Komisja przyjęła kolejne poprawki do ustawy o SN - zdjęcie
29.11.17, 20:05

Komisja przyjęła kolejne poprawki do ustawy o SN

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła kolejne poprawki PiS do prezydenckiego projektu ustawy o SN m.in. dotyczące określenia właściwości nowych izb, które po zmianach mają powstać w SN: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej.
 
 
Ustawę o Sądzie Najwyższym komisja rozpoczęła rozpatrywać we wtorek wieczorem. Jak dotąd posłowie omówili już kikadziesiąt spośród 132 artykułów projektu prezydenckiego. Jeszcze przed południem parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości przedstawili 35 poprawek do projektu, a komisja zaakceptowała szybko część z nich. W ocenie prof. Małgorzaty Gersdorf, dotychczasowej prezes SN, poprawki są złe - tak samo zresztą jak cała prezydencka ustawa. Jej zdaniem tworzą dwa lub trzy osobne byty na miejsce SN.
 
W ocenie szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy poprawki zgłaszane przez PiS są drobne i nie wpłyną na całokształt ustaw. ,,Poprawki zgłoszone przez PiS często są drobne, dotyczą kwestii redakcyjnych. W sprawach fundamentalnych prezes Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda się porozumieli'' - powiedziała dziś Kempa.
 
,,Jesteśmy zdeterminowani, żeby ustawy o KRS i SN przyjąć w następnym tygodniu. Potem do prac nad nimi przystąpi Sejm. A potem prezydent, mam nadzieję, te ustawy podpisze'' - dodała.

mod/polskie radio, tvp info