W poniedziałek po godzinie 15 w Luksemburgu rozpoczęło się posiedzenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

W ocenie Katarzyny Hermann, pełnomocniczki Komisji Europejskiej polskie władze naruszyły ten zakaz. Stanowisko Polski przedstawiał na posiedzeniu minister środowiska, prof. Jan Szyszko. 

Hermann zaprezentowała obrazy satelitarne oraz zdjęcia z Puszczy, przesłane Komisji przed przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Pełnomocniczka podkreśliła, że to jednoznaczny dowód naruszenia postanowienia wiceprezesa Trybunału. 

"Podporządkowaliśmy się całkowicie nakazowi wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i prowadzimy działania tylko tam, gdzie służą zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego"- podkreślił Jan Szyszko. Minister złożył również wniosek o uchylenie postanowienia wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE o zakazie wycinki w Puszczy, a także o oddalenie skargi Komisji Europejskiej na Polskę. W ocenie ministra, wniosek KE nie ma "podbudowy merytorycznej" i jest bezzasadny. 

KE wystąpiła o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia wiceprezesa Trybunału.

yenn/PAP, Fronda.pl