Komorowski broni WSI: "Hańbą i zbrodnią było zniszczenie wywiadu" - zdjęcie
25.03.15, 10:57Bronisław Komorowski (fot. Wojciech Grzędziński, CC BY-SA 3.0 pl, wikipedia)

Komorowski broni WSI: "Hańbą i zbrodnią było zniszczenie wywiadu"

9

W wywiadzie dla Moniki Olejnik mówił: „WSI, jak każda służba, może mieć różne mankamenty, ale to był polski wywiad i kontrwywiad wojskowy. Hańbą było i zbrodnią zniszczenie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, co PiS zrobił działaniami ustawowymi”

Ocenił, że miał rację, gdy jako jedyny poseł Platformy Obywatelskiej głosował przeciwko likwidacji WSI. Pytany o kontakty z WSI, Bronisław Komorowski stwierdził, że WSI to był polski wywiad i kontrwywiad wojskowy.

„Miałem odwagę, bo w takich sprawach trzeba się zachowywać pryncypialnie” – stwierdził Komorowski w audycji.

Prezydent nie odpowiedział jednak na pytanie, czy czytał aneks do raportu z likwidacji WSI.

Jest tajnym dokumentem, więc nie będziemy o tym rozmawiali – zastrzegł. – Ale czy pan czytał? – zapytała Olejnik. – To też objęte jest tajemnicą. Ale może się pani domyślić – odpowiedział Komorowski.

„Gość Radia ZET” dodał, że jego związki z WSI ograniczały się do tego, że WSI podlegało mu jako ministrowi obrony narodowej. – Tak samo podlegało wielu innym ministrom, nawet Antoniemu Macierewiczowi. Różnica polega na tym, że on WSI zniszczył. To jest według mnie hańbą – powtórzył prezydent.

„Ci panowie wymyślają bzdury. Zdjęcie było zrobione podczas premiery filmu, kiedy reżyser przedstawiał mi sponsorów tego filmu” – mówił Komorowski na temat zdjęcia, na którym stoi obok dwóch byłych funkcjonariuszy WSI, w tym Piotra P.

Komorowski odpowiedział jeszcze zanim prowadząca skończyła pytanie: „Nie, w ogóle nie znałem pana Polaszczyka”.

Prezydent został zapytany również  na temat dotyczący kwestii wprowadzenia w Polsce euro, jak odbiłoby się na poziomie życia Polaków. Skrytykował pomysł Andrzeja Dudy: – To dosyć oryginalne, że w ten sposób wypowiada się człowiek, który zarabia w euro.

– Zapowiedziałem odsunięcie debaty o euro na czas po wyborach parlamentarnych, bo szkoda bić pianę. Nie ma możliwości wejścia do strefy euro, dopóki Polska nie spełni kryteriów – stwierdził Komorowski. Dodał, że „to, czy wejdziemy do strefy euro zależy od decyzji przyszłego parlamentu.

Mamy nieodparte wrażenie, że Komorowski zachowuje się tak, jakby kandydował na urząd prezydenta po raz pierwszy, a rządy PO nie trwały prawie ośmiu lat.

KZ/Radiozet


Komentarze (9):

