01.12.15, 10:46Fot. telewizjarepublika.pl

Kloc: PO planowała likwidację górnictwa!

Posłanka PiS Izabela Kloc przekonywała w studiu TV Republika, że węgiel to kluczowy surowiec dla polskiej gospodarki. Oceniła też, że sytuacja górnictwa po latach rządów PO jest bardzo zła.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości komentowała w rozmowie z Piotrem Goćkiem znaczenie trwającej w Paryżu konferenci klimatycznej COP21 oraz polskie stanowisko wobec rozwijania branży energetycznej.  

"Przed nami cele dalekosiężne w stosunku do tego co planowana PO (...) bo Platforma planowała likwidację górnictwa, my się na to nie zgadzamy" – mówiła Kloc. Jak tłumaczyła, "polska gospodarka musi być oparta na węglu", a porozumienie podpisane w Paryżu powinno uwzględniać uwarunkowania polskiej gospodarki.

"Po latach rządów, PO doprowadziła do tego, że dzisiaj trzeba odratować górnictwo od podstaw" – mówiła polityk PiS. Jak tłumaczyła, obecna sytuacja w niektórych kopalniach, czy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) pokazuje jak zdecydowanych zmian wymaga ta gałąź gospodarki. Kloc zapewniła, że nowy rząd i nowy minister energetyki Krzysztof Tchórzewski, dadzą sobie radę w tej sytuacji.

"Minister Tchórzewski odbiera nominację na ministra energetyki i mam nadzieję że da radę, tak jak dał radę w 2007 (kiedy objął stanowisko sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - red.)" – mówiła posłanka PiS.

"Dalsze losy górnictwa, dalsza restrukturyzacja to musi być rozwój (...) wierzę, że to będzie dobre dla polskiego górnictwa, dla ludzi, pracowników" – mówiła posłanka.

Odnosząc się do międzynarodowych zobowiązań związanych z redukcją emisji CO2, Kloc dodała też, że Polska dokonała bardzo dużo na tym polu, a teraz powinna skupić się głównie na wykorzystywaniu nowych technologi.

Komentarze

anonim2015.12.1 11:11
Wielka Brytania zlikwidowała (i likwidatorami nie byli wredni lewacy) - z perspektywy czasu widać, ze dobrze na tym wyszła... Może kiedyś zasoby wegla będzie można wykorzystać i taniej i lepiej...
anonim2015.12.1 11:22
Joanna gimme me hope, please... and don't give me this shit... As u know as well as I do, who is governing the Albion and the rest of the accident now.
anonim2015.12.1 11:32
Myślą że to tylko kwestia najbliższego czasu kiedy PIS i prezydent Duda spowodują wzrost cen węgla na rynkach światowych i polskie górnictwo stanie się opłacalne.
anonim2015.12.1 12:51
Jeśli się komuś opłaca niech kopie sobie węgiel nawet na głębokości 10km. Po "likwidacji" przemysłu stoczniowego zatrudnienie w tej branży wynosi obecnie 40tyś. (a było 30tyś) i sprzedajemy produkt na wyższych marżach jak niegdysiejsi spawacze kadłubów.
anonim2015.12.1 21:10
"PO planowała likwidację górnictwa!" - a PIS je będzie musiał zlikwidować, bo jest nierentowne i w dodatku bez żadnej przyszłości. Taka karma :-D
anonim2015.12.1 21:10
"PO planowała likwidację górnictwa!" - a PIS je będzie musiał zlikwidować, bo jest nierentowne i w dodatku bez żadnej przyszłości. Taka karma :-D
anonim2015.12.1 22:12
@altaar, przypominam ze kazdy 1000 zatrudnionych gornikow to sumujac okolo 5000 powiazanych z gornictwem innych stanowisk (z innych branz). Zatem gornictwo tak, pewnie trzeba bedzie kiedys zlikwidowac, ale nie tak gwaltownie i nie wprowadzajac rewolucji tak jak to sie dotychczas robilo "z dnia na dzien". Obecnie natomiast trzeba je wspierac, wiazac jest z przemyslem energetycznym, o ile o gospodarce panstwa myslimy holistycznie i na powaznie.