiadu Komorowski skrytykował Jarosława Kaczyńskiego za to, że śpiewa „Ojczyznę wolą racz nam wrócić, Panie”. Dodał, że postępuje „brutalizacja kampanii wyborczej”.

- Kampania ma to do siebie, że może czynić Polskę trochę lepszą, albo trochę gorszą – zauważył Komorowski.

KJ/vod.tvp.pl

Komentarze (6):

anonim2015.04.20 8:11
mamy premierke, ktora dyma do piwnicy i chowa sie za piecem i mamy dupka, ktory chowie sie za stanowiskiem prezydenta .
anonim2015.04.20 8:12
Komorowski o Jedwabnym: "Naród ofiar musiał uznać tę niełatwą prawdę,że bywał także sprawcą".Te słowa prezydent wypowiedział już prawie 4 lata temu,więc Amerykanie(i nie tylko) z pewnością mieli dużo czasu na refleksję.Skąd zatem to zdziwienie ?
anonim2015.04.20 8:36
TFU!!!
anonim2015.04.20 10:09
@kawosz Jaki rozum, taka gadka...
anonim2015.04.20 10:17
Komorowski niech lepiej milczy bo jak otwiera usta to wiadomo że zawsze pieprznie coś durnego
anonim2015.04.20 13:18
Podziwiam zachwalaczy urzędującego prezydenta. Kojarzą mi się, ze swatami (a szczególnie z jednym) ze świetnego, starego żydowskiego dowcipu: Dwaj zawodowi swaci, zamieszkali w galicyjskim miasteczku, postanowili – dla uniknięcia konkurencji – zawrzeć spółkę. Ponieważ jeden z nich był mądrzejszy i bardziej elokwentny, a drugi głupszy i mniej wygadany, postanowili, że pierwszy będzie proponował kandydatki i kandydatów do stanu małżeńskiego wymieniając ich zalety, a drugi zaś będzie wyrażał się o nich w superlatywach. Przychodzą więc do młodego człowieka i swatają mu pannę. Pierwszy zaczyna: - Ojciec panny pochodzi z arystokracji. Drugi uzupełnia: - Co znaczy arystokracja? On się wywodzi od samego Majmonidesa. - I jest bogaczem. - Co znaczy bogacz? Rotszyld, jak Boga kocham! - A panna jest piękna. - Co znaczy piękna? Wenus! - I mądra… - Co znaczy mądra? Arystoteles! - Ma tylko niewielką wadę… - Jaką wadę? – pyta zaniepokojony młodzieniec. - Ona ma taki mały, malutki, maciupeńki garbik… Wspólnik mu przerywa: - Co znaczy garbik? Garb jak ta góra Synaj!