Wczoraj odbył się Zjazd delegatów Mazowieckiej Prawicy Rzeczypospolitej. Przewodniczącym został dr Krzysztof Kawęcki, prorektor Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie i były wiceminister edukacji.

 

Krzysztof Kawęcki podczas konferencji prasowej powiedział, że Prawica Rzeczypospolitej wchodzi w szósty rok swego istnienia. - Można powiedzieć, że nie jest to projekt polityczny, jak to często zdarza się w różnych niszowych inicjatywach na prawicy, ale jest realnym bytem o określonej strukturze organizacyjnej i wyrazistym programie ideowym. Jej siłą jest właśnie wyrazistość. Sprzeciwiamy się wobec koncepcjom federalistycznym Europy i pozbawianiu państw narodowych suwerenności, bo PR konsekwentnie opowiada się za Europą suwerennych państw narodowych. Będziemy o to walczyli i jesteśmy zdeterminowani w tej walce o zachowanie polskiego złotego, jako nie tylko już symbolu, ale i odrębnego wyrazu suwerenności państwowej. Chcemy być sumieniem prawicy, ale i polskiej opinii publicznej, która wyraża poglądy konserwatywne, chrześcijańskie i narodowe. Jest ona Polsce potrzebna. Nie możemy pozwolić, aby Polska została pozbawiona tej właśnie ideowej, konserwatywnej, chrześcijańsko-narodowej prawicy - mówił Kawęcki.

 

Na pytanie portalu Fronda.pl to może wstąpić w szeregi Prawicy Rzeczposplitej? Powiedział: - Nasza oferta skierowana jest do ludzi w różnym wieku, którzy wyznają poglądy tradycyjne, które kształtują się w naturalny sposób. Problemy, których dotykamy, jak np. sprawy rodziny, nie są problemami tylko ludzi wierzących, katolików czy chrześcijan. U nas jest cały przekrój zawodowy czy społeczny. Są również ludzie młodzi i prężnie działa związane z nami Stowarzyszenie Młodzież Rzeczypospolitej. Oni uczestniczą w wielu projektach, również historycznych - podsumował Kawęcki.

 

Prawica Rzeczypospolitej to nie tylko sprawy krajowe. - Program naszego działania jest bardzo szeroki – powiedział portalowi Fronda.pl Marek Jurek prezes Prawicy Rzeczypospolitej - to również polityka zagraniczna i mocna współpraca państw Europy Środkowej. Polska, żeby efektywnie wpływać na otoczenie międzynarodowe, powinna popierać wszystkie inicjatywy współpracy państw Europy Środkowej wewnątrz UE. Dlatego tak negatywnie oceniamy np. brak takiego podjęcia propozycji bliskiej współpracy polsko-węgierskiej, z którą wyszedł premier Orban, po objęciu władzy. Bardzo negatywnie oceniamy pozostawienie Czechów w ich sprzeciwie wobec paktu fiskalnego – tutaj powinniśmy być razem. Bardzo ważna jest współpraca państw bałtyckich wobec potępienia komunizmu. Niestety, obecny rząd bardzo często nie podejmował takich propozycji. Żadna forma na rzecz solidarności i budowania bezpieczeństwa narodów Europy Środkowej – nie powinna pozostać bez zaangażowania Polski – podkreślił Jurek. Potwierdził, że jego partia wystartuje w wyborach parlamentarnych z list PiS, z którym ma podpisane porozumienie. Cłonkowie PR mają na listach wyborczych zagwarantowane 5 miejsce.

 

Wśród gości zjazdu wypowiadali się m. in. wiceprezes oraz szef stołecznej struktury PiS Mariusz Kamiński, przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz ochrony życia i rodziny Jan Dziedziczak, oraz ekonomista dr Marian Szołucha. Celem zjazdu obok wyboru władz partii na Mazowszu było przygotowanie strukturalne do zbliżających się wyborów i zjazdu krajowego. Wiceprzewodniczącymi Mazowieckiej Prawicy Rzeczypospolitej zostali, przedsiębiorca Zbigniew Popiel oraz Piotr Strzembosz. Prawica Rzeczypospolitej liczy obecnie blisko 2 tys. członków.

 

Jarosław Wróblewski