Kard. Stanisław Dziwisz: Ta pielgrzymka Jana Pawła II zmieniła radykalnie sytuację Kościoła w Polsce! - zdjęcie
30.05.19, 10:51

Kard. Stanisław Dziwisz: Ta pielgrzymka Jana Pawła II zmieniła radykalnie sytuację Kościoła w Polsce!

6

- Cała pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku zmieniła radykalnie, w sensie mentalnościowym, sytuację Kościoła w Polsce – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz podczas spotkania edukacyjnego pt. „Jan Paweł II: Fundamenty demokracji” zorganizowanego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie odbywa się z okazji 40-lecia pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski oraz 30. rocznicy odzyskania wolności.

Kard. Stanisław Dziwisz mówił w swoim wystąpieniu o przesłaniu religijnym i politycznym pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. „Cała pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku zmieniła radykalnie, w sensie mentalnościowym, sytuację Kościoła w Polsce. Jak twierdzi wielu obserwatorów życia publicznego ‘chrześcijanie się policzyli’ i nabrali odwagi. Doświadczyli także poczucia wspólnotowości, będącej połączeniem chrześcijańskiej ideowości z masowością, co zrodziło wkrótce fenomen ‘Solidarności’” – powiedział kard. Dziwisz.

Na zakończenie kard. Dziwisz podkreślił, że „nie można eliminować Kościoła z życia publicznego. Nie przeczy to postulatowi neutralności światopoglądowej państwa. Ma być ono właśnie neutralne światopoglądowo, a nie świeckie”.

Z kolei kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, zaznaczył, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski miała ogromny wpływ na cały późniejszy pontyfikat Papieża jak również na historię naszego kraju. „To, że w jakiś sposób przy Papieżu poczuliśmy się wolni i mocni, objawiło się tym, co się stało w roku 1980 – powstaniem ‘Solidarności’ i wszystkich tego konsekwencji, które później dzięki tej pielgrzymce następowały w kolejnych, trudnych dla Polski latach, były umocnieniem aż do roku 1989” – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

W trakcie spotkania został odczytany list premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, że trudno sobie wyobrazić dalsze losy naszej Ojczyzny bez wydarzenia, jakim była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II. „Papież uczył nas, że prawdziwa wspólnota ludzka zawiązuje się w dialogu, a więc w poszanowaniu i otwarciu na drugiego człowieka. Ta wspólnota ludzka potrzebuje miłości zakorzenionej w tym, co transcendentne, w Bogu” – zaznaczył premier.

Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński zauważył w swoim wystąpieniu, że „Jan Paweł II mówił nam, jak budować sprawiedliwe państwo, jak utrwalać związki polityki z etyką. Konsekwentnie uświadamiał, że demokracja musi mieć aksjologiczne fundamenty. Mówił o groźbie sprzymierzenia się demokracji z relatywizmem etycznym; że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.

źródło: episkopat.pl

Komentarze (6):

qwertry2019.05.31 6:48
Jasne że zmienił sytuację koscioła w Polsce. Po tej pielgrzymce wzrosła ilość aktów pedofilskich, kradzieży, malwersacji, wyłudzeń itp itd. bo poczuli się silniejsi.
Petro2019.05.30 15:10
Kościół walczył z socjalizmem nie z powodu interesu Polski . Ten dług już dawno został spłacony ,czas podążać w stronę normalności.W Czechach było trochę inaczej .
andrzejhahn3a2019.05.30 12:41
Zyklon B - co za wspanialy wynalazek ! Pozbylem sie mojej rodzinki, teraz mam zrobione z nich mydlo. O zapachu zgnilego czosnku.
andrzejhahn32019.05.30 12:09
SRAM I RZYGAM NA wojtyle
Halina 2019.05.30 21:47
Albert, vel Andrzej i dalsze twoje nicki ! OSIĄGNĄŁEŚ GRANICĘ ZBYDLĘCENIA! JESTEŚ Z PIEKŁA RODEM! Na ciebie to nawet szkoda naszego gówna i rzygowin ! Mam ich w większym poważaniu niż ciebie ! Teraz rozumiesz swoje dno ? Masz nasrane w mózgu, NIC nie myslisz ! Jesteś ŻYWĄ SKAMIELINĄ. Zapiekły esbek! Na odległość jedzie od ciebie tym odorem ,lecz się ,masz biegunkę ! Boli odbyt? Idź na oddział geriatryczny, staruszku! Przenigdy się nie cofniemy, próżne starania! KOŚCIÓŁ JEST SIŁĄ, O JAKIEJ CI SIĘ NIE ŚNIŁO !
CoCzwartyKleruchEuropejskiJest Polakiem2019.05.30 11:12
Homo-cioto-hybryda Dziwisz, czyli dystrybutor relikwii po Wojtyle z Wadowic - opiekunie i promotorze Maciela Degollado, znanego kato-zbrodniarza pedofilskiego. Co za paczka potworów, w tym dwóch z Polski rodem...