"Próbuje się z nich robić świeckich świętych, w celu zarządzania ludzkimi emocjami"- kogo ma na myśli doradca prezydenta Andrzeja Dudy i socjolog, prof. Andrzej Zybertowicz.

Prezydencki doradca gościł dziś w Polskim Radiu 24. Zybertowicz skomentował m.in. oskarżenia wobec Telewizji Publicznej o "szczucie" m.in. na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza czy lidera Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

W ocenie niektórych osób w Polsce (w tym żony tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, co Magdalena Adamowicz podkreślała w wywiadach dla TVN24 i Onet.pl) to właśnie Telewizja Polska ponosi odpowiedzialność za tragiczne wydarzenia podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. 

"Z Lecha Wałęsy, Jerzego Owsiaka i Pawła Adamowicza próbuje się robić świeckich świętych"- ocenił prezydencki doradca, który zarzucił częśći polskich mediów, że dopuszczają się świadomej manipulacji. Dlaczego?

"Gdy dziennikarze tych mediów, które opisywały poważne zarzuty korupcyjne wobec śp. prezydenta Gdańska, dzisiaj próbują zrobić z niego wzorcową postać życia publicznego III RP, to jest świadoma manipulacja"- stwierdził prof. Andrzej Zybertowicz. Jak dodał, podobną sytuację obserwujemy wokół założyciela WOŚP, Jerzego Owsiaka oraz byłego prezydenta RP, Lecha Wałęsy. Socjolog podkreślił, iż o byłym prezydencie wiemy, że "był płatnym donosicielem". 

"Tak samo świadomą manipulacją jest budowanie świeckiego świętego z Jerzego Owsiaka, który mówił, że tym wszystkim, którzy będą wypowiadali się na temat Wałęsy niezgodnie z jego poglądami, to może dać z bańki"- przypomniał gość Polskiego Radia 24. 

"Najlepszym dowodem na cyniczną manipulację emocjami jest porównywanie emocji na pogrzebie Pawła Adamowicza do tych po śmierci ks. Popiełuszki czy księżnej Diany. Mechanizm myślenia, jaka jest kalkulacja polityczna osób, które wiedzą, że PO miała powody, żeby nie popierać Pawła Adamowicza w wyborach samorządowych. Dzisiaj te same środowiska robią z niego wzorcowego samorządowca"- wskazał doradca prezydenta Andrzeja Dudy. 

Zdaniem Zybertowicza, jeżeli kiedyś znajdzie się socjolog historyczny, który zechce opisać schematy zarządzania wyobraźnią zbiorową III RP, "to w jednym szeregu będzie musiał zestawić ze sobą" właśnie trzy wymienione wcześniej postacie.

"Próbuje się z nich robić świeckich świętych, w celu zarządzania ludzkimi emocjami"- wskazał prof. Andrzej Zybertowicz. 

yenn/Polskie Radio 24, Fronda.pl