W poniedziałek, 1 kwietnia, mundurowi funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadzili kolejną akcję przeciwko przestępcom gospodarczym. Tym razem działania prowadzono jednocześnie w Polsce i w Niemczech. W naszym kraju przeszukano ponad 50 obiektów.i Zatrzymano 13 podejrzanych.. wśród nich był główny organizator nielegalnego biznesu. Polegał on na sprowadzaniu do Niemiec oleju smarowego, który w nielegalnej bazie paliw był uzdatniany i sprowadzany – jako już olej napędowy – do Polski. Oczywiście, na podstawie fałszywych dokumentów. O tym, co działo się dalej Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP, mówi tak: „Nielegalne paliwo mogło trafiać na stacje benzynowe, jak i do dużych firm transportowych na terenie całego kraju. Z ustaleń śledczych wynika, że tygodniowo z Niemiec sprowadzano kilkanaście wypełnionych nim cystern”.

Według wstępnych wyliczeń od 2017 roku w taki sposób przemycono około 30 milionów litrów nielegalnego paliwa. W efekcie Skarb Państwa stracił nie mniej niż 22,5 miliona złotych. Straty Niemców obliczono natomiast na blisko 13,7 milionów euro, czyli blisko 59 milionów złotych.

A wspomniany na wstępie organizator tego wszystkiego, po zatrzymaniu został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Gańsku. Tam  - jak mówił prokurator Maciej Załęski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku – „ogłoszono mu zarzuty dotyczące kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się popełnianiem przestępstw polegających na uszczupleniu zobowiązań podatkowych na terenie Polski i Niemiec, w związku ze zmianą przeznaczenia oleju opałowego i smarowego, poprzez nielegalne dodawanie substancji chemicznych oraz sprzedaż tego towaru jako oleju napędowego”. Następnie przestępca został tymczasowo aresztowany Dodajmy, ze zostanie on także oskarżony o "pranie" blisko dwóch milionów złotych oraz 145 tysięcy euro pochodzących z tego procederu. Tylko za to grozi mu do 10 lat więzienia. Będą też na pewno rekwizycje mienia. W końcu, cytowana już rzecznik CBŚP stwierdziła: „Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie oraz pieniądze o łącznej wartości ponad 380 tys. zł. Sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań”.

Na łamach Frondy piszemy już o którymś z rzędu sukcesie CBŚP.  Brawo! Oby tak dalej!

erl/onet