Kasta Basta! Żurek ma nowe postępowanie dyscyplinarne - zdjęcie
28.05.20, 20:01Waldemar Żurek/YT

Kasta Basta! Żurek ma nowe postępowanie dyscyplinarne

10

Wspieranie opozycji i działania polityczne sprzeczne ze statusem sędziego to tylko nieliczne nadużycia kasty sędziowskiej III RP. W ostatnim czasie doszły na przykład próby kwestionowania statusu sędziów, którzy nie wywodzą się lub nie sympatyzują z „kastą”. Do jednego z czołowych działaczy tej frakcji sędziów należy sędzia Waldemar Żurek.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab poinformował w komunikacie:

- Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec krakowskiego sędziego Waldemara Żurka, któremu zarzucono kwestionowanie statusu i umocowania sędziego SN Kamila Zaradkiewicza oraz Krajowej Rady Sądownictwa

Jak przekazano w komunikacie, sędziemu Żurkowi zarzucono zachowania przynoszące "ujmę godności sędziego" i podważające "zaufanie do jego niezawisłości, niezależności i bezstronności", a także naruszające zasady etyki zawodowej.

W artykule autorstwa Marcina Jabłońskiego na portalu tysol.pl możemy przeczytać:

- Na początku maja sędzia Żurek wniósł do Sądu Najwyższego pozew, w którym domaga się stwierdzenia, że Kamil Zaradkiewicz - wyznaczony wtedy do pełnienia obowiązków I prezesa SN - nie jest sędzią, a jego powołanie było nieskuteczne. W obszernym pozwie sędzia Żurek zwrócił się też o zabezpieczenie w formie odsunięcia sędziego Zaradkiewicza od pełnienia wszelkich uprawnień, obowiązków i czynności w Sądzie Najwyższym.

Oraz:

- W opinii sędziego Żurka, Kamil Zaradkiewicz nie jest sędzią SN, ponieważ nie został skutecznie powołany. Według Żurka, wybór sędziowskich członków obecnej KRS został dokonany nielegalnie, w związku z tym wszystkie podejmowane przez ten organ czynności, w tym procedura nominacyjna sędziów, nie może - w jego ocenie - zostać uznana za skuteczną i istniejącą.

Warto też dodać, że w obronie sędziego Żurka wystąpił RPO Adam Bodnar twierdząc, że podejmowanie czynności przez sędziego poza sprawowanym urzędem, w tym inicjowanie postępowań sądowych, nie powinno znajdować się w zainteresowaniu rzecznika dyscyplinarnego.

 

mp/tysol.pl

Komentarze (10):

a2020.05.29 11:45
Ze świecznika nosem w g*wno
oLo2020.05.29 5:53
PiS bolszewicy to mściwe wszy, ale ich koniec już bliski.
Krzysio2020.05.29 8:53
Wesz wszędzie widzi wszy. To normalne.
polacke2020.05.28 22:24
Przede wszystkim nie powinno być w zainteresowaniu RPO. Stosunki służbowe to nie jest kategoria praw obywatelskich. Prawa obywatelskie dotyczą obywatela Żurka, a nie sędziego Żurka. Właśnie działalność sędziego Żurka w ramach zawodowych to jest pole do działania dla organów dyscyplinarnych. Doktor nauk prawnych winien to wiedzieć.
MaxFiend2020.05.28 20:36
"ujmę godności sędziego" i podważające "zaufanie do jego niezawisłości, niezależności i bezstronności" - większych bredni nie potrafili przeciw niemu znaleźć? :-D
sylwe2020.05.28 20:07
dorobiłeś się patefonie ,myślałeś że będziesz bezkarny ?
n2020.05.28 20:04
Znowu matoł Keller podszywa się pode mnie. Nie dajecie sobie rady totalniacy i podszywacie się pod innych. Od tej pory nie biorę odpowiedzialności za treści ukazujące się pod nickiem "n". Będzie inny nick a może kilka, tłuki. A może zrobię przerwę i zacznę po chwili. He, he, he...
n2020.05.28 20:05
Ps. Matoły myślicie, że ja koniecznie muszę być znany... He, he, he...
Piotr Nowak2020.05.28 21:10
Kogo to obchodzi?
kora2020.05.29 9:36
Tak szczerze to o co ci chodzi?