anonim2015.03.25 11:14
Przypomnijmy Lech Kaczyński wniósł projekt ustawy o skokach, który wpłynął do Sejmu w dniu 21 kwietnia 2008 r. W art. 106 projektu wskazano, że „Komisja Nadzoru Państwowego sprawuje nadzór nad kasami oraz Kasą Krajową (…) pod względem zgodności ich działalności z przepisami prawa i zachowania stabilności finansowej kas oraz realizacji przez Kasę Krajową ustawowych zadań zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonych w kasach oszczędności ich członków oraz stabilności finansowej kas.”. Rządząca koalicja PO-PSL, już w pierwszym czytaniu, w dniu 25 lipca 2008 r., projekt odrzuciła. ... ceterum censeo PO należy zdelegalizować jako organizację przestępczą
anonim2015.03.25 11:28
Czy także hańbą i zbrodnią było zlikwidowanie Służby Bezpieczeństwa ,Zmotoryzowanych Oddziałów Milicji Obywatelskiej , Ochotniczych Rezerw Milicji Obywatelskiej , może tak jak w roku 1980 ludzie (c)honoru chroniliby przed agresją ze wschodu . Nawet obrona terytorialna nie byłaby potrzebna ,takie obywatelskie pospolite ruszenie .
anonim2015.03.25 11:31
Hańbą jest to, że ten cymbał jest tytułowany prezydentem zamiast odsiadywać wyrok z kumplami z WSI...
anonim2015.03.25 11:32
SUPER Fajny Prezydent III RP. Pod koniec PRL, 60 tys. teczek agentury Wojskowych Służb Wewnętrznych (poprzedniczki WSI) w postaci mikrofilmów zostało wysłanych do Moskwy. Oryginały zostały zniszczone i jak można wierzyć oficerom WSI i ich obrońcy prezydentowi Komorowskiemu.
anonim2015.03.25 11:50
WSI zlikwidowac , nikt nie buduje czegos na tak chwiejnym fundamencie klamstwa, intryg, rowniez ich kolesi odsunac od wszystkiego co ma wspolnego z wywiadem. Kazdy z nich powinien byc spalony do konca zycia, niech sprzedaja swoje stare informacje aby zyc, bo i tak nie robia nic innego.
anonim2015.03.25 11:54
A tak marudząc ,to tak profesjonalna służba jak WSI ,co to tylu szpiegów z krainy deszczowców przewerbowała ,że ani Łubianka ,ani Pentagon nie jest dla niej problemem .
anonim2015.03.25 13:21
Hańtbą jest to, że tę ekspozyturę KGB/FSB na Polskę zlikwidowano dopiero w 2006 r, a nie w 1989!
anonim2015.03.25 15:32
za prezydenta mamy śmiecia.
anonim2015.03.26 3:42
"WSI była, tak jak każda służba może mieć różne mankamenty, ale to był polski wywiad i kontrwywiad wojskowy i hańbą było i zbrodnią było zniszczenie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego" On głupa rżnie, czy o drogę pyta? Jedną z czołowych postaci w WSI, był niejaki Aleksander Makowski. Do Wydziału XI, który zajmował się rozpracowaniem “Solidarności”, Makowski trafił z własnej woli na początku lat 80. Makowski nadzorował prace niezwykle groźnych agentów – małżeństwa Jolanty i Andrzeja Gontarczyków*. W 1982 r., według oficjalnej wersji, dostali się oni do RFN w ramach łączenia rodzin. Było to możliwe dzięki niemieckiemu pochodzeniu Jolanty (jej najbliższa rodzina w czasie II wojny światowej podpisała folkslistę). W rzeczywistości wyjechali do RFN na zlecenie wywiadu MSW – mieli dotrzeć do działającego w środowisku tamtejszej Polonii ks. Franciszka Blachnickiego, co udało im się w 1984 r., *** Makowski jako rezydent wywiadu pseudonim "IRT" w latach 1988-1990 zajmowal sie tez agentami ulokowanymi w Watykanie. *** W latach 80. Aleksander Makowski rozpracowywał także brukselskie biuro „Solidarności” oraz zajmował się przejmowaniem pomocy dla podziemia solidarnościowego – m.in. pieniędzy i urządzeń poligraficznych. *** Makowski jako jeden z nielicznych wysokich rangą funkcjonariuszy wywiadu PRL został w 1990 r. negatywnie zweryfikowany. Jako szeregowy funkcjonariusz SB, a później szef XI Wydziału I Departamentu prowadził i nadzorował działania wymierzone w opozycję demokratyczną, jednak najważniejszy powód jego negatywnej weryfikacji stanowiła praca w rezydenturze rzymskiej w latach 1988–1990, gdzie posługując się pseudonimem „IRT” prowadził agentów uplasowanych w najbliższym otoczeniu Jana Pawła II. --------------------------------------------------------------------- Małżeństwo Gontarczyków miałam wątpliwą przyjemność znać osobiście i potwierdzam dziennikarskie publikacje na ich temat. http://www.wprost.pl/ar/76871/Zabojcza-Panna/ http://gosc.pl/doc/792404.Dyrektor-Kariera-Pani *** Obecnie Makowski wypłynął i robi za "ałtoryteta", m.in. w Programie Moniki Olejnik (Kropka nad i) wypowiadał się na temat zagrożenia Polski ze strony międzynarodowego terroryzmu.