Kombatanci apelują do prezydenta Krakowa ws. budowy pomnika Armii Krajowej ,,Wstęga Pamięci'' - zdjęcie
01.02.19, 08:25Fot. Lukas Plewnia via Flickr, CC BY-SA 2.0

Kombatanci apelują do prezydenta Krakowa ws. budowy pomnika Armii Krajowej ,,Wstęga Pamięci''

2

POKiN przeciw dalszym konsultacjom w sprawie „Wstęgi Pamięci”

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do prezydenta Krakowa, profesora Jacka Majchrowskiego, o nierealizowanie - jeżeli jest to możliwe z prawnego punktu widzenia - podjętej 30 stycznia przez Radę Miasta Krakowa uchwały o organizacji panelu obywatelskiego w sprawie budowy pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci”.

Nie mamy nic przeciwko takiej formie przeprowadzania konsultacji społecznych w ważnych kwestiach w przyszłości, ale pozwalamy sobie przypomnieć, że RMK dawno już uchwaliła budowę tego monumentu na bulwarze Czerwieńskim między Wawelem a Skałką.

Dziwi nas i smuci, że próbuje się po raz kolejny zablokować wzniesienie okazałego, godnego Krakowa pomnika ku czci wojska Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej.

Nasze Porozumienie od początku wspiera starania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Społecznego Komitet Budowy Pomnika, pod który wmurowany już został kamień węgielny, a pod nim złożone ziemie z miejsc walk AK z oboma okupantami.

Przedłużanie dyskusji, którą zakończyło w ubiegłym roku przyjęcie przez RMK uchwały o postawieniu tego monumentu oraz zabezpieczenie odpowiednich funduszy w gminnym budżecie traktujemy - niezależnie od intencji pomysłodawców panelu obywatelskiego - jako następną próbę zablokowania budowy „Wstęgi Pamięci”, czyli działanie wrogie wobec dożywających swych dni żołnierzy AK oraz ideałów jakim byli oni zawsze wierni.

Mamy nadzieję, że Pan Prezydent zechce wziąć pod uwagę powyższy apel i doprowadzi do wykonania wcześniejszych uchwał Rady Miasta Krakowa zanim na Wieczną Wartę odejdzie ostatni weteran Armii Krajowej.

Przypadająca 27 września 80. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego wydaje się być znakomitą okazją na uroczyste odsłonięcie „Wstęgi Pamięci” z udziałem Prezydenta RP, który przyjął honorowy patronat nad jego budową.

rzecznik POKiN

dr Jerzy Bukowski

 

Komentarze (2):

WawelskiMagazynOsobliwości2019.02.1 8:40
Już nie pomnik, statua, obelisk, tablica pamiątkowa, monument, figura. Naczelny MultiKombatant Polski Bukowski wymyślił "Wstęgę Pamięci". Pcha się bestia na Wawel, pcha nachalnie. Poczuł, że skoro między królów i wieszczów można było położyć Kaczyńskiego, to i taki OberPartyzant, UltraKombatant i pomikomaniak krakowski Bukowski spokojnie tam wejdzie nogami do przodu.
Vistula2019.02.1 14:35
Na Wawel AK nie tylko zasluzyla, ale dzieki AK Wawel jest polski i w Polsce. Dzisiaj jest szabes a ty trollujesz. Oj giwalt